Site İçi Arama

kultur-sanat

Bangkok Tayland Gezisi

Bangkok yılın belli aylarında özellikle Muson sezonu (Nisan-Eylül) nedeniyle son derece yağışlı, nemli ve rahatsız edecek şekilde sıcak havanın sizi beklediği bir yerdir. Bu nedenle dünyanın en sıcak başkenti olma özelliğine sahiptir.

Bangkok Nerede?

Tayland’ın en büyük kenti ve başkenti olan Bangkok dünyanın turizm merkezlerinden biridir. Yaşanan pandemi süreci nedeniyle sınırlarını yakın zamanda çeşitli kısıtlamalar ile açmaya başlamıştır. Ülkemiz vatandaşları için vize istemeyen ve bazı filmlere konu olmuş bayi toplantılarının popüler mekânı olan Bangkok şehri kozmopolit bir yapıya sahip olmakla birlikte, son derece de kalabalık bir nüfusa sahiptir.

Hava Limanları ve Muson Yağmurları:

Şehir iki büyük havaalanına sahip olup, yeni olan günümüzde uluslararası özelliğe sahip Suvarnabhumi Havaalanıdır. Eski olan Don Mueang Havaalanı ise halihazırda yurtiçi seferler için kullanılmaktadır. Ülkemizden bu şehre günlük tarifeli seferler uzun yıllardır devam etmektedir. Pandemi nedeniyle duraklayan uçuşlar halihazırda açılmış olup, hafif kısıtlamalı olarak devam etmektedir. Aşılı olan kişiler herhangi bir karantinaya maruz kalmadan şehirde gezebilmektedir. Yakın zamanda tüm kısıtlamaların kalkarak eski günlerine dönmesi beklenmektedir.

Bu şehrin en önemli özelliklerinden birisi iki mevsime sahip olması ve bunların “sıcak-nemli/çok sıcak-çok nemli” olarak nitelendirilmesidir. Bu şehre bulunduğunuz coğrafyada hangi mevsimde olursanız olun; yanınıza mont ve kazak almadan gelmenizin uygun olmakla birlikte, her daim gün içerisinde yağışlar ile karşılaşacağınızı bilerek hazırlık yapmanızı tavsiye ederim. Bangkok yılın belli aylarında özellikle Muson sezonu (Nisan-Eylül) nedeniyle son derece yağışlı, nemli ve rahatsız edecek şekilde sıcak havanın sizi beklediği bir yerdir. Bu nedenle dünyanın en sıcak başkenti olma özelliğine sahiptir.

Özellikle ülkemizde kış mevsimi sürerken, çok sayıda vatandaşımız seyahat turları ile buraya ziyaretlerini gerçekleştirmektedir. Ülkeye girişteki ilk nokta olan pasaport ve gümrük işlemleri esnasında, gelen insanlara karşı son derece nazik ve yardımcı tavırlar dikkatinizi mutlaka çekecektir. Bu özelliği burada bulunduğunuz sürece hemen hemen yerde deneyimleyeceğinize emin olabilirsiniz. Sanki sinirleri alınmış insanların bir arada yaşadığı bölge izlenimini sizler de rahatlıkla fark edebileceksiniz.

Bangkok, bir turizm cenneti:

Bu arada dikkatinizi çekecek diğer bir özellik ise etrafınıza baktığınızda çok sayıda dünyanın her yerinden gelmiş turistlerin bazen yerli halktan fazla sayıda olacağıdır. Bangkok Asya kıtasının en çok turist ağırlayan şehri olup, her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Şehir merkezinde bulunan birçok eğitim kurumundaki öğrenciler lacivert ve beyaz renkteki bir örnek kıyafetleri ile hafta içi her daim karşınıza çıkabilmektedir. Toplu ulaşım araçları ile okullarına gelen öğrenciler bana küçüklüğümüzdeki okul günlerimizi hatırlatmaktadır. Üniversite eğitimine kadar her seviyedeki okul öğrencileri serbest kıyafet yerine belirlenmiş okul kıyafetleri ile öğrenimlerine devam etmektedir.

