Site İçi Arama

kultur-sanat

Bangkok

Bangkok kenti Tayland ülkesinin en büyük şehri ve başkentidir.

Bangkok kenti Tayland ülkesinin en büyük şehri ve başkentidir. Bangkok kozmopolit bir yapıya sahip olup, son derece kalabalık bir nüfusa sahiptir. İki büyük havaalanına sahip olup, yeni olan günümüzde uluslararası özelliğe sahip Suvarnabhumi Havaalanı, eski olan Don Mueang Havaalanı ise halihazırda yurtiçi seferler için kullanılmaktadır. Ülkemizden bu şehre günlük tarifeli seferler uzun yıllardır devam etmektedir.

Bu şehrin en önemli özelliklerinden birisi iki mevsime sahip olması ve “sıcak-nemli/çok sıcak-çok nemli” olarak nitelendirilmesidir. Bu şehre bulunduğunuz coğrafyada hangi mevsimde olursanız olun; yanınıza mont ve kazak almadan gelmenizin uygun olacağını, her daim yaz şartlarında fakat gün içerisinde yağışlar ile karşılaşacağınızı bilerek hazırlık yapmanızı tavsiye ederim. Bangkok yılın belli aylarında özellikle Muson sezonu (Nisan-Eylül) nedeniyle son derece yağışlı, nemli ve rahatsız edecek şekilde sıcak havanın sizi beklediği bir yerdir. Bu nedenle dünyanın en sıcak başkenti olma özelliğine sahiptir.

Bangkok şehri dolayısıyla Tayland ülkesi için Türk vatandaşlarının vize ihtiyacı bulunmadığından, çok sayıda vatandaşımız ziyaretlerini gerçekleştirmektedir. Hatta bazı zamanki uçuş görevlerimizde çeşitli firmalara ait bayi toplantılarının bu şehirde yapıldığına şahit olmuştum. Özellikle ülkemizde kış mevsiminde buraya gelen çok sayıda vatandaşımız seyahat turları ile buraya ziyaretlerini gerçekleştirmektedir. Ülkeye girişteki ilk nokta olan pasaport ve gümrük işlemleri esnasında gelen insanlara karşı son derece nazik ve yardımcı tavırlar dikkatinizi mutlaka çekecektir. Bu özelliği burada bulunduğunuz sürece hemen hemen yerde deneyimleyeceğinize emin olabilirsiniz. Sanki sinirleri alınmış insanların bir arada yaşadığı bölge izlenimini sizlerde rahatlıkla fark edebileceksiniz. Bu arada dikkatinizi çekecek diğer bir özellik ise etrafınıza baktığınızda çok sayıda dünyanın her yerinden gelmiş turistlerin bazen yerli halktan fazla sayıda olacağıdır. Bangkok Asya kıtasının en çok turist ağırlayan şehri olup, her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Havaalanından kalacağınız otel bölgesine ulaşım için her türlü seçenek raylı sistem, taksi, otobüs vb. mevcuttur. Bununla birlikte seyahatiniz süresince özellikle şehir içerisinde trafikten etkilenmek istemiyor iseniz (bazen gerçekten İstanbul trafiğini aratmayan yerler ile karşılaşabilirsiniz) oldukça hesaplı olan “Tuk Tuk” ve “motor misafirliğini” kullanabilirsiniz. “TUK-TUK” diye nitelendirilen üstü kapatılmış motor olarak nitelendireceğimiz vasıtalar bu coğrafyanın simgesi haline gelmiştir. Çok değişik renklerde bazen üzerleri çeşitli motifler ile işlenmiş olan bu vasıtaları kullanmak istediğinizde pazarlık yapmayı ve gitmek istediğiniz yerin yerel dilde yazılmış kâğıdı kullanmayı, otelin bu amaç için hazırlanmış kartlarınızı unutmamanız sizi rahatlatacaktır.

Pazarlık esnasında size birkaç dükkâna uğramayı teklif ettiklerinde zamanınıza göre kabul etmeniz daha az ücret ödemenizi sağlayabilir. Bu dükkanlardan bir şey satın almanız zorunlu olmayıp, sadece içine girip bakmanız arzu edilmektedir. Tabii her türlü vasıta ile bir yere gitmek istediğinizde İngilizce anlaşamayacağınız insanlar ile karşılaşmanız olasılığını da kesinlikle unutmayın. Bu araçlar zaman zaman kaldırımlardan ve çok dar sokaklardan istediğiniz yere ulaştırırken açık havada seyahat deneyimini yaşayacaksınız. Fakat bazı şehirlerin aksine burada dilenciler ve sizi rahatsız edecek insanlar söz konusu olmayacaktır.

Diğer bir ulaşım imkânı ise “motor misafirliği” diye belirttiğim usul olup, genelde yerel halk kullanmaktadır. Bu yöntemde ise şoför ile ücret ve güzergâh konusunda anlaşmayı müteakip, motorun arkasında verilen kaskı takarak binip trafikte yol alınmaktadır. Ucuz ve süratli bir ulaşım imkanıdır. Özellikle alışveriş merkezleri, pazarlar ve kalabalık insan gruplarının bulunduğu bölgelerde kaldırım köşelerinde grup olarak durmuş bekleyen motorlar görürseniz bahsettiğim deneyimi yaşayabilirsiniz.

