Site İçi Arama

egitim

Lise 4’te Yurtdışı Üniversite Hazırlığı İçin Neler Yapılmalı?

Lise son sınıf, üniversitelerin senin akademik performansını nasıl yönettiğini görmelerine yarayan yıldır. Bu performans sana finansal yardım sağlayabileceği gibi, burs imkanını kaybetmene de sebep olabilir. Keza birçok burs için asgari GPA yani okul not ortalaması şartı vardır. Son sınıfta not ortalamanızın düşmesi burs sırasında birinci olmanıza rağmen, bu hakkın bir anda yitirilmesine neden olabilir. Çünkü okullar genel lise not ortalamasının yanı sıra, her yılın ortalamasının artarak gelişmesini de beklerler.

Peki Lise 12 neden önemlidir?

Lise son sınıf önemlidir çünkü bu geçiş yılı üniversiteye nihai basamak niteliğindedir. Aynı zamanda bu yıl aile ve arkadaşlarla zaman geçirmek, hayatında yeni bir sayfa açmadan önce hatıralar yaratmak için de çok özeldir. Akademik başarıyı ihmal etmemek kaydıyla, lisenin son yılını muhteşem geçirmek üzere fırsatları da değerlendirmek elbette gerekir.

Birçok gencin merak ettiği diğer bir soru ise üniversitelerin kabullerde son sınıfı dikkate alıp almadıklarıdır. Bu sorunun yanıtı; Evet, lise 12 not ortalaması önemlidir. Bazı lise öğrencileri hayallerindeki okullardan kabul almak için son sınıf notları konusunda endişe etmelerine gerek olmadığı gibi bir yanlışa düşmektedirler. Aslında son sınıf notları 2. sömestrde başvuracağın üniversiteleri gayet yakından ilgilendirir.

Peki Lise 12 en önemli yıl mıdır? Lise son sınıf, birçok liseli açısından eğlencenin en fazla olacağını düşündükleri, ama üniversite başvuru safhası öncesinde (okulların lise 11’i son yıl olarak değerlendirdikleri yaklaşımıyla) akademik açıdan muhtemelen en az ciddiye aldıkları yıldır. Öğrenciler genellikle son sınıfın notları çok dikkate almadan neşe ve eğlence ekseninde geçeceği tablosuna odaklanırlar. Bu ergenler için gerçekten çekici bir fikirdir. Aslında bir öğrenci üniversiteye erken kabul “early action” kapsamında başvurduğunda ( ki bu başvuru için deadline son sınıfta 1 Kasımdır ve daha ilk sömestri  bitmemiştir) 11. sınıfın 2. dönemi öğrencinin transkripti için nihai sömestri olmaktadır. Ancak üniversitelerin kabul kararı verirken, öğrencilerin son sınıf notlarını görmeyeceği veya onları dikkate almayacağı fikri gerçekten hayal ürünüdür. Çünkü üniversiteler genellikle liselerden son sınıf final notlarını gösteren yarı dönem karnesi talep ederler. Örneğin Princeton üniversitesinin websitesinde “öğrencilerin kabul alması durumunda, okullarından son sınıfın tüm not ortalamasını gösteren nihai karnesinin isteneceğini, verilen kabulün lise son sınıfı yüksek başarıyla bitirme şartına bağlı olduğunu “özellikle belirtilmektedir. Bu tür şartlı kabuller sadece notlara bağlı değildir, ders dışı faaliyetlerin gelişimi de dikkate alınmaktadır. Lise son sınıfın tüm sorumlulukların bir kenara bırakıldığı bir yıl olmadığı çok açıktır.

Lise 12. Sınıf Planlama Checklisti

Liseden Mezun Ol

           - Nihai lise kredi toplamı kontrolü yap. Mezun olman için tüm kredini tamamladığından emin ol. Danışmanınla görüş

           - Üniversiteye hazırlık 4 yıllık lise planlama checklistini güncelle.

           - Diploma almanla ilgili bir engelin olmadığını okuluna teyit ettir.

Az Sayıya İndirgediğin Potansiyel Üniversite Listene Odaklan

           - Bu okullar için başvuru ve finansal yardım konularında bilgi edin.

           - Ana bir takvim yap ve şu tarihleri not et: sınav tarihleri; başvuru tarihleri, erken kabul başvuru deadlineları; finansal yardım başvuru deadlineları

Ana Evrakları Derlediğin Bir Dosya Oluştur

           - Üniversite başvuruları

           - Finansal yardım başvuruları

           - Lise transkripti ve gerekli diğer lise karneleri. Bazı okullar resmî transkriptin direk liseler tarafından kendilerine gönderilmesini talep ederler. Rehberlik biriminin bu tür talepleri zamanında gerçekleştirmesini kontrol et.