Havaalanından kalacağınız otel bölgesine ulaşım için her türlü seçenek raylı sistem, taksi, otobüs vb. mevcuttur. Bununla birlikte seyahatiniz süresince özellikle şehir içerisinde trafikten etkilenmek istemiyor iseniz (bazen gerçekten İstanbul trafiğini aratmayan yerler ile karşılaşabilirsiniz) oldukça hesaplı olan “Tuk Tuk” ve “motor misafirliğini” kullanabilirsiniz. “Tuk-tuk” diye nitelendirilen üstü kapatılmış motor olarak nitelendireceğimiz vasıtalar bu coğrafyanın simgesi haline gelmiştir. Çok değişik renklerde bazen üzerleri çeşitli motifler ile işlenmiş olan bu vasıtaları kullanmak istediğinizde pazarlık yapmayı ve gitmek istediğiniz yerin yerel dilde yazılmış kâğıdı kullanmayı, otelin bu amaç için hazırlanmış kartlarınızı unutmamanız sizi rahatlatacaktır. Pazarlık esnasında size birkaç dükkâna uğramayı teklif ettiklerinde zamanınıza göre kabul etmeniz daha az ücret ödemenizi sağlayabilir. Bu dükkanlardan bir şey satın almanız zorunlu olmayıp, sadece içine girip bakmanız arzu edilmektedir. Tabii her türlü vasıta ile bir yere gitmek istediğinizde İngilizce anlaşamayacağınız insanlar ile karşılaşmanız olasılığını da kesinlikle unutmayın. Bu araçlar zaman zaman kaldırımlardan ve çok dar sokaklardan istediğiniz yere ulaştırırken açık havada seyahat deneyimini yaşayacaksınız. Ayrıca şehir içerisinde oldukça etkin bir ulaşım ağına sahip olan otobüsler de tercih edilebilir. Taksiler burada farklı renklerde olup, en ucuz tarife başlangıcına sahip olanlar sarı-yeşil renklerde olanlardır. Siyah renkte olanlar ise en pahalı tarife ile çalışanlardır. Diğer renkler bunların arasında bir tarife ile çalışırlar.

Diğer bir ulaşım imkânı ise “motor misafirliği” diye belirttiğim usul olup, genelde yerel halk kullanmaktadır. Bu yöntemde ise şoför ile ücret ve güzergâh konusunda anlaşmayı müteakip, motorun arkasında verilen kaskı takarak binip trafikte yol alınmaktadır. Ucuz ve süratli bir ulaşım imkanıdır. Özellikle alışveriş merkezleri, pazarlar ve kalabalık insan gruplarının bulunduğu bölgelerde kaldırım köşelerinde grup olarak durmuş bekleyen motorlar görürseniz bahsettiğim deneyimi yaşayabilirsiniz.

Şehir Yaşamı ve Yemek Kültürü:

Şehirde dünyanın her bölgesine yönelik restoran ve mutfak seçenekleri mevcut olup, sokaklarda yapılan yerel yemekler de son derece yoğun bir şekilde insanlara sunulmaktadır. Hijyen konusunda özel bir sorununuz yok ise denemenizi özellikle Hindistan cevizi sütünü içmenizi öneririm. Sokaklarda satılan yiyeceklerde pişmiş olanların tercih edilmesi rahatsız olmanızı önleyecektir. Alışveriş açısından son derece geniş seçenekler mevcut olup; son derece şık ve kaliteli alışveriş merkezlerinin yanı sıra, çok katlı normal alışveriş merkezleri, özellikle gece açık pazarları son derece rağbet gören bölgelerdir.

Pazarlık yaparken makul oranlar kullanılması gerekmektedir. Çin şehirleri için belirtilen oranlar burada söz konusu olmayıp, kalite açısından da oldukça fark arz etmektedir. Özellikle tahta ürünleri için geniş ve hesaplı bir seçenek imkânı bulunmaktadır. Nehir kıyısına yakın bölgelerde bulunan ticari alan içerisinde değerli taşlardan yapılmış mücevher seçenekleri de özellikle safirden yapılmış ürünler mümkün ve hesaplıdır.

Bangkok denince akla gelen diğer bir husus masaj imkanıdır. Adım başı her yerde rastlayacağınız masaj salonlarında ayak, vücut, baş vb. her türlü masaj yapılmaktadır. Fiyatları son derece makul olup, açık pazarlarda bile yorulanlar için ayak masajı sandalye üzerinde yapılmaktadır. Thai masajı diye nitelendirilen oldukça sert bir masaj türü de bulunmaktadır. Diğer yandan buradan dönüşünüzde evinize götürmek için orkide çiçekleri almanızı da şiddetle öneririm. Çiçekçilerden veya nehir kenarındaki çiçek pazarından alacağınız orkideleri son gün alırsanız ve uzak mesafeye gideceğinizi belirtirseniz, köklerine su dolu tüpler ile birlikte kutulayıp vereceklerdir. Evinize geldikten sonra maket bıçağı ile 2-3 günde bir saplarını törpüler ve suyunu yeniler iseniz 1-2 ay süresi ile canlı orkideleriniz değişik renklerde odanızı süsleyecek ve değişik bir hava verecektir.

