kultur-sanat

Montreal

Montreal kenti Quebec eyaletinin en büyük, Kanada ülkesinin ise en büyük ikinci kentidir.

Montreal kenti Quebec eyaletinin en büyük, Kanada ülkesinin ise en büyük ikinci kentidir. Oldukça kozmopolit bir yapıya sahip olup, göçmen sayısı çok yüksektir. Yoğun bir şekilde Fransızca dilinin konuşulduğu bu kentte hayatın içerisinde Fransızca önemli bir şekilde yer almaktadır. Trafik işaretleri, restoran menüleri, bina ve kapı giriş/çıkışları gibi hemen hemen her yerde Fransızca esas olarak kullanılmaktadır. Kışlarının soğuk ve kar ağırlıklı geçtiği bu şehrin yaz sezonunda sıcak bir iklime sahip olması şehirde yaşayanların bu sezonda park ve açık alanları yoğun bir şekilde kullanımı ile kış sezonunun intikamını almaktadır. Bu nedenle seyahat yapacağınız sezona uygun kıyafet seçimi burada geçireceğiniz sürenin daha verimli ve konforlu geçmesi için önemli bir faktör olacaktır.

Ülkemizden Kanada’nın Toronto ve Vancuver şehirlerine ilave olarak bu şehir için de uzun zamandır tarifeli seferleri mevcuttur. Genelde Kanada ülkesinin nitelikli mülteci temin programı ve uygulaması kapsamında uçakların yolcu profilinde  ağırlıklı olarak transit uçuş yapan göçmeler ile karşılaşmak olağan bir durumdur. Ülkemizden de son yıllarda özellikle üniversite eğitimi için bu şehirde bulunan gençler ve aileleri yoğun bir şekilde yolculuk etmektedirler. Kanada ülkesi vatandaşlarımız için vize uygulamakta olup, yolculuk öncesi ayrıca çeşitli uygulamalar vasıtasıyla alınacak permi numaraları ile ülkeye girişleri kabul etmektedir. Bu uygulamalardan alınmamış permi numaraları olan yolcuları uzun bekleme kuyrukları ve ilave prosedürler beklemektedir. Bu nedenle uçağa binmeden önce yapılacak bu işlemlerin eksiksiz tamamlanması, uzun yolculuk sonrası (yaklaşık 10 saat uçuş süresi) daha az beklemenize ve sinirlerinizin gerilmemesine yol açacaktır. Pasaport ve gümrük görevlileri öncelikle Fransızca konuşacak sizin talebiniz doğrultusunda İngilizce dilini kullanacaktır. Yapılan kontrol sonrası boarding kart benzeri onaylanmış olarak verilen kağıdı gümrük görevlileri çıkış yapmadan önce toplayacak, gerekirse ilave kontrollerde bulunacaktır. Çünkü ülkeye giriş için doldurulan formlarda verdiğiniz cevapların doğruluğu (süt ve süt ürünleri, çekirdek ve tohum, meyve vb. ürünlerin yanınızda olup olmadığı gibi) konusunda ilgili görevliler ilave kontroller ile bagajlarınızı kontrol edebilmektedir. 

Havaalanından kalacağınız yere gidiş için taksi, metro ve otobüs seçenekleri mevcuttur. Kanada ülkesinde kullanılan para birimi A.B.D. dolarına yakın bir değerde olup, şehir çok ucuz bir şehir değildir. Alışveriş esnasında pazarlık bu ülke ve şehirde geçerli olmayıp, talep ettiğinizde karşınızdaki kişi bunu anlamayacak olup, tabiri caiz ise beyin kodlamasında böyle bir şey olmayacağı için anlamsız bir şekilde size bakacaktır. Yemek yenilen mekanlara girişte mutlaka beklemeli ve bomboş bir mekan bile olsa size yer gösterilmesine tahammül etmelisiniz. Hesap istediğinizde bir çok restoranda; tek tek mi yoksa toplu olarak mı ? sorusuna uygun yapılan işlem sonrası ödeme esnasında kredi kartı kullanacak iseniz %10, %15 veya %25 seçenekleri veya bahşiş vermek istemiyorum seçenekleri ile karşılaşırsınız. Bahşiş vermek istemiyorum seçeneğini seçtiğinizde veya nakit para ile bahşiş bırakmadan yaptığınız ödeme sonrası neden memnun kalmadınız? Sorusu ile karşılaşabilirsiniz. Genelde %10’luk bahşiş bırakma kabul edilmiş bir uygulamadır. Amerika’da bahşiş olayı biraz daha katı neredeyse kanun maddesi gibi uygulama isteği ile itici hale gelebilecek durumda iken bu ülke ve şehirde henüz bu durumda değildir. 

