Site İçi Arama

analiz-ve-raporlar

Böyle Köprüye Yol Dayanmaz, İlk Taşkında Çöker

Eksikliklerin görülebilmesi için mutlaka bir taşkının ve hasarın oluşmasına ihtiyaç yoktur. Bu tedbirler su mühendisliğinin en basit kuralları uygulanarak kolayca alınabilir. Aslında görülmesi gereken en önemli husus yaşadığımız taşkınlardan yeterince ders çıkaramamış olduğumuzdur.

Giresun'un Dereli ilçesinde, ani kar erimesi ve sağanak sonrası Aksu Deresi taşmıştır. Derenin taşması sonucu kara yolu çökerken, Dereli Taş Kemer Köprüsü'nde de hasar meydana gelmiştir.

Aynı bölgede 2020 yazında da sel felaketi yaşanmıştır. Bu felakette, 5'i asker olmak üzere 11 kişi hayatını kaybetmiştir.

Aksu Deresi’nin taşması sonrasında bir açıklama yapan Dereli Belediye Başkanı ''Biz tedbirimizi aldık. Az hasarla atlatıldı. Bazı eksikleri de görmüş olduk. En kısa sürede yıkılan yol, çöken yerler yapılacaktır'' diyerek çok önemli iki hususa değinmiştir.

Bunlardan birincisi taşkının az hasarla atlatıldığıdır. Daha büyük taşkın debisinin gelmesi durumunda hasarın çok daha büyük olacağı söylenebilir.

İkincisi yeni görülen eksikliklerin görülebilmesi için mutlaka bir taşkının ve hasarın oluşmasına ihtiyaç yoktur. Bu tedbirler su mühendisliğinin en basit kuralları uygulanarak kolayca alınabilir. Aslında görülmesi gereken en önemli husus yaşadığımız taşkınlardan yeterince ders çıkaramamış olduğumuzdur.

Problemi yaratan: Dere Yatağının Daraltılması Dereli taşkını daha önceki taşkınlarda açıkladığımız bir gerçeği tekrar ortaya koymuştur:

Dere Yatağındaki köprü, menfez açıklıkları uygun projelendirilmeli ve birikintiler sürekli temizlenerek açık tutulmalıdır. Dereli’de 2020 yılında yaşanan taşkın sonrasında dere yatağı düzenlenirken büyük bir mühendislik hatası yapılarak köprü bölgesinde yatak kesiti daraltılmıştır. Bu daralma ilk taşkında karşı sahildeki yolun istinat duvarının altını boşaltmış ve yolda çökmelere neden olmuştur.

Su Politikaları derneği olarak yakın geçmişte Karadeniz Bölgemizde yaşanan taşkınlarda derelerin yataklarındaki kesiti daraltan malzemelerin temizlenmesi, derelerin denize çıkış ağızlarının açık olması ve köprü ayakları arasındaki açıklıkların ve menfezlerin boş olması gerektiğini açıklamıştık. Bu konuda raporlar yayınlayarak Karadeniz’e açılan tüm derelerimizde bu hususların periyodik olarak kontrol edilmesini önermiştik.

Giresun Dereli’de yaşanan son olay bu konuda alınması gereken önlemlerin ne kadar önemli olduğunu tekrar ortaya koymuştur.

Su Politikaları Derneği olarak önerilerimiz:

  • Bu yıl ani kar erimesi ve sağanak yağış sonrasında yaşanabilecek taşkın riski geçen yıllardan daha yüksektir. Buna karşı tedbirli olunması gerekir.
  • Özellikle Karadeniz’e açılan derelerde nehir yatağı kesiti, denize çıkış ağızları ve köprülerin açıklıkları ile menfezler kontrol edilerek açık olmaları sağlanmalıdır.
Araştırmacı Yazar ve Akademisyen  Dursun YILDIZ
Araştırmacı Yazar ve Akademisyen Dursun YILDIZ
Tüm Makaleler

  • 22.04.2022
  • Süre : 3 dk
  • 933 kez okundu

Google Ads