Site İçi Arama

kultur-sanat

Barselona

İspanya’nın en önemli kentlerinden biri olan Katalonya özerk bölgesinin en büyük şehri ve başkenti Barselona (Barcelona) gezildikçe insanda çok güzel hisler bırakan bir sahil şehridir.

İspanya’nın en önemli kentlerinden biri olan Katalonya özerk bölgesinin en büyük şehri ve başkenti Barselona (Barcelona) gezildikçe insanda çok güzel hisler bırakan bir sahil şehridir. Aslında sadece bu şehri değil zaman ayırabilirseniz ve imkânınız var ise Endülüs eserlerini de yerinde görebileceğiniz 12-15 günlük bir İspanya seyahatinin sizde bırakacağı izler çok daha keyifli olacaktır. Bu şehre ait son derece büyük ve kullanışlı uluslararası havalimanı şehir merkezine yaklaşık 20-25 dakika mesafededir. Raylı sisteme ilave olarak, taksi, otobüs ve kiralık araba imkanları her daim mevcuttur. Gezilecek yerlerin bazılarının şehir merkezinden oldukça uzak olması nedeniyle hem konfor hem de ekonomiklik açısından kiralık araba seçeneği tavsiye edilir.

Trafik sağdan akışa sahip olup, bizlere biraz ters gelecek şekilde ana yol üzerinde ciddi şekilde keskin ayrılış yolları ile tali yollara geçilmektedir. Bu nedenle yol tarifi için navigasyon kullanıyor iseniz ikazlara dikkat ederek sol veya sağ tarafa önceden yaklaşmanız emniyet açısından uygun olacaktır. Genelde sağdan akışa sahip trafiklerde ana yoldan çıkışlar sağdan olmasına rağmen bu şehirde soldan çıkış ile de anayoldan çıkış yapılabilmektedir. Bu kapsamda trafik levhalarına dikkat ederek yeteri kadar zaman önce ilgili kulvarda yer alınması işleminizi kolaylaştıracaktır.

Kalacağınız gün sayısına bağlı olarak gezi planlamanızı iki bölüme bölebilirsiniz. Şehir içinde gezeceğiniz yerlerin çoğu yürüme mesafesinde olup, otelinizi burada seçmeniz durumunda arabaya ihtiyacınız olamayacaktır. Aksi takdirde şehir merkezinde arabanız için yer bulmak hem çok zor hem de oldukça pahalıya mal olacaktır. Buna bir de yoğun trafiği ekler iseniz şehir merkezinde araba kullanmak çok akıllıca olmayabilecektir. Şehir dışında gezeceğiniz yerler için ise araba zorunlu hale gelecek olup, bu bölüm için de şehir dışında otel seçimi daha uygun olacaktır.

Şehir merkezinde liman bölgesine oldukça yakın Kristof Kolomb heykeli ile gezinize başlayabilirsiniz. Oldukça görkemli ve heybetli bir görünüme sahip olan bu heykel, ince işlemleri ile her daim turistler tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir. Sütunun içerisinden 2 Euro ücret karşılığında asansör vasıtası ile seyir yerinden şehri tepeden görme imkanına sahip olabilirsiniz.

Etrafında araçların geçtiği bir ada haline getirilmiş heykel bölgesinden sonra, trafiğe kapatılmış sadece yayalara açık Las Ramblas caddesi ile yukarı doğru Barcelona’nın kalbinde gezerken aradığınız her türlü ihtiyaç ve aktivitelere rastlayabilirsiniz. Her çeşit kafe, restoran, eğlence mekânı, Flamenko dans merkezleri, gece kulübü, alışveriş merkezleri, mağazalar vb. unsurları barındıran bu cadde dünyanın sayılı meşhur caddelerinden biri olup, gece ve gündüz yoğun olarak tercih edilen bir mekandır. Bu geniş ve uzun caddede uzun süre geçirebilirsiniz bu nedenle seyahat planlamanızda sürelerin en genişini buraya vermeniz halinde pişmanlık duymayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Buralara gelmiş iken tapas ve paela’ların tadına bakmadan dönerseniz daha sonra pişmanlık duymanız olasıdır. Tapas denen aslında bizde meze olarak tanımlayabileceğimiz küçük atıştırmalıklardır. Deniz ürünlerinden, et ürünlerine, peynirlerden çeşitli sebzelere uzanan çok geniş bir yelpaze içinde sunulan tapas’lar için en uygun yöntem ise şu şekildedir. Genelde restoranlarda bulunan tapas menüleri dar çerçevede olup, bazıları damak tadınıza uygun olmayabilir. Bu nedenle yerel halka sorarak meşhur cadde üzerinde ve ara sokaklarında bulunan meze çarşılarını bulursanız işte tam vahaya ulaşmışınız demektir. Üstü kapalı olan bu geniş çarşı içerisinde çok sayıda tapas’çı küçük reyonlar üzerinde ellerindeki tüm çeşitleri sergilemekte ve sizler de damak tadınıza uygun seçtiğiniz tapas’ları satın aldıktan sonra, orta bölümde bulunan uzun ayaklı masalar etrafında ayakta şarap veya uygun içecek ile kokteyl ortamında tüketebilirsiniz. Bu sayede beğendiğiniz ürünlerden tekrar alabilir veya diğer türleri görerek seçip deneyebilirsiniz. Zaten buraları keşfettikten sonra seyahatiniz esnasında tekrar geleceğinizden eminim. Paela denen deniz ürünlü veya tavuk/etli pilav olarak niteleyebileceğimiz ürünü ise restoranlar yerine, yerel halkın tercih ettiği ve sadece paela yapan yerlerde denemeniz sizin için daha uygun olacaktır. Bu tür yerlerin önünün zaten son derece kalabalık olacağını göreceksiniz. Buralarda paela denemeniz (maddi ve fiziksel) olarak olumsuz etkilenmemenizi sağlayacaktır. İlk denemenizde tek kişilik tercih etmeniz daha uygundur. Bazı yerlerde son derece ağır yağlı paelalar yapılmakta olup, bazılarımızın midesi için uygun olmayabilir. Yoğun baharat ve safran eşliğinde sunulan aslında pilav türü olan paela için deniz ürünlü olanı tavsiye edilmektedir.