Şehirde özellikle yaz sezonunda dünyanın birçok bölgesinden turistler ile karşılaşmak olağan bir durumdur. Diğer bir normal durum ise sokaklarda göreceğiniz insanların çoğunun özellikle genç yaşlarda olmasıdır. Eğitim için buraya gelen ve daha sonraları burada kalıp çalışma hayatına katılan çok sayıda genç insana gece ve gündüz rastlayabilirsiniz. Özellikle Asya kıtası kökenli insanlar oldukça fazla olarak karşınıza çıkacaktır. Tabii burada da Amerikanın şehirlerinde olduğu gibi; gelenek ve göreneklerini oldukça yoğun bir şekilde uygulayan Çin mahallesi mevcuttur. Bu mahalleye giriş yaptığınızda tabelalardaki yazılardan, kokusuna kadar Çin ülkesini içinizde hissedebilirsiniz. Çay dükkanları, restoranlar, masaj salonları vb. her türlü imkân bu mahalle içerisinde bulunmaktadır.

Şehir içerisinde çok yoğun bir trafik mevcut olmayıp, yayalar ve araçlar kurallara titizlikle uyum sağlamaktadır. Taksiler boş olarak yollarda gezmemekte olup, belirli yerlerde (meydanların başlangıç noktası, metro çıkışı vb.) bekleme yapmaktadır. Yolda yürürken taksi çevirmek istediğinizde uzun süre beklemek zorunda kalabilirsiniz. 

Taksimetre uygulaması titizlikle uygulanmak olup, bahşiş uygulaması burada söz konusu olmayıp kuruşuna kadar paranızın üstü siz aksini istemediğiniz sürece verilir. Taksilerdeki sizi rahatsız edecek tek durum özellikle Asya kökenli taksi şoförlerinin aracın içerisinde yemek yeme ve yemeklerini burada muhafaza etme isteğinin yaratacağı koku olacaktır. Şoförler ile lisan konusunda herhangi bir problem yaşanma ihtimali son derece düşük olup, kolaylık olması açısından gideceğiniz yerin Fransızca dilinde yazılmış kağıdı göstermeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Şehirde dünyanın her bölgesine yönelik restoran ve mutfak seçenekleri mevcut olup, özellikle kış dönemi hariç kaldırımlarda bulunan restoranlara ait localar son derece keyif veren mekanlardır. Hijyen açısından son derece gelişmiş durumda olan restoranlar makul seviyede fiyatlar ile müşterilerini ağırlamaktadır. Örnek vermek gerekirse pizza ve içeceği (kola/bira) ile ortalama olarak 15 Kanada doları ödeyerek tüketebilirsiniz. Çok sayıda alışveriş merkezi mevcut olup içerlerinde bilinen tüm markalara rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Büyük süpermarketlerde ve çok sayıda ilaç/vitamin çeşitleri bulunan eczane marketlerinde keyifli alışveriş yaparken buralarda bulunan ücretsiz wifi imkânı ile her daim internet bağlantınızı devam ettirebilirsiniz. Bazı ülke ve şehirlerde olduğu gibi genel kullanıma açık internet bu şehirde henüz mevcut olmayıp, her türlü kapalı alanda ise bulunabilmektedir. Bu şehre ve ülkeye gelindiğinde alınmadan dönülmemesi gereken tek ürün kanımca akçaağaç yaprağı şurubudur. Ülkenin bayrağında da sembol olarak kullanılan bu şurup her türlü dükkân ve marketlerden temin edilebilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi yüksek olan bu ürün her türlü tatlı ve ürünlerinde, krep ve pankek gibi yiyecekler ile birlikte tüketilmekte olup, şeker yerine kullanılabilmektedir.

Şehir merkezinde gezilebilecek en önemli yerlerin başında; Mount Royal adı verilen ve şehre tepeden bakma imkanı tanıyan yaklaşık şehir merkezine 1.5 km uzaklıkta yürüyerek gidilen ve basamaklar ile ulaşılan tepe gelmektedir. Özellikle ilkbahar ve sonbaharda buraya yapılacak yürüyüş sizlere son derece büyük keyif verecektir. Müze ve botanik bahçe dışında şehir merkezinde çok sayıda açık alanda bulunan parklar sizlere keyifli anlar sunacaktır. Bu parklarda yanı başınızda sincapları görmek ve izlemek ayrı bir güzellik katacaktır. Ayrıca çok sayıda bazilika ve katedral halka ziyaret için açık durumdadır. Özellikle eski şehir bölgesi mutlaka gezilmesi gereken bölgedir.

Üç kez olimpiyatlara ev sahipliği yapmış bir ülke olan Kanada’nın; bunları 1976’da Montreal, 1988’de Calgary ve 2010’da Vancouver’de gerçekleştirdiği de ayrı bir gerçektir. Gece hayatını sevenler için şehir merkezinde son derece cazip imkanlar bulunmaktadır. Bu bölgede çok sayıda gece kulübü, tiyatro ve sinema misafirlerini beklemektedir.  

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 16.10.2021
  • Süre : 2 dk
  • 414 kez okundu

Google Ads