Site İçi Arama

kultur-sanat

Burkina Faso Gezmeye Değer mi?

Çok az sayıda tarihi eser haricinde görülebilecek ve dikkat çekecek en önemli etkinlik timsah gölü ve hayvanat bahçesidir. Yaklaşık 50 dolar karşılığında burada bakıcılar tarafından timsahların tavuklarla beslenmesine tanıklık edebilirisiniz. Son derece tehlikeli olan ortamda sizlerin yaklaşmasına müsaade edilmemekte, sadece uzaktan fotoğraf çekilmesine izin verilmektedir.

Afrika’nın batı bölgesinde; denize herhangi bir kıyısı olmayan ülkenin başkenti, dilimizde pek kolay telaffuz edilemeyen OUAGADOUGOU (Vagadugu)’dur. Burası, çeşitli yeraltı zenginlikleri nedeniyle, uzun yıllar batılı ülkelerin sömürgesi olarak kalmış bir coğrafyadır. Bu nedenle uçaklarda çok sayıda çeşitli nedenler ile buraya seyahat eden batılı insanlar ile yoğun olarak karşılaşılabilmektedir. Azımsanmayacak sayıda batılı şirketler yer altı zenginliklerine yönelik olarak ülkede faaliyetlerini sürdürmektedirler.

Nüfus açısından çok yoğun olmayan bu ülkede, İslamiyet halkın yarısından daha fazla bir oranda benimsenmiş olup, şehirde gezerken buna dair birçok izi günlük hayatta rahatlıkla fark edebilirsiniz. İstanbul’dan direkt uçuşla bölgeye 6-7 saatlik bir sürede ulaşabilirsiniz. Oldukça mütevazi imkanlara sahip olan başkent ismi ile aynı isme sahip havalimanında işlemleriniz son derece kısa bir sürede yerine getirilmektedir. Sakin ve yardımsever görevliler sizlerin de dikkatini hemen çekecektir. Sömürge dili olan Fransızca nedense günümüzde yoğun olarak kullanılmamaya çalışılmakta, yerel diller ve İngilizce günlük hayatta ön plana çıkmaktadır.

Günlük hayatta ülkemize göre ucuz olan yeme-içme imkanları son derece caziptir. Bir öğün yemek alkolsüz içeceği ile birlikte 2-3 dolar civarındadır. Marketlerde satılan ürünler bu anlamda son derece hesaplı fiyatlar ile sunulmuş durumdadır. Kaliteli Fransız ve Güney Afrika şaraplarını çok uygun fiyatlara buralardan temin edebilirsiniz. Oldukça yoksul bir ülke vatandaşları arasında işsizlik yüksek oranda olduğu için yol boylarında çok sayıda seyyar satıcı tarafından özellikle ahşap ürünlere çok cazip fiyatlar ile rastlayabilirsiniz. Pazarlık kavramının burada pek geçerli olmadığı da diğer ilginç bir özellik olarak dikkatinizi çekecektir. Oldukça kaliteli ahşap işçiliği ürünlerini özellikle sizlere tavsiye ederim.

Tropikal iklime sahip olması nedeniyle ocak ve şubat aylarında bile çok soğuk olmayan bir iklime sahip coğrafyadır. Yaz dönemlerinde ise ciddi sıcaklıklar ile karşılaşmanız kaçınılmazdır. Bu bölgelerin kaçınılmaz tehdidi olan sıtmaya karşı önlem olarak yaz veya kış döneminde fark etmeksizin uzun gömlek tercihi her zaman en garanti önlem olacaktır. Özellikle gün doğumu ve gün batımı esnasında sivrisineklere karşı aşırı dikkatli olmak gerekmektedir.

Güvenlik açısından yabancılara karşı bir tehdit bulunmamaktadır. Ülkenin kendi içindeki ayrılıkçı güçler nedeniyle rejime karşı darbelerin sıklıkla gerçekleştiği bir bölgedir. Bu nedenle şehirde gezerken silahlı insanlar ile karşılaşmanız olasıdır. Yabancı insanlara karşı bir tehdit oluşturmamakla birlikte, ortamın gerginleşmeye başladığının fark edilmesi durumunda hemen bölgenin terk edilmesi güvenliğiniz açısından uygun bir hareket tarzı olacaktır. Ülkemiz vatandaşlarına vize uygulaması bulunan (diplomatik pasaport hariç) bu ülkeye gidiş öncesi son güvenlik durumunun kontrol edilmesinde büyük fayda vardır. Bu arada havalimanında vize alma imkânı da mevcuttur.

