Site İçi Arama

savunma

F-16, Her Eve Lazım. Arjantin de Danimarka F-16’larını Satın Almak İstiyor

Süpersonik uçağa sahip olmayan Arjantin Hava Kuvvetleri, 2015 yılından beri Danimarka'dan 38 adet ikinci el F-16 A7B MLU savaş uçağının satışına ABD yönetiminin onayını bekliyor.

ABD, Danimarka’nın Arjantin'e F-16 savaş uçağı satışına onay vermeye pozitif bakıyor

Danimarka, 5. nesil Lockheed Martin F-35 Lightening II savaş uçağı alacak ve F-16’larını peyderpey servis dışı bırakıyor. Ancak, F-16 kullanıcıları servis dışı bıraktıkları F-16’larını uçak mezarlığına atmak yerine talep eden ülkelere satmayı tercih ediyorlar ve bu konuda ABD ile dirsek temasında çalışıyorlar. 

Neden ABD ile birlikte çalışılma zorunluluğu var? Çünkü bu uçaklar size aitler ama uçakları tedarik ederken yaptığınız ikili anlaşmaya göre; bu uçakların üçüncü ülkelere satışları ABD’nin onayına tabidir.

Süpersonik uçağa sahip olmayan Arjantin Hava Kuvvetleri, 2015 yılından beri Danimarka'dan 38 adet ikinci el F-16 A7B MLU savaş uçağının satışına ABD yönetiminin onayını bekliyor. Aynı durum Norveç'ten 4 adet ikinci el P-3 Orion deniz karakol ve denizaltı arama ve taarruz uçağının satışı için de geçerli. Bugünlerde Biden yönetimi Arjantin’e gereken onayı vermeyi düşünüyor.

Bu Tedariklerde İngiltere’nin Vetosu Olacak mı?

İkinci el F-16 savaş uçaklarının Arjantin'e satışı, İngiltere’nin Falkland/Malvinas Adaları konusundaki anlaşmazlıktaki eski rakibi Arjantin için; Birleşik Krallık’ta üretilen askeri teçhizatın dahil edilmesine getirdiği kısıtlamalar nedeniyle kronik bir sorun haline gelebilir.

Londra, İngiliz Martin-Baker tarafından sağlanan fırlatma koltuklarını kullandıkları için Güney Kore FA-50 ve İsveç Gripen gibi uçakların Arjantin’e satışlarını içeren anlaşmalara veto koymuştu. Konu ciddi bir uluslararası ilişkiler sorununa dönüşebilir, bakalım İngiltere bu satışlarla ilgili ABD’ye veto koyabilecek mi?

Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Tüm Makaleler

  • 20.08.2023
  • Süre : 2 dk
  • 1415 kez okundu

Google Ads