Site İçi Arama

kultur-sanat

Niagara Şelaleleri

Washington bölgesinden Buffalo şehrine (Niagara Şelalelerine en yakın şehir) yaklaşık 7-8 saatlik bir sürede araba ile ulaşmanız mümkündür. Yollar son derece geniş ve trafik işaretlemeleri detaylıdır. Belirli aralıklar ile dinlenme alanları mevcut olup, buralarda akaryakıt firmalarının hangilerinin bulunduğu, hangi konaklama tesislerinin ve yeme-içme markalarının bulunduğu detaylı olarak belirtilmektedir.

Sizlere bu yazımda dünyaca ünlü Niagara Şelalelerini tanıtmaya çalışacağım. Genelde söz konusu Niagara Kanada’nın Toronto şehrine özgü bilinse de Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeyinde bulunan bölümü çok daha etkili görüntülere sahiptir. Bu nedenle çok büyük su kitle hareketinin yaşandığı bu bölgenin her iki taraftan seyri inanılmaz görüntülere imkân vermektedir. Daha önce Toronto makalemde Kanada tarafından izlenimler aktardığım için, bu sefer sizlere Amerika Birleşik Devletleri tarafına yönelik bilgiler vermeye çalışacağım. 

Öncelikle bu bölgeye gelmenin en avantajlı ve keyifli yöntemi kiralık araç seçeneğidir. Bu bölgeye yakın çok büyük olmayan havaalanları olmasına rağmen, hava şartlarının zaman zaman çeşitli kısıtlamalar içermesi sebebiyle karayolu ile seyahat daha keyif verici ve elastikiyet sağlamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’ne uçak ile giriş yaptığınız şehir ve eyalete bağlı olarak bu bölgeye yolculuk belirli bir süre almaktadır. Bizim yaptığımız seyahatte ülkeye girişi başkent olan Washington’dan gerçekleştirdik.

Oldukça büyük ve etkin kullanım alanına sahip olan bu uluslararası havalimanında çok uzun olmayan bekleme süreleri ile işlemler tamamlanmaktadır. Ülkemizden buraya gelen uçuşlar halihazırda yerel olarak 18:30-19:00 civarından inişleri tamamlamaktadır. Gümrük ve diğer işlemler sonrası yaklaşık 45 dakika içerisinde kendinizi terminal dışında bulabilirsiniz. Bu nedenle kalış yerini önceden planlamanız önem arz etmektedir. Aksi takdirde kalış yeri aramak ve bulmak konusunda zaman zaman sorun yaşayabilirsiniz. Eğer sizin de geliş döneminiz bizim gibi hiç bitmeyen tatil ve özel günlere denk gelirse, hem yer bulma konusunda şansınızın azalması hem de daha yüksek ücret ödeme durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Gittiğimiz gün “Veteran Day” tatili ve etkinliklerine ilave olarak okulların tatili sebebiyle konaklama yerlerine yönelik yoğunluk hat safhadaydı. Rezervasyonumuzu erken yaptığımız için sorun yaşamadık. Bu nedenle buralara gelmeden önce özellikle ilk 1-2 gün için rezervasyon yaptırmanın son derece faydalı olacağını düşünüyorum.

Benzer olayı araç kiralama için de yaşamanız söz konusudur. Eğer seyahat tarihiniz önceden belirli ise, araç kiralamaya yönelik yapacağınız erken rezervasyon ile son derece uygun fiyatlara arzu ettiğiniz araçları kiralamanız mümkündür. Eğer büyük şehirlerin merkezlerinde kalmayacak iseniz araç kiralama bu ülke için son derece büyük kolaylık ve aslında gereklilik olarak karşınıza çıkacaktır. Çok büyük metropollerin merkezlerinde konaklama durumunda bir tercih yapacak olursanız, bu takdirde gerçekten çok yoğun bir trafik ve park yeri problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. 1-2 saatlik park etme için 20-30 dolar gibi ücretleri yer bulabilmeniz halinde ödeme durumu yaşayabilirsiniz. 

Metropol merkezlerinde 1-2 km’lik mesafeleri 30-40 dakikalık sürelerde kat etmek durumunda kalabilirsiniz. Bu nedenle merkez dışında seçilecek konaklama yerlerinden etkin metro ağı ile merkez bölgelere ulaşım ve gezme daha az yıpratıcı olabilecektir. Taksi kullanımı da çok tavsiye edilmemektedir. Hem ihtiyaç duyduğunuz zaman taksiye ulaşımın mümkün olamaması hem de trafik nedeniyle yüksek ücretler ile karşılaşabilirsiniz. Bizde olduğu gibi 3-4 kişi taksiye bindiğinizde 1 kişi haricindekiler için ilave ücret durumunda kalınması diğer farklı bir özelliktir. Bu ve benzer sebepler ile araç kiralama tavsiye edilmektedir.

