Site İçi Arama

egitim

Lise 3’te Yurtdışı Üniversite Hazırlığı İçin Neler Yapılmalı?

İyi bir üniversite hazırlığı öğrencilere kişisel farkındalık kazandırırken, kendilerinin üniversitede ve sonraki yaşamlarımda gerçekten ne yapmak istediklerini analiz etmelerine yardımcı olur. Onların sahip oldukları güçlü yönlerine uygun bir üniversite seçmelerini sağlar. Aynı zamanda ihtiyaçlarına uygun eğitimi alırken, yüksek borçlar altına girmeden mezun olmalarına da rehberlik eder.

Lise 3. sınıftaysanız demektir ki üniversiteye başvurmak için bir yıl veya daha az bir süreniz kalmıştır. Bu yıl akademik açıdan en önemli senenizdir çünkü üniversitelerin sizin notlarınızın gelişimini inceleyeceği en yakın dönem budur. Bu yıl aynı zamanda sizin en yoğun olacağınız ve muhtemelen lisenin en zorlu yılı da olacaktır. Keza lise son sınıfta notlarınızın çoğu maalesef yıl sonunda netleşeceği için, üniversite başvurularınızda etkili olamayacak, bu nedenle lise 3 ortalamanız değerlendirmede hayati önem taşıyacaktır. 11. sınıf not ortalamasındaki bir düşüş yanlış yöne gittiğinizi gösterecek ve bu da üniversite kabullerinde tabiri caizse kırmızı bayrağın havaya kalkmasına vesile olabilecektir.

Bu yıl sizin en olgun döneminizi de temsil etmektedir. Keza ergenler yıldan yıla büyürken, lise 3. sınıf periyodu üniversitelerin gencin ileride nasıl bir yetişkin olacağının sinyallerini aldığı da en iyi zamandır. Çünkü 11. sınıfta öğrenci transkript üzerinde en yoğun ders yükünü taşımakta ve bu nedenle tam kapasitesini göstermektedir.

Lise 3 ortalamanız, üniversiteye başvuruda kullanacağınız resmî GPA’inizin oluşumuna etki eden en son notlardır. Ve hatta bu sınıf akademik açıdan en mücadeleci yıldır ama içinizi rahat tutun çünkü bitirme çizgisine çok yakınsınız.

