savunma

Kanopisiz Uçan Su-57 Felon

Rus hayalet (stealth) uçağı Su-57 Felon, savaş uçaklarında yaygın olarak kullanılan bir testi gerçekleştirdi. Kanopisiz uçtu. Su-57 Felon kanopisiz uçarken görüntülendiğinde, bu tuhaf olay birçok meraka ve tartışmaya neden olmuştu. Sonuçta, bir savaş uçağı, üstü açılır bir uçak gibi neden pleksiglas korumasız (kanopi) uçuyordu?

Rus hayalet (stealth) uçağı Su-57 Felon, savaş uçaklarında yaygın olarak kullanılan bir testi gerçekleştirdi. Kanopisiz uçtu.

Su-57 Felon kanopisiz uçarken görüntülendiğinde, bu tuhaf olay birçok meraka ve tartışmaya neden olmuştu. Sonuçta, bir savaş uçağı, üstü açılır bir uçak gibi neden pleksiglas korumasız (kanopi) uçuyordu?

Aslında, pilotun kanopinin beklenmedik bir şekilde fırladığı durumlarda acil durum prosedürlerini değerlendirebilmesi için gerekli olan “Kokpit Yaşanabilirlik Denemesi” yapılıyordu ve bu deneme, bu tip jet savaş uçaklarının test ve değerlendirme safhalarında yapılması gereken bir faaliyetti. 

Bu test; yüz yaşından yaşlı bir kurum olan, Rusya Chkalov Devlet Uçuş Test Merkezi'nde icra edilmişti. Görüntülerde, kokpitteki pilotun soğuğa karşı dayanıklı, soğuk iklim giysileri giydiğini fark etmek mümkündü.

Kanopiyi Kazara Fırlatmak Mümkün mü?

Uzun zaman önce, Sukhoi Su-57 ile aynı testten geçen Panavia Tornado ve Grumman F-14 Tomcat jetleri de kanopisiz olarak görüntülerde yer almaktadır.

Kanopisiz Uçan F-14 Tomcat

Kanopisiz uçan Panavia Tornado

Jet savaş uçaklarında kanopinin uçaktan kazara fırlaması o kadar da sıra dışı bir durum değildir. 

2019 yılının Ocak ayındaki iki İsrail Hava Kuvvetleri pilotu, -45 ° C'ye maruz kalan F-15 Eagle'ların kanopilerini 30.000 ft (9.144 metre) irtifada kaybettiler.

Yine 2019 yılı içerisinde, Fransız Hava Kuvvetlerine ait bir Rafale savaş uçağını uçuran bir pilot, kalkış sırasında yanlışlıkla kanopi fırlatma kolunu tetikleyerek kanopinin uçaktan ayrılmasına neden oldu, ancak kanopisiz jeti emniyetli bir şekilde indirmeyi başardı.

Havacılıkta; arıza, istem dışı kumanda vb. sebeplerden, sıklıkla olmasa da kanopinin havada uçaktan ayrılması hadiseleri yaşanabilmektedir. Bu duruma adaptasyon ve krizi yönetme prosedürlerinin belirlenmesi amaçlı, kanopisiz test uçuşları dahi yapılagelmektedir. 

Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Tüm Makaleler

  • 03.08.2023
  • Süre : 2 dk
  • 1359 kez okundu

Google Ads