Site İçi Arama

analiz-ve-raporlar

Savaş Yayılırsa Ne Olur?

Benim asıl bahsedeceğim şey bir süredir korktuğum bir konunun bugün artık gerçekleşmiş olması. Rusya eğer savaşın daha geniş bir bölgeye yayılmasına karar verirse ne olur? Polonya'ya fırlatılan füzeler, evet, bu gelişmeye kim nasıl bir tepki verecek bakalım.

Ukrayna topraklarındaki sürmekte olan savaşı tüm dünya yakından takip ediyor. 

Bugün sabah dışarı çıktığımda havanın epey bir soğumuş olduğunu hissettim. Artık kar yağmaya başlamıştı. İçime bir ürperti geldi, bir yandan da aklıma Rusya'nın Ukrayna topraklarında bazı yerlerden geri çekilmesi ve Ukrayna'da bu gelişmelerin mutlulukla karşılanması takıldı. Hava buralarda soğuduğuna göre oralar da artık soğumuştur. 

Rusya savaşta bazı yerleri terk ederken savaş taktiğini değiştirdi. Artık şehir merkezlerindeki özellikle enerji altyapılarını vurmaya başladı. Şehirlerin elektriksiz kalması, bu kış vaktinde insanların gerçekten soğuktan donması demek. 

Savaş zaten tümden karşı olduğum bir şey. Ama daha önce de bu konuda yazdığım yazılarda bahsettiğim gibi Rusya'nın bu konudaki bakış açısı bir varoluş bakış açısı. 

Hazırlıklarını ne kadar iyi yapmış olsa da, Rusya askeri açıdan bazı yetersizliklerinin olduğunu anlamış durumda. 

Aslında savaşın sürdürüldüğü cephe çok büyük bir cephe. Buralarda mesafeler çok büyüktür. İki şehir arası bile bazen Türkiye'nin bir ucundan diğer ucuna olan mesafelerdedir. Ukrayna'da Rusya'ya nazaran biraz daha sık şehirleşme olsa da, orada da şehir merkezleri yeterince seyrek yerleşmiştir. Arazi çok daha düz bir arazi olduğu için istenirse yeterince hızlı ilerleme yapılabilir, ama mesafelerin yeterince büyük olması yüzünden birliklerin geride desteklenmesi o kadar kolay olmaz. Daha detaya girmeyeceğim, uzmanları yeterince bu taktikleri irdeliyor zaten.

Benim asıl bahsedeceğim şey bir süredir korktuğum bir konunun bugün artık gerçekleşmiş olması. 

Rusya eğer savaşın daha geniş bir bölgeye yayılmasına karar verirse ne olur?

Polonya'ya fırlatılan füzeler, evet, bu gelişmeye kim nasıl bir tepki verecek bakalım. 

Şimdilik Avrupa bu gelişmeyi izliyor. Ama bu çok ciddi bir gelişme aslında. Rusya akşam üzeri füzelerin Polonya'ya fırlatılmasını şimdilik teyit etmedi. Belki bir hata oldu, belki de istemeden füzeler ateşlendi. Belki de füzeler Ukrayna'dan Polonya sahasına düşen füzeler. Henüz ne olduğu tam olarak belli değil.

Peki, eğer gerçekten Rusya savaşın genişlemesini isterse? 

Polonya bu konuda füze atılacak ilk ülke midir? 

Eğer ikinci dünya savaşına bakacak olursak evet, eğer amaç Almanya ile savaş olsaydı bu mantıklı olabilirdi.

Ancak şu anki savaşta konu Almanya değil. Rusya'nın eğer Kaliningrad şehrini saymazsak Polonya ile direk sınırı da yok. Arada Belarusya var. 

O yüzden ben bu gelişmeyi şimdilik bir hata olarak değerlendiriyorum.

Peki, bu gelişme dışında Rusya savaşı daha geniş bir bölgeye yaymak isteyebilir mi?

Bu sorunun cevabı direk olarak hayır. İsteseydi zaten şimdiye kadar çoktan yapardı. İstemesinin ötesinde gücü olsaydı zaten Ukrayna'da daha farklı bir savaş taktiğini baştan uygulardı. 

Aslında başta bunu denedi de, ama gücünün yeterli olmadığını çok çabuk anladı ve şu anki taktiklerini döndü.

Umarım bu savaşın anlamsız olduğunu tüm taraflar en kısa zamanda anlarlar ve bir an önce savaşa son verirler. Eğer bu gelişmede olduğu gibi yine bir hata olursa, bu işin sonu iyi bitmez diye düşünüyorum.

Moskova'dan herkese sevgi ve saygılarımla

Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Tüm Makaleler

  • 16.11.2022
  • Süre : 4 dk
  • 854 kez okundu

Google Ads