Terminal çıkışında her türlü imkân ile konaklama yerinize ulaşım imkanlar dahilindedir. Araç kiralama şirketleri ve park alanları için işaretler ile belirtilmiş bölgelerden shuttle araçları hizmete sunulmuş durumdadır. Rezervasyon yaptığınız şirketin bu amaçla bulunan araçlarına (yaklaşık 15 dakikada bir) bagajlarınız ile binip kiralayacağınız aracın bulunduğu alana transfer olabilirsiniz. Burada işlemlerinizi tamamlamayı müteakip kiraladığınız araç ile kalacağınız otel/motele gidebilirsiniz. Araç kiralama esnasında sizlere önerilen sigorta paketlerinden yaptığınız tercihe göre ücret ödeyeceksiniz. Fiziki kredi kartınızdan kiralama ücretine ilave olarak şirketlere göre değişen oranda 200-500 dolar civarında bloke talep edilecektir. Dönüş sonrası araç durumu, trafik cezaları, otoban vs. ücretleri gibi ilave durumlar için yapılan bu işlem daha sonra size iade edilmektedir. Benzer durum kalacağınız otellerde de yapılacaktır. Kalış parasına ilave olarak 100-200 dolar civarında bir miktar bloke edilmekte, çıkış sonrası odada herhangi bir eksiklik veya hasar yok ise iade edilmektedir. 

Yeri gelmişken buraya geldiğinizde hem araç kullanırken hem de diğer ihtiyaçlar için kontörlü hat muadili telefon kartı almanız son derece faydalı olacaktır. Araç kiralama şirketlerinin günlük 20-30 dolar talep ettiği gps imkânı yerine alacağınız bu sim kart sayesinde hem her daim internete sahip olma hem de akıllı telefonlarda bulunan Google haritalar vb. uygulamalar sayesinde sorunsuz seyahat imkânı bulacaksınız. Trafik levhaları ile seyahatin son derece güç olduğu burada bu imkân sizleri son derece rahatlatacaktır. Bu sayede alışveriş yerlerine ulaşım imkânı ve açılış-kapanış saatleri gibi birçok ilave bilgiye sahip olmanız sizlere büyük kolaylık sağlayacaktır. 

Washington bölgesinden Buffalo şehrine (Niagara Şelalelerine en yakın şehir) yaklaşık 7-8 saatlik bir sürede araba ile ulaşmanız mümkündür. Yollar son derece geniş ve trafik işaretlemeleri detaylıdır. Belirli aralıklar ile dinlenme alanları mevcut olup, buralarda akaryakıt firmalarının hangilerinin bulunduğu, hangi konaklama tesislerinin ve yeme-içme markalarının bulunduğu detaylı olarak belirtilmektedir. Hız sınırlamalarına dikkat etmeniz sorun yaşamamanız için özellikle tavsiye edilmektedir. Buffalo şehri meşhur tavuk kanatçı markası “Buffalo Wild Wings” merkezidir. Orta ölçekli sanayi şehri olarak sizleri beklemektedir. Biz buraya oldukça yakın Tonawanda bölgesinde kalmayı tercih ettik. Çünkü buradan Niagara Şelaleleri (Niagara Falls) yaklaşık 20-30 dakikalık bir mesafededir. Buffalo şehrinde kalırsanız hem geliş hem de gidişte ciddi şekilde trafik ile karşı karşıya kalmanız söz konusudur. Yaşayan insanların çoğu da şehir merkezinin dışında bulunan evlerinden işlerine araç ile geliş-gidiş yaptıkları için ciddi anlamda trafik oluşmaktadır. Tonawanda bölgesinde kalarak hem daha uygun fiyatlara konaklama imkânı hem de civardaki alışveriş imkanlarından faydalanmak diğer bir tercih sebebi olabilmektedir. 

Tonawanda bölgesinden araç ile 20-30 dakikalık nefis manzaralar eşliğinde yapacağınız yolculuk sonrası Niagara Falls kasabasına ulaşabilirsiniz. Direk merkezden devam ettiğinizde kendinin araç kuyruğu ile Kanada Sınırında bulacaksınız. Bu nedenle kuyruğun hemen sol tarafından Niagara Falls State Park levhası vasıtasıyla araç park alanına ulaşacaksınız. Günlük 5 dolar ödeyerek aracınızı burada park edebilirsiniz. Buraya sabah 10-11 gibi ulaşmanız halinde oldukça büyük olan bu bölgeyi doya doya tüm gün gezebilir ve keyifli zaman geçirebilirsiniz. 

Tam bir doğa harikası olan bu bölgede üzerinizde yağmurluk olması, büyük debi içeren şelalelerin yanında fotoğraf çekimi esnasında ciddi anlamda ıslanmanızı önleyecektir. Park içerisinde yürüyerek gezmenin yanı sıra 20 dakikada bir hareket eden vagonlu araçlar ile ücretsiz rehber (aynı zamanda aracın şoförü) eşliğinde parkın tanıtımını öğrenebilirsiniz. Park içerisinde biz sonbaharda gittiğimiz için doğanın her rengini sincaplar eşliğinde deneyimleyebilirsiniz. Dinlenme alanlarında kahvenizi içip, bir şeyler atıştırabilir, hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Bazı gazete ve medya kanallarında zaman zaman belirtilen hayatta görülmesi gereken mekanlar içerisinde yer alan bu güzel ortamın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Keyifli geziler dilerim. 

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 04.12.2022
  • Süre : 5 dk
  • 1058 kez okundu

Google Ads