           - Özgeçmişin

           - Referans mektupları

           - Başvuru makaleleri

Başvur

           - Sana uygun üniversite kabul testleri olan ACT ve/veya SAT sınavlarına katıl veya performansını geliştirmek istiyorsan tekrar gir.

           - Ekim ve Kasım aylarındaki SAT/ACT sınavları için kayıt yaptır. Her yılın sınav takviminden değişen test günleri ve başvuru tarih aralığını kontrol etmeyi unutma.

           - Kasım ayı son haftasından önce üniversite başvurularını tamamla ve sistem üzerinden onayla.

           - Test merkezleri tarafından başvuru yaptığınız üniversitelere gönderilen resmî sınav sonuç belgelerinizin yerlerine ulaştığını teyit edin.

Başvurularınızı Sistemden Onayladıktan Sonra

           - Üniversitenizin Başvuru Değerlendirme ofisinden, evraklarınızı aldıklarını ve dosyanızın tam olduğunu teyit edin.

           - Lisenizde notlarınızı gösteren nihai transkriptinizin onaylandığını takip edin.

Finansal Yardım

           - FAFSA başvurusu yapmak için gereken finansal bilgileri derle. FAFSA başvurusu yapmak ve onaylamak için herhangi bir ücret bulunmadığı ve tamamen ücretsiz olduğunu hatırla.

           - Ulusal Öğrenci Yardımı (FAFSA) online başvurusu üzerinde çalışmaya başla. Bazı okulların yurtdışı danışmanlık ofislerinde Aralık ayında basılı başvuru formları da bulunabilir.

           - FAFSA başvurunu 1 Ocak tarihinden önce olmayacak ancak 1 Ocak’a en yakın tarihte onaylayın.

Nisan Ayı Civarında Üniversite Kabul Mektupları Ve Finansal Yardım Tekliflerini Almaya Başlamalısınız

           - Mayıs ayında kabul aldığınız hangi üniversiteye gideceğinize karar verin.

           - Karar verdikten sonra, eğer okul talep ediyorsa söz konusu geri iadesiz depozitoyu gönderin.

           - Mayıs’ta, üniversitede potansiyel ders kredisi sağlayacak AP (İleri yerleştirme) ders sınavlarını alın.

Üniversiteler lise son sınıf performansına göre öğrenci kabul kararlarını çok çabuk değiştirebilmektedirler. Aldığınız bir kabul mektubu, gelecek sonbaharda o üniversitenin kampüsünde olacağınız anlamına gelmemektedir. Son sınıf ara karnenizin yanı sıra, okulunuzdaki yurtdışı rehberlik danışmanınız ilgili üniversiteye 2. dönem notlarının da yer aldığı yıl sonu karnenizi de göndermektedir.  2. dönem lise son sınıf öğrencileri için genelde en zor , kendilerini derslere vermede konsantrasyon sıkıntısı yaşadıkları bir zamandır. Çünkü onlar hayatlarındaki bir dönemi kapatıp, diğerine geçmeye hazırlanmaktadırlar. Tabi ki bu durum öğrencilerin bir ödevi en ince detayına kadar yapmak için gece yarılarına kadar oturup takıntılı şekilde çalışmaları gerektiği anlamına gelmemektedir. Aslında basit stratejilerle öğrenciler lise son sınıfın stresini yönetebilir ve böylece çok endişeli hale gelmezler. Öğrencilerin stresini nasıl yöneteceğine gelirsek; kolej başvurularını yazın yapmaya başlamalarını önerebiliriz. Yine bu çalışmalarda akıllıca davranmalarını ve benzer başvuru tiplerinde ve sorularında farklı binlerce fikir üretmeye çalışmak yerine aynı kişisel makaleyi küçük değişiklikler yaparak kullanmalarını tavsiye edebiliriz. Bu yöntem özellikle üç ve üstünde okula başvuruyorsanız zamanı etkin kullanmak ve üstünde yazacak yepyeni bir konu bulmanın stresini aşmak için faydalı olacaktır.

Son söz ise;

Ne pahasına olursa olsun lise son sınıf rehavetine düşmeyin. 2. Sömestr notlarının çok önemli olduğunu ve üniversitelerin kabul kararlarını bu doğrultuda değiştirebileceğini hiç unutmayın.

Kaynakça

- How Important Is Senior Year? Do the Last Two Semesters Truly Matter When Applying to Colleges? Asiye Mohiuddin , Features Editor|August 28, 2019

⁃         California Career Center / 12 Tips for getting into your college

⁃         Do colleges look at senior year grades? / By Sofi Aug 02, 2019

Araştırmacı Yazar Hülya DALGIÇ
Araştırmacı Yazar Hülya DALGIÇ
Tüm Makaleler

  • 08.03.2022
  • Süre : 5 dk
  • 1257 kez okundu

Google Ads