Site İçi Arama

kultur-sanat

Ouagadougou Nerededir? 

Burkina Faso:

Ouagadougou ismini bile zor telaffuz ettiğimiz bu diyar; dünyamızda bakir kalan kaynak ve toprakları ile devletlerin gözünü alamadığı kıta Afrika’nın, batı bölgesinde herhangi bir göl veya deniz bağlantısı bulunmayan, eski bir sömürge olan Burkina Faso’nun en önemli şehridir. Ülkemizden buraya direkt sefer ile ulaşım imkânı haftanın belli günlerinde mevcut olup, genelde turizmden ziyade iş imkanları nedeniyle yolcu profili dikkat çekmektedir.

Havalimanı:

Şehrin havalimanı son derece mütevazi şartlarda olup, işlemlerin tamamlanması oldukça kısa sürede yerine getirilmektedir. Terminalde bulunan görevliler son derece yardımsever bir üslupla prosedürleri uygulamaktadır. Genelde İngilizce dili yaygın olmayıp Fransızca dili sömürge zamanından olsa gerek ana dil gibi kullanımdadır. Görebileceğiniz her türlü ikaz, tabela vb. bilgilendirmeler Fransızca olup, çok nadir diğer dillere rastlanmaktadır.

Terminalden kalacağınız yere ulaşım hususunda eğer daha önceden bir transfer bağlantınız yok ise taksi en hızlı ve avantajlı seçim olabilecektir. Taksi ücretleri makul seviyede olup, taksimetre kullanımı yaygındır. Tek sorun çok sıcak bir iklime sahip olan bu bölgede nedense taksilerde klima ortamı pek bulunmamaktadır. Şehir içerisinde araç trafiği yok denecek kadar az olup, genelde motor ve motosiklet kullanımı yaygındır. Hemen hemen her köşe başında motor park alanları dikkatinizi çekecektir.

 

Şehir Merkezi ve Konaklama İmkanları:

Şehir merkezinde konaklamaya yönelik seçenekler genelde pansiyon ve motel tarzı olup, hijyen açısından yüksek standartlara sahip değildir. Bilinen isimli otel zincirleri de oldukça kısıtlı sayıda olup, fiyatları makul seviyededir. Bu tür otellerde kalan turist ve ziyaretçilerin yanı sıra, yoğun bir şekilde çeşitli etkinlikler için kullanım (düğün, toplantı, seminer vb.) dikkat çekici seviyededir.  Bu nedenle ortak alan kullanımı ve kahvaltı vb. mekanlarda yoğunluk sizi zaman zaman rahatsız edici seviyede olabilir. Özellikle gece istirahati döneminde ses düzeyinden dolayı arzu etmediğiniz ortamlar ile karşılaşabilirsiniz.

Otellerde bulunan kahvaltı seçenekleri çok zengin olmayıp, standart ürünlerin yanı sıra mahalli sıcak yemek seçenekleri de mevcuttur. Fakat bu yemeklerin içinde neler olduğu konusunu çok rahat öğrenme şansınız eğer Fransızcanız yok ise kolay olmayacaktır. Tavşan etini yoğun olarak mahalli sıcak yemeklerinde deneyebilirsiniz.

Ouagadougou’da Alışveriş:

Buralara geldiğiniz zaman alışveriş yapacak iseniz mutlaka tahta işi hediyelik eşyaları kontrol etmeniz gerekecektir. Maskelerden, resimlere, müzik aletlerinden duvarlarınızı süsleyecek dekoratif ürünlere kadar her türlü seçeneği seyyar satıcılardan uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Sizlere vereceğim tavsiye beğendiğiniz ürünü belli etmemeniz ve çok istekli görünmemeniz olacaktır. Aksi takdirde umduğunuzdan daha pahalı ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Genelde market ve alışveriş alanları dışında olan seyyar satıcıları girerken gezip, dönüşte satın alacak şekilde yapacağınız bir tercih sizin lehinize olacaktır.

 

Sağlık Ürünleri:

Şehirde hemen hemen tüm eczanelerde bulacağınız krem ise son derece meşhur ve faydalı bir ürün olarak bilinmektedir. Başta egzama olmak üzere her türlü soruna deva olan bu krem kiloluk seçenekler ile satılmaktadır. Şehirde gezerken veya otelinizin yakınlarında bulunan eczanelerden almaz iseniz, terminalde bulunan mağazalarda çok daha yüksek ücret ödeyerek almak zorunda kalabilirsiniz. Eczane dedi isek, bizim buralarda bildiğimiz tarzda dükkân aramayın. Genelde yeşil renkte, camları demir parmaklıklı konteyner tarzı mekanlar ile karşılaşacaksınız.

Güvenlik Tedbirleri:

1-2 yıl önce ülke gündemimize terör saldırıları ile giren bu ülkede insanlar son derece sakin bir mizaca sahiptir. Darbelerin belli sebepler ile eksik olmadığı bu ülke ve başkenti olan bu şehirde normal zamanlarda güvenlik problemi bulunmamaktadır. Bununla birlikte gece şartlarında yalnız başına dolaşmamak ve dikkat çekici oranda takı, saat, telefon gibi ürünlerin kullanılmaması olası tehlikelere karşı bizleri koruyacaktır.

İklim Şartları:

Tropikal bir iklime sahip olan bu diyarda toz bulutları ve sarı renkte görüş günlük yaşamın bir parçası durumdadır. Beyaz renkteki üzerinizde bulunan giysilerin akşam bir miktar çamur rengi içerdiğini görürseniz şaşırmayın, bu oldukça normal bir durumdur. Şehir merkezinde yeme-içme seçenekleri çok fazla olmayıp, genelde otellerin içerisindeki restoran imkanları kullanılabilir durumdadır. Görebileceğiniz çeşitli restoranlar ise salgın hastalık nedeniyle şu sıralar kapalı durumdadır.

Gezilecek Yerler:

Şehirde gezilecek çok fazla yer mevcut olmayıp; Büyük katedral ve Şehir Camisi haricinde, UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilmiş Loropeni Harabeleri ve Deux Bale Ormanı (Fil Ormanı) başta gelen hususlardır. Harabeler şehir merkezine yaklaşık 30 dakika mesafede olup taksi ile ulaşımı mümkündür. Ücretsiz gezilebilen mekân dikkat çekicidir. Katedral ve Cami ise tipik Afrika renleri ve mimarisine sahiptir.

 

Fil Ormanı:

Fil Ormanı olarak bilinen yer için safari turuna katılmak daha anlamlı olabilir. Kendiniz gitmeye kalktığınızda fillere rastlama olasılığınız düşük olacaktır. Tur ücretleri ise nedense oldukça yüksek olduğu için ben deneyemedim ve bu yüzden sizlere bilgi aktaramıyorum. Dolayısıyla bu şehri gezmek için 2 gün yeterli olup, yapacağınız Batı Afrika turunun bir parçası olarak planlamanız daha uygun olabilecektir. Ülkemizden buraya yapılan seferler genelde buraya bağlanan diğer seçenekleri de sunabilmektedir. Planlama esnasında bu hususa dikkat edilirse tur planlaması esnasında 2 veya 3 ayrı şehir/ülke gezilmesi mümkün olabilecektir.

Keyifli ve sağlıklı geziler dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 20.03.2022
  • Süre : 4 dk
  • 1223 kez okundu

Google Ads