Site İçi Arama

kultur-sanat

Bogota

Kolombiya’nın başkenti olan Bogota özgün yapısını hala koruyabilen ve nostaljik özelliği ile orijinalliğini sürdürebilen ender bölgelerden biridir. Şehrin havalimanı uçak kazaları ile ünlü bir meydandır. Bu özelliği ve uçuş operasyonu yapılan deniz seviyesinden en yüksek meydanlardan oluşu nedeniyle, pilotlar için özellikle dikkat edilmesi gereken meydan kategorisindedir.

Kolombiya’nın başkenti olan Bogota özgün yapısını hala koruyabilen ve nostaljik özelliği ile orijinalliğini sürdürebilen ender bölgelerden biridir. Şehrin havalimanı uçak kazaları ile ünlü bir meydandır. Bu özelliği ve uçuş operasyonu yapılan deniz seviyesinden en yüksek meydanlardan oluşu nedeniyle, pilotlar için özellikle dikkat edilmesi gereken meydan kategorisindedir. Bu nedenle ilave özel eğitim sonucu uçulabilmektedir. Şehrin ve dolayısıyla meydanın oldukça yakınında bulunan yüksek tepe ve dağlar yaklaşma esnasında yolculara inanılmaz manzara görüntüleri sunarken, iniş safhasındaki pilotlar için oldukça zorlu süreçlerin bir arada yaşandığı bir ortamı içermektedir. Gerçekten iniş esnasında yolcu pencerelerinden görülen manzaralara bir daha rastlama imkânınız oldukça azdır. Bu nedenle tadını çıkarmanızı tavsiye ederim.
Oldukça mütevazi bir terminal ve havaalanına sahip olan Bogota’da sizleri karşılayan tüm görevliler son derece nazik ve yardımcı bir yapıya sahiptir. Yaşayabileceğiniz tek sorun, eğer bilmiyorsanız İspanyolca dilinin yoğun kullanımından kaynaklanabilecek iletişim sorunu olabilir. Havalimanından şehir merkezine ve konaklayacağınız yere otobüs ve taksi haricinde başka bir ulaşım imkânı bulunmamaktadır. Şehir içerisinde bunlara ilave olarak İstanbul’daki metrobüs benzeri sistem mevcut olup, son derece ucuz ve efektif kullanımdadır. Şehrin her bölgesine gece ve gündüz metrobüs kullanımı ekonomikliğinin yanı sıra güvenlik açısından da tercih edilmelidir. Çünkü taksi kullanımında zaman zaman istem dışı bölgelere götürülen kişiler ile ilgili uyarılar ilgili birimler tarafından sıklıkla hatırlatılmaktadır. 
Genelde güvenlik açısından çok büyük sorun olmamakla birlikte, güvenlik kuvvetleri tarafından da sıklıkla gidilmemesi gereken bölgeler özellikle duyurulmakta olup, genelde şehir merkezinin dışındaki dağ eteklerine doğru olan bölge emniyetsiz ve girilmemesi gereken alan olarak hatırlatılmaktadır. Bu arada belirtilen bu bölgeye güvenlik görevlilerinin de girmediğini özellikle belirtmek isterim. Televizyonlarda yayımlanan çeşitli diziler ve zaman zaman haberlere konu olan gelişmelerin genelde bu bölgede cereyan ettiği anlatılmaktadır. Özellikle gece şartlarında kalabalık olmayan tenha bölgelerde zaman zaman gasp hadiseleri ile karşılaşılmaktadır. Bu nedenle tek başına tenha olan bölgelere gidilmemesi tavsiye edilmektedir. 
    