Lise 11. Sınıf Planlama Checklisti

 • Kariyer aksiyon planını güncellemek için; olmak istediğin meslek ve okumak istediğin üniversite fikirlerini ebeveynlerin, öğretmenlerin ve danışmanınla değerlendir.
 • Danışmanınla veya rehberlik hizmetleriyle ders kredi durumunun üstünden geç, dikkatle kontrol et. Tamamlaman gereken krediyi takip etmek ve mezuniyete kadar tüm ders kredilerini bitirmenin tamamen senin sorumluluğunda olduğunu unutma. 4 yıllık lise dönemini kapsayan “üniversite hazırlık planını” güncelle.
 • PSAT, SAT ve ACT sınavlarına son gün gelmeden kayıt yaptır. Geç kayıt yaptırmak daha pahalıya mal olur. Keza bu sınavların başvuru ücretleri bulunmakta ve geç kayıtlar daha farklı ücretlendirilmektedir. SAT ve ACT sınavı içinde yer alan ileri matematik sınav skorunu geliştirmek için Ocak veya Şubat ayında yapılacak SAT veya ACT sınavına kayıt olmak gerekir. Bütün öğrenciler 11. sınıfın ilkbaharında testleri almış olmalıdırlar.
 • PSAT, ACT ve SAT gibi yurtdışı sınavlarına hazırlık yap. Online deneme testleri al. Okulunda varsa yurtdışı danışmanlık ofisinden yoksa dışarıdan basılı veya fotokopi testler de edinebilirsin.
 • Ekim ayında PSAT sınavına gir. 11. sınıfta aldığın PSAT sınavı skorun Ulusal Başarı Programı için değerlendirme kriteri olacaktır. Bu da sana burs kazandırabilir.
 • Üniversite seçim kriterini belirle ve önceliklendir. Bu tercihlerin; şehir üniversitesi, kampüs üniversitesi, butik üniversite, büyük üniversite, özel üniversite, devlet üniversitesi vb. birçok kriter olabilir.
 • Potansiyel üniversiteler listeni daraltmak için seçim kriterlerini kullan.
 • Üniversite tanıtım günlerini araştır. Bu günler müstakbel üniversite öğrencilerin üniversite kampüslerini ziyaret etmesi için düzenlenmektedir. Önceden kaydınızı yaptırın ki tanıtımlara katılım şansınız olsun. Keza kısıtlı kontenjan ve randevu sistemi uygulanmaktadır.
 • Başvurmayı planladığınız üniversitelerle ilgili broşürleri toplayın ve başvuru şartlarını öğrenin. “Erken kabul günleri” son başvuru tarihleri gibi önemli deadlineların notunu alın.
 • Üniversite yetkilileri tarafından düzenlenen üniversite tanıtım oturumlarına katılmak için kayıt yaptırın. Bunlar genele açık olabileceği gibi kampüste gruplarla da organize edilebilir. Bu aktivitelere nasıl kaydolacağınızı danışmanınıza sorun. Rezervasyonlar hızlı dolmaktadır.
 • Ara sömestr tatil öncesinde ilkbahardaki sınav tarihlerini kontrol et. Aynı gün içinde 3 taneye kadar SAT Subject test veya SAT Reasoning sınavını alabilirsin. SAT sınavlarına online kayıt ol. Yurtdışı sınavlarla ilgili detay bilgilere sınavlar başlığı altında yazacağım makaleden ulaşabilirsin.
 • SAT sınavına hazırlanmaya başla. Bu sınavı düzenleyen College Board tarafından bizzat sunulan online deneme sınavları olduğu gibi web’de birçok ücretsiz online deneme sınavı da mevcuttur.
 • Üniversite başvurunda elini güçlendirecek yaz aktivitelerine katıl. Gönüllü ol, ilgi çekici bir iş bul, üniversite kredili dersler al, üniversitede düzenlenen bir seminer veya workshopa katıl.
 • FAFSA dokümanlarını ebeveynlerinle paylaş ve ulusal öğrenci bursuna uygun olup olmadığını değerlendir.
 • Mart’a SAT ve/veya Nisan’da ACT sınavlarına gir. Zor da olsa bazı öğrenciler SAT ve ACT sınavlarının her ikisine de birden girmektedir. Bu sınavlardan size uygun olanını en geç 10. Sınıfta belirleyip tek sınav türü üzerinde yoğunlaşmak daha efektif olmaktadır. AP sınavlarına girmeyi planlıyorsan ilkbahar başında kayıt ol.
 • Öğretmenlerinizden size referans mektubu yazmaları için talepte bulun.
 • Eğer sporcuysanız ve ABD’de athletic 1. ve 2. Lig’te oynamayı planlıyorsanız, NCAA elektronik kayıt formunu doldur.
 • Yaz boyu kişisel deneme makaleleri yazmaya başla ve özenle hazırlanmış üniversite başvuru müsveddeleri oluştur. Arkadaşlardan ve ailenden makalelerini eleştirmelerini iste.
 • Başvurmayı düşündüğün üniversite adedini 3-4’e indir. Bu okullar şöyle olmalı;

1)Hayalindeki okul; Kabul edilmek büyük bir başarı olur.

2)Garantili okul; % 100 kabul edileceğine emin olursun.

3)İkisi arasındaki okul; Kabul edilmenin gerçekçi olduğu, talebini karşılayan bölüme sahip okuldur.

Bir sonraki yazımda Lise sonda ya da 12. Sınıfta yapılacaklar listesini paylaşacağım.

 

Kaynakça;

California Career Center / 12 Tips for getting into your college

 

Araştırmacı Yazar Hülya DALGIÇ
Araştırmacı Yazar Hülya DALGIÇ
Tüm Makaleler

 • 01.03.2022
 • Süre : 4 dk
 • 1504 kez okundu

Google Ads