Oldukça yoksul olan halkın yaşadığı evler ve bölgeler sizin de içinizde farklı duygular uyandıracaktır. Bu kadar zengin yer altı zenginliklerine sahip olunmasının aksine, insanların sürdürdüğü hayat seviyesi büyük bir çelişki olarak sizlerin de dimağında çeşitli soru işaretleri uyandıracaktır. Yol boyu genel olarak sıcak ile bütünleşmiş sarı ve toprak rengi hayat, yol boyu satıcıları günlük hayatın en önemli dikkat çeken unsurudur. Toprak ve kerpiç evlerde yaşayan insanlar ve tahtadan yapılmış kulübüler fotoğraf karelerinizin çoğunluğunu oluşturacaktır. Diğer dikkatinizi çekecek husus ise araba yerine yoğun bir şekilde motosiklet ve bisiklet kullanımı olacaktır.

Çok az sayıda tarihi eser haricinde görülebilecek ve dikkat çekecek en önemli etkinlik timsah gölü ve hayvanat bahçesidir. Yaklaşık 50 dolar karşılığında burada bakıcılar tarafından timsahların tavuklarla beslenmesine tanıklık edebilirisiniz. Son derece tehlikeli olan ortamda sizlerin yaklaşmasına müsaade edilmemekte, sadece uzaktan fotoğraf çekilmesine izin verilmektedir. Buralara geldiğinizde yerel ürünlerin yanı sıra ahşap ürünler turistler tarafından yoğun bir şekilde talep edilmektedir. Bir de her türlü yaraya iyi gelen krem satışı (shea yağı) yoğun olarak gerçekleşmektedir. Küçük tenekeden yapılmış kulübe türü yeşil renkli her eczanede rahatlıkla bu yağdan bulabilirsiniz.

Şehirde çok sayıda olmayan restoranlarda servis işleminin oldukça yavaş olduğunu sizlere özellikle hatırlatmak isterim. Umduğundan daha uzun sürede işlemlerin yapılması burada günlük hayatın rutinleri arasında yer almaktadır. Her şey ama her şey oldukça yavaş bir hızda gerçekleşmektedir. Ama hızlı gerçekleşebilen tek şey taksi şoförlerinin dünyanın çoğu yerinde olduğu gibi çok etik olmayan fazla ücret teşebbüsleridir.

Bu nedenle kaldığınız otel resepsiyonlarından gideceğiniz yere yaklaşık taksi fiyatlarını öğrenip, binmeden önce taksi şoförü ile bu konuda anlaşmanız olası mağduriyetlerinizin önüne geçebilecektir. Taksilerin çoğunda klima mevcut olmayıp, yerel para cinsinden peşin ödeme yapılmaktadır.

Şehirde dini kesimlere uygun olarak Ouagadougou Camisi ve Ouagadougou Katedrali görülebilecek nadir yapılar içerisinde belirtilmektedir. Aynı şekilde Burkina Faso Ulusal Müzesi değerlendirilebilir. Diğer yandan Moro-Naba Sarayı günümüzde müze olarak kullanılan önemli bir yapıdır. Burada yapılan kısa süreli törenlerin dikkat çekici olduğu söylenmektedir. Bulunduğum süre içerisinde buna iştirak edemediğim için bu konuda bilgi veremiyorum. Ama öğrendiğime göre son derece ilginç olan bu törenlerin günün akşam üstü saatinde yaklaşık 10-15 dakika sürdüğü ve fotoğraf ya da video çekimine izin verilmediği bende büyük bir istek uyandırmıştı. Bir sonraki gidişimde imkân olursa deneyimleyip, sizlere aktaracağım.

Şehrin hemen hemen tam merkezinde kurulan ve oldukça büyük Ouagadougou pazarını özellikle sizlere tavsiye ederim. Birçok ürünün son derece cazip fiyatlar ile satıldığı açık pazarda satın alabileceğiniz çok sayıda ürün bulunmaktadır. Özellikle ahşap ürünleri yanı sıra yerel sanatçıların bitki boyaları ile yaptıkları resimler son derece dikkat çekicidir. Yaklaşık iki günlük bir süre bu şehri gezmek için yeterlidir. Hepinize keyifli geziler dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 22.05.2023
  • Süre : 4 dk
  • 1154 kez okundu

Google Ads