Şehirde dünyanın her bölgesine yönelik restoran ve mutfak seçenekleri mevcut olup, sokaklarda yapılan yerel yemekler de son derece yoğun bir şekilde insanlara sunulmaktadır. Hijyen konusunda özel bir sorununuz yok ise denemenizi özellikle Hindistan cevizi sütünü içmenizi öneririm. Sokaklarda satılan yiyeceklerde pişmiş olanların tercih edilmesi rahatsız olmanızı önleyecektir. Alışveriş açısından son derece geniş seçenekler mevcut olup; son derece şık ve kaliteli alışveriş merkezlerinin yanı sıra, çok katlı normal alışveriş merkezleri, özellikle gece açık pazarları son derece rağbet gören bölgelerdir.

Pazarlık yaparken makul oranlar kullanılması gerekmektedir. Çin şehirleri için belirtilen oranlar burada söz konusu olmayıp, kalite açısından da oldukça fark arz etmektedir. Özellikle tahta ürünleri için geniş ve hesaplı bir seçenek imkânı bulunmaktadır. Nehir kıyısına yakın bölgelerde bulunan ticari alan içerisinde değerli taşlardan yapılmış mücevher seçenekleri de özellikle safirden yapılmış ürünler mümkün ve hesaplıdır.

Bangkok denince akla gelen diğer bir husus masaj imkanıdır. Adım başı her yerde rastlayacağınız masaj salonlarında ayak, vücut, baş vb. her türlü masaj yapılmaktadır. Fiyatları son derece makul olup, açık pazarlarda bile yorulanlar için ayak masajı sandalye üzerinde yapılmaktadır. Thai masajı diye nitelendirilen oldukça sert bir masaj türü de bulunmaktadır. Diğer yandan buradan dönüşünüzde evinize götürmek için orkide çiçekleri almanızı da şiddetle öneririm. Çiçeklerden veya nehir kenarındaki çiçek pazarından alacağınız orkideleri son gün alırsanız ve uzak mesafeye gideceğinizi belirtirseniz, köklerine su dolu tüpler ile birlikte kutulayıp vereceklerdir. Evinize geldikten sonra maket bıçağı ile 2-3 günde bir saplarını törpüler ve suyunu yeniler iseniz 1-2 ay süresi ile canlı orkideleriniz değişik renklerde odanızı süsleyecek ve değişik bir hava verecektir.

Şehir merkezinde gezilebilecek en önemli yerler büyük Budha heykelinin bulunduğu tapınak ve kralın ikamet ettiği saray bölgesidir. Yerli halk tarafından kral çok sevilmekte ve değer verilmektedir. Hatta bir keresinde kralın doğum günü nedeniyle sanki tüm Tayland bisiklete binmiş gibi, her yaşta insanların kullandığı binlerce bisiklete topluca binmiş insan grupları yollarda şarkılar eşliğinde gün boyu gezdiler. Araçlar için yollar kapalı idi ve sadece bisikletli insanların olduğu yollarda yaya olarak karşıdan karşıya geçmek için bazen yollarda 30 dakika beklemek zorunda kalmıştık.

Ayrıca bulunduğunuz otellerden rahatlıkla temin edebileceğiniz turlar ile meşhur kanal gezisi ve diğer aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz. Ülkenin hemen hemen yerinde görebileceğiniz birçok Budha heykeli altın ve diğer madenlerden yapılmış durumdadır. Turların içeriği kapsamında otellerden alınan misafirler şehir merkezindeki geniş bir alan içerisindeki otobüsler ile turlara çıkarılarak ilk önce Floating Market adı verilen kanal bölgesine getirilmektedir.

Burada ikili-üçlü olarak binilen dar kayıklar çok güzel rengi olmayan kanalda önce güzel bir gezinti yaptırırlar ve kanal boyu Budha’ları gösterirler sonra da yerel satıcıların yine kayıklarda sattığı her türlü hediyelik eşya ve muz, dragon vb. meyvelerin alışverişi için yanlarına yanaşarak kayıklardan alışveriş keyfini yaşatırlar. Daha sonra otobüsler ile tapınaklar bölgesine gidilere buralardaki ritüeller konuklara gösterilir. Sonunda da çok büyük yeşillik alan içerisinde filler dahil her türlü hayvanların güzel gösterileri, otantik danslar, Tayland boksu müsabakası vb. etkinlikler ile geceye doğru sonlandırılır. Tur sonunda hakikaten yorulmuş olarak otelinize dönersiniz. Yeri gelmişken belirtmekte fayda var; alışveriş esnasında alacağınız meyvelerden özellikle Durian isimli olanına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü bu meyvenin toplu ulaşım araçlarında kesilerek taşınması ve tüketilmesi yasaktır. Çünkü kabukları kesildikten sonra son derece kötü ve keskin bir koku yaymaktadır.

Gece hayatını sevenler için özellikle Patpong bölgesi son derece cazip imkanlar sunmaktadır. Bu bölgede çok sayıda her türlü şovların izleyicilere sunulduğu gece kulüpleri mevcut olup, keyif alınabilecek mekanlardır. Bölgede bulunan açık gece pazarı da alışverişe gece devam edecekler için bir seçenektir. Ayrıca şehir merkezindeki otelde “Lady Boy” olarak nitelendirilen grubun muhteşem dans gösterilerini seyretmenizi öneririm. Öncesinde bilet alarak katılış yapılan bu gösteri son derece meşhur olup, çok keyifli bir ortamda sunulmakta yaklaşık 2 saat sürmektedir.

Önceki
Pekin
Sonraki
Dakka
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 17.10.2021
  • Süre : 2 dk
  • 1038 kez okundu

Google Ads