Site İçi Arama

kultur-sanat

Kaptanın Seyir Defteri Kordoba’dan Bildiriyor

Aslında İspanya için 10 günlük bir periyot ayarlayabilirseniz son derece güzel bir tatili hem kültürel hem de Akdeniz zevkleri açısından doyurucu bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu tatil içerisinde yer alacak Kordoba ise son derece anlamlı bir bölümü kesinlikle hak edecektir.

Kordoba İspanya ülkesinin Endülüs izlerinin en yoğun görülebileceği çok önemli bir şehirdir. Burası gezildiği zaman Avrupalıların neden Müslümanlardan bu kadar çekindiklerini çok rahat anlayabilirsiniz. Bu bölgeyi gönül rahatlığı gezebilmek için kiralık araç ile buraları ziyaret etmek son derece efektif ve etkin bir seçenek olabilecektir.

Aslında İspanya için 10 günlük bir periyot ayarlayabilirseniz son derece güzel bir tatili hem kültürel hem de Akdeniz zevkleri açısından doyurucu bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu tatil içerisinde yer alacak Kordoba ise son derece anlamlı bir bölümü kesinlikle hak edecektir. 

Bu şehre gelirken göreceğiniz Akdeniz manzaraları sizin dimağınızda her zaman önemli bir yer tutacaktır. Bunun yanı sıra yol boyu vereceğiniz molaları küçük köylerde tercih etmeniz durumunda; ülkemizde son zamanlarda tadına varamayacağınız zeytinyağlarını çeşitli zeytin ve diğer küçük mezeler (tapas) eşliğinde köy meydanlarında bulunan cafe-restoranlar da güzel içecekler (beyaz şarap, soda, espresso vb.) eşliğinde deneyebilirsiniz. İçeceklerin 2-3 euro, tapasların ise 3-4 euro fiyat aralığındaki bu lezzetler büyük şehirlerde çok daha yüksek fiyatlar ile sunulmakta olduğu için özellikle organik bu ürünlerin denenmesi şiddetle tavsiye edilmektedir.

 

Deniz ile herhangi bir irtibatı olmayan bu şehrin en önemli özelliği Endülüs Emevileri zamanından kalan Kurtuba Camisi olarak bilinen ve şu an kiliseye çevrilerek katedral olarak kullanılan yapısının ziyarete açık olarak kullanımda olmasıdır. UNESCO tarafından “İnsanlık Mirasları” olarak koruma altına alınmış olan bu yapı son derece güzel ve bizler için tanıdık mimarisi ile dikkat çekici durumdadır.

Şehrin giriş bölümünden itibaren son derece ilginç ve dikkat çekici köprüsü ile şehir girişi her daim yoğun bir ziyaretçi topluluğu ile sizleri karşılamaktadır. Buralara gelmek için yaz dönemini seçmeniz durumunda gün ışığından faydalanarak uzun süre şehir içerisindeki yapıtları görebilir ve daha rahat fotoğraf çekme imkânı bulabilirsiniz. Normalde bir tam gün içerisinde bu şehir için konaklama yapmadan Sevilla ve diğer şehirlere ulaşıma devam edebilirsiniz. 

Yapacağınız planlama ile bu şehre sabah 10.00-11.00 civarında ulaşmanız durumunda rahatlıkla gezme sonrası yemek yiyip yola devam edebilirsiniz. Bu nedenle konaklama için çok fazla seçenek bulunmayan bu şehir için konaklama yapmadan gezmeyi deneyebilirsiniz. Ama İspanya ülkesini geziyor iseniz burayı görmeden dönerseniz büyük bir eksikliğin söz konusu olduğunu lütfen unutmayınız. Çünkü Endülüs Emevîlerine ait en güzel mimari örneklerin bulunduğu bu şehir dimağlarınızda her zaman çok özel bir yer tutacaktır. Bundan emin olabilirsiniz.

Beyaz badanalı duvarları bulunan evler ve tanıdık Arnavut kaldırımlı sokakları sizlere son derece tandık gelecektir. Burayı gezerken kendimi Litvanya’nın Vilnius şehrindeki Trakai bölgesindeki evleri gezerken yaşadığım anlar ile kıyaslamıştım. Orayı gezerken de sanki bir Türk mahallesinde gezer gibiydim, burayı gezerken de son derece kendimi rahat duygular içerisinde hissettim. Her ne kadar Endülüs izleri olsa da Hristiyan bir ülke içerisinde göreceğiniz bu yapıtlar sizleri son derece etkileyecektir. 

Kurtuba camisi veya şimdiki adıyla Kurtuba Katedrali içerisine girdiğinizde; kendinizi Edirne şehrindeki Selimiye camisi veya Kudüs’te bulunan Mescidi Aksa’dan farklı hissetmeyeceğinizden emin olabilirsiniz. Yazın o meşhur sıcaklarında gireceğiniz ortam son derece uygun sıcaklıklarda sizi karşılayacak ve büyük bir huşu içerisinde sizleri geçmiş zamanlara götürecektir. Daha sonra etrafınıza dikkatli baktığınızda, bu sefer nasıl bilinçli bir şekilde değiştirilmeye çalışıldığını fakat aslından çok uzaklaştırılamadığına şahit olacaksınız.

Yeme içme açısından İspanyol mutfağının ağırlıkta olduğu bu şehirde çok lezzetli peynirlerin tadına bakmadan dönmememizi şiddetle tavsiye ederim. Buna ilave olarak her ne kadar deniz kıyısı bulunmamasına rağmen her türlü restoranda son derece lezzetli karidesleri denemenizi gönül rahatlığı ile önerebilirim. 

Keyifli geziler dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 30.10.2022
  • Süre : 3 dk
  • 952 kez okundu

Google Ads