Kaliteli ve güzel oteller genelde şehir merkezi dışında yeni Bogota olarak adlandırılan bölgede yer almakta olup, herhangi bir güvenlik problemi bulunmamaktadır. Şehir merkezinde ise genelde guest house ve pansiyon türü konaklama imkanları mevcut olup bunlar için fiyat yaklaşımı genelde geceliği kahvaltısız 20 dolar civarındadır. Yıldız sayısına bağlı olarak diğer otel seçenekleri 70 dolardan 250 dolara kadar (kahvaltı dahil) çıkabilmektedir. Yeni Bogota denen bölgede bulunan otel çevrelerinde çok sayıda restoran, bar ve gece kulübü bulunmaktadır. Bununla birlikte şehir merkezinde dağ eteğine doğru olan özel bölgede ise; sadece restoran, casino, çok çeşitli barlar ve gece kulüpleri bulunmakta olup, bu bölgeye de metrobüs ile gidilmesi tavsiye edilmektedir. Bu bölgeden özellikle dönüş esnasında taksi kullanımı tercih edilmemelidir. Buradaki meşhur restoranlardan birisi ise oldukça değişik bir özelliğe sahiptir. Dışarıdan bakıldığında camlı 4 kattan oluşan bu mekânda, camlarında yüzlerce eski dikiş makinaları ve makaslar bulunmaktadır. Nedenini o kadar sormamıza rağmen bir türlü öğrenemediğimiz bu restoranın her katında ayrı bir canlı müzik sunulmaktadır ve rezervasyon yapmadan girebilmek mümkün değildir. 
Bu şehre geldiğinizde sizi en çok etkileyecek husus, şehrin deniz seviyesinden hatırı sayılır bir şekilde oldukça yüksekte olmasıdır. Bu nedenle astım hastaları ve nefes alma zorluğu yaşayan kişiler için buranın ziyaret edilmesi sorun olabilir. Bu maksatla şehirdeki tüm otellerin resepsiyonlarında gerektiğinde kullanılması amacıyla oksijen tüpleri bulunmaktadır. Yaşanabilecek herhangi bir sorun esnasında gecikmeden otel görevlilerine haber verilerek müdahale edilmesi zaman zaman hayati derecede önem arz edebilir. Bu tür bir sorunla karşılaşılmaması için performans gerektiren spordan bu şehir ziyareti esnasında uzak durulması emniyetli bir yaklaşım olacaktır. 
Şehirde dünyanın her bölgesine hitap edebilecek restoran ve mutfaklar mevcutlar olup, fiyatlar son derece makul düzeydedir. Buralara gelmişken dönüşte çekirdek veya çekilmiş kahve satın almadan dönerseniz pişman olabilirsiniz. Otellerin resepsiyonlardan şehir dışında bulunan kahve bahçelerine yapılacak ziyaret şiddetle tavsiye edilir. Buralarda yaşayabileceğiniz tecrübe ve anların unutulamaz olacağından emin olabilirsiniz. Kişi başı öğlen yemeği dahil 40 dolara bu turlara katılabilirsiniz. Şehir merkezinden yaklaşık 1,5 saat mesafede bulunan bu bölgelerde yetişen kahve çekirdeklerini dallarından toplayabilir, tadım merkezlerinde yapacağınız tadım sonrası; bunlar eğer kahve ise bizler şimdiye kadar ne içmişiz diyeceksiniz. 
Büyük bir ihtimalle buradan dönüş sonrası kahve konusunda daha bilinçli isteklerde bulunacaksınız. Coğrafi olarak kahve için çok uygun olan bu bölgeden getireceğiniz kahveler son derece kıymetli olup, belki daha sonra buraya tekrar gelmeniz için sebep olabilecektir. Şehirde en ufak markette bile son derece kaliteli çekirdek ve çekilmiş kahve bulabilirsiniz. Paketleme tarihlerine bakarak almanızı özellikle belirtmek isterim. Çünkü buralarda yerel halk tarafından, genelde 12 ay olan kullanma süresi tercih edilmemektedir. Paketlendikten sonra 2-3 ay geçince marketlerde bu kahveler, çok ucuz fiyatlara indirilmektedir. Yerli halk bu nedenle en yeni paketlenmiş ürünleri tercih etmekte olup, bu ürünler genellikle ucuzluk bölümünde dikkat çektiği için yabancılar tarafından satın alınmaktadır. Buna rağmen alacağınız bu tür kahveler Türkiye’de asla bulamayacağınız kalitede olacaktır. 
Buralara geldiğinizde yapılması gereken diğer önemli ziyaret ise; Bogota şehrini tepeden gerçek kuşbakışı görebileceğiniz dağın zirvesindeki manastır ve etrafındaki bölge olacaktır. Şehir merkezindeki alandan, Beyoğlu’na çıkan feniküler benzeri araçlar ile yaklaşık 70 derece dik bir açıda çıkan vagonlar vasıtasıyla ulaşılan bu bölgede bir tam gün geçirebilirsiniz. Vadilerde yürüyüşler yapabilir, Manastırı ve diğer kolaylıkları ziyaret edebilir, otantik hediyelik eşyalar satın alabilir ve enfes manzaranın tadını çeşitli içecekler ile çıkarabilirsiniz.
Şehrin tam ortasında bulunan oldukça büyük bir alana sahip olan ve sadece yayaların girebildiği meşhur Bolivar meydanını ve etrafındaki güzel mimariye sahip binaları inceleyebilir, İstanbul’daki Mısır çarşısı benzeri alışveriş mekanlarında ahşap ürünler ile kahve aksesuarları ve tekstil ürünlerini oldukça uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Alışveriş için son derece uygun olan bu bölgede ihtiyacınız olabilecek her türlü ürüne denk gelebilirsiniz. Pazarlık yapmaya kalktığınızda genellikle karşılık bulamazsınız çünkü kültürlerinde böyle bir şey bulunmamaktadır. Mahalli insanların gittiği kafelerde son derece kaliteli unlu mamuller ve pastaları başka yerde içemeyeceğiniz kahveler eşliğinde tüketebilirsiniz.
Bahsedilen yerlere gidişte taksi kullanmanız gerekirse, gündüz şartlarını tercih etmenizi öneririm. İspanyolca bilmiyor iseniz, İngilizce anlaşma olasılığı yok denecek kadar az olacağı için, gideceğiniz yeri ve dönüş otelinizi İspanyolca yazdırarak şoföre bu şekilde vermenizin büyük faydasını göreceksiniz. 
Ayrıca burada en çok zaman kaybedebileceğiniz yerlerin başında para bozdurma amacı ile kullanacağınız banka şubeleri gelecektir. Sınırlı miktarda görebileceğiniz döviz büroları bankalara göre çok ciddi anlamda düşük oran kullandığı için, genellikle banka şubelerinde para bozdurma işlemi yapılmaktadır. Burada pasaport mutlaka gerekmekte olup, işlemler son derece yavaş gerçekleştiği için hazırlık olmakta fayda bulunmaktadır. Yaşayabileceğiniz tek sıkıntını bu olması arzusu ile, keyifli anlar yaşayacağınız geziler dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 20.11.2021
  • Süre : 4 dk
  • 1126 kez okundu

Google Ads