Gezilecek Yerler:

Şehir merkezinde gezilebilecek en önemli yerler büyük Budha heykelinin bulunduğu tapınak ve kralın ikamet ettiği saray bölgesidir. Zaten şehrin her köşesinde irili ufaklı birçok küçük tapınak ve ibadet yeri görebilirsiniz. İnsanlar sabahın erken saatlerinden itibaren buralara gelerek kendilerine göre önemli malzemeleri (kıyafet, meyve, para vb.) buralara ibadet sonrası bırakmakta, din görevlileri tarafından da akşam üstü bunlar toplanmaktadır.

Tayland halkı tarafından kral çok sevilmekte ve değer verilmektedir. Hatta bir keresinde; kralın doğum günü nedeniyle sanki tüm Tayland bisiklete binmiş gibi, her yaşta insanların kullandığı binlerce bisiklete topluca binmiş insan gruplarını yollarda şarkılar eşliğinde gün boyu gezerken görmüştüm. Araçlar için yollar kapalı idi ve sadece bisikletli insanların olduğu yollarda yaya olarak karşıdan karşıya geçmek için bazen yollarda 30 dakika beklemek zorunda kalmıştık.

Ayrıca bulunduğunuz otellerden rahatlıkla temin edebileceğiniz turlar ile meşhur kanal gezisi ve diğer aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz. Ülkenin hemen hemen yerinde görebileceğiniz birçok Budha heykeli altın ve diğer madenlerden yapılmış durumdadır. Turların içeriği kapsamında otellerden alınan misafirler şehir merkezindeki geniş bir alan içerisindeki otobüsler ile turlara çıkarılarak ilk önce Floating Market adı verilen kanal bölgesine getirilmektedir.

Aktiviteler:

Burada ikili-üçlü olarak binilen dar kayıklar çok güzel rengi olmayan kanalda önce güzel bir gezinti yaptırırlar ve kanal boyu Budha’ları gösterirler sonra da yerel satıcıların yine kayıklarda sattığı her türlü hediyelik eşya ve muz, dragon vb. meyvelerin alışverişi için yanlarına yanaşarak kayıklardan alışveriş keyfini yaşatırlar. Daha sonra otobüsler ile tapınaklar bölgesine gidilere buralardaki ritüeller konuklara gösterilir. Sonunda da çok büyük yeşillik alan içerisinde filler dahil her türlü hayvanların güzel gösterileri, otantik danslar, Tayland boksu müsabakası vb. etkinlikler ile geceye doğru sonlandırılır. Tur sonunda hakikaten yorulmuş olarak otelinize dönersiniz. Yeri gelmişken belirtmekte fayda var; alışveriş esnasında alacağınız meyvelerden özellikle Durian isimli olanına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü bu meyvenin toplu ulaşım araçlarında kesilerek taşınması ve tüketilmesi yasaktır. Çünkü kabukları kesildikten sonra son derece kötü ve keskin bir koku yaymaktadır.

Bunun haricinde buralara gelmiş iken tropikal meyveleri denemenizi öneririm. Özellikle dragon meyvesi (beyaz/kırmızı) renkte son derece güzel bir lezzete sahiptir. Marketlere girdiğinizde meyve bölümünde rahatlıkla bulabilirsiniz. Uçaktan inerken göreceğiniz çok sayıdaki çeltik tarlalarından gelen pirinç çeşitleri de kolay kolay başka yerlerde bulamayacağınız özellik ve tiplerde sizleri beklemektedir.

Gece hayatını sevenler için özellikle Patpong bölgesi son derece cazip imkanlar sunmaktadır. Bu bölgede çok sayıda her türlü şovların izleyicilere sunulduğu gece kulüpleri mevcut olup, keyif alınabilecek mekanlardır. Bölgede bulunan açık gece pazarı da alışverişe gece devam edecekler için bir seçenektir. Ayrıca şehir merkezindeki otelde “Lady Boy” olarak nitelendirilen grubun muhteşem dans gösterilerini seyretmenizi öneririm. Öncesinde bilet alarak katılış yapılan bu gösteri son derece meşhur olup, çok keyifli bir ortamda sunulmakta yaklaşık 2 saat sürmektedir.

Keyifli geziler dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 19.06.2022
  • Süre : 4 dk
  • 1267 kez okundu

Google Ads