Şehir merkezinde gezilecek yerleri öncesinde görmek isterseniz hop-in-hop denilen kırmızı renkteki üstü açık otobüsleri kullanabilirsiniz. Kullanmanız halinde sizlere verilecek harita ve durak listelerini kullanarak istediğiniz yerde inebilir, fotoğraf çekimi ve dinlenme sonrası tekrar gelen diğer otobüs vasıtasıyla geziye devam edebilirsiniz. Bu sayede güzel mekanları uygun açıdan ve aramadan bulabilir gerekli hatıraları oralarda oluşturabilirsiniz. Meşhur Casa Mila bunlardan en önemlilerinden birisidir. Çok değişik bir görüntüye sahip olan bu yapının dışarıdan görünüşü son derece keyifli ve farklıdır. Yine aynı tur içerisinde Yaz Olimpiyatlarının yapıldığı Olimpiyat Stadyum ve spor kompleksi son derece güzel manzaraya sahiptir. Tabii en önemli spor mekânı ise meşhur Barselona futbol takımının mabedi “Camp Nou” görülmeden dönüş yapılırsa sizi köşede kıstırabilirler. İşin şakası bir yana futbola ilgisi olmayanların bile içeriyi ziyaret ettiğinde kendisini futbolcu gibi hissetmesi için her şeyin hazır olduğu nefis bir ziyaret alanıdır. Buraya girdiğinizde kulübün şimdiye kadar kazandığı başarı ve kupaların olduğu müzeden, futbolcuların kullandığı soyunma odalarına, stadyumu çok güzel açıdan gören spor yazarları bölümünden, yedek oyuncu ve teknik direktörün bulunduğu sahanın hemen yanındaki kulübeye kadar her ayrıntı bir düzen, seslendirme ve program dahilinde ziyaretçilere sunulmakta ve inanılmaz derecede insanı etkilemektedir. Yaklaşık 4 Euro gibi bir ücrete bunu deneyimleyebilirsiniz.

Şehir merkezinde bulunan bitmeyen kilise olarak nitelendirilen “Sagrada Familia” eseri için bir tam gününüzü ayırmanız gerekecektir. Bu nefis eseri görmek isteyen sadece siz olmayacağınız için yoğun bir bekleme sırası ile karşılaşacaksınız. İçerisi de son derece kalabalık olacak ve her ayrıntıyı görmek istediğinizde yaklaşık 2 saat kuyrukta bekledikten sonra 4-5 saatlik bir gezi icra edeceksiniz. Planlamalarınızı buna göre yaparsanız uygun olacaktır. Dünyanın her yerinden yoğun bir turist tercihi olan bu eser hakikaten ilgi çekici özelliğe sahip olup, neden halen bitirilemediği yönünde çeşitli spekülasyonlar mevcuttur. Buradan çıktıktan sonra eser sahibinin (Gaudi) diğer bir yapıtı olan açık havadaki Park Güel ile gününüzü tamamlayabilirsiniz.

Şehrin diğer bir özelliği olan sahil şeridi ise özellikle yaz günlerinde yerli halk ve turistler tarafından yoğun olarak tercih edilen bir bölgedir. Kilometrelerce uzunluktaki sahil şeridi çok güzel görüntülere imkân vermektedir. Ücretsiz olarak herkes tarafından kullanılan sahilde denize girebilir, güneşlenebilirsiniz. Gece ise her türlü eğence olarak tercih edilen mekân olarak kendinizi bu eğlencelerin içinde bulabilirsiniz.

Şehir merkezinde bulunan müzelerden en önemlisi meşhur Picasso Müzesi olup, ilgi duyanlar için internetten açılış ve kapanış saatleri kontrol edilerek ziyaret edilebilir. Diğer önemli ve çılgın sanatçılarından Salvador Dali’nin evi ve müzesi ise şehrin dışında yaklaşık 1-1,5 saat mesafede ve vergisiz alışveriş cenneti Andora sınırındadır. Buraya gitmeniz halinde hem sanat zevkinizi hem de alışveriş keyfinizi giderme imkânınız mevcut olacaktır. Son derece keyifli mekanlara sahip bu şehri en kısa zamanda gezmeniz dileğiyle keyifli anlar dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 11.12.2021
  • Süre : 5 dk
  • 1198 kez okundu

Google Ads