savunma

MiG-31K Kinzhal Hipersonik Füze ile Patriotları Vurdu

Patriot hava savunma sistemlerinden 32 adet füzenin Kinzhal yüklü MiG-31K’ları önlemek için fırlatıldığı ancak MiG-31K’ları önleyemedikleri, MiG-31K’lardan fırlatılan Kindzal hipersonik füzelerin ise yerdeki Patriot bataryalarını ve radar sistemlerini imha ettiği rapor edilmiştir.

MiG-31K ve Kh-47M2 Kinzhal Hipersonik Füzesi

Kh-47M2 Kinzhal (Rusça: "Dagger", NATO kod adı Killjoy) bir Rus hipersonik havadan fırlatılan balistik füzedir. 2.000 km menzile ve Mach 10 seviyesinde hipersonik hıza sahip olduğu iddia edilmektedir. Konvansiyonel veya nükleer savaş başlıkları taşıyabilir ve Tu-22M3 bombardıman uçakları veya MiG-31K önleme uçakları tarafından fırlatılabilir. Kinzhal, Aralık 2017'de hizmete girdi ve Rusya'nın Güney ve Batı Askeri Bölgelerindeki hava üslerinde konuşlandırıldı.

Mig-31K’nın Kinzhal ile Ukrayna’nın Patriot Bataryalarına Taarruzu

16 Mayıs'ta Ukrayna'nın başkenti Kiev'deki hedeflere yönelik geniş bir saldırı yelpazesinin bir parçası olarak, Rus Hava Kuvvetleri MiG-31K saldırı uçakları, Ukrayna'nın Patriot hava savunma sistemlerini hedef alarak Kh-47M2 Kinzhal balistik füzelerini fırlattılar.

Son zamanlarda Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri'nden Ukrayna’ya sevk edilen Patriot hava savunma füze bataryaları, Ukrayna hizmetindeki açık ara en maliyetli ve üst düzey silah sistemleri olarak kabul ediliyor ve hem yedi NATO üyesi hem de Japonya, Tayvan, Güney Kore ve İsrail gibi önemli denizaşırı stratejik ortaklar tarafından kullanılıyorlar.

Patriot'lara yapılan saldırılar, Rus yetkililerin yanı sıra Batı'daki birkaç analistin, Ukrayna'ya teslim edilen herhangi bir sistemin faaliyete geçtikten sonra çok hızlı bir şekilde hedef alınacağı ve imha edileceği yönündeki uyarılarının ardından geldi.

Patriot'un maruz kalması beklenen itibar kaybının, Washington'un bu sistemlerin Ukrayna’ya transferini onaylamakta tereddüt etmesine yol açan en önemli bir faktör olduğu bilinmekteydi. 

Patriot hava savunma sistemlerinden 32 adet füzenin Kinzhal yüklü MiG-31K’ları önlemek için fırlatıldığı ancak MiG-31K’ları önleyemedikleri, MiG-31K’lardan fırlatılan Kindzal hipersonik füzelerin ise yerdeki Patriot bataryalarını ve radar sistemlerini imha ettiği rapor edilmiştir. Vurulduklarında Patriot mevzilerini yöneten personelin kayıpları hakkında ise çok az şey bilinmektedir. Darbe taarruzlarının neden olduğu yıkımın şiddeti, bu sistemleri kullanan personel arasında kayıpların muhtemel olduğu anlamına geliyor, ancak bu bilgilerin en azından savaşın sona ermesinden yıllar sonrasına kadar ifşa edilmesi olası değil. Ancak, bu sistemleri kullanan personelin paralı askerler olduğu tahmin ediliyor.

Washington'un Aralık ayında açıklanan Patriot sistemlerini Ukrayna’ya teslim etme kararı, büyük Ukrayna şehirlerinin savunmasını güçlendirmeye yönelik acil bir ihtiyaçtan kaynaklandı. Rus saldırılarında altyapının hızlı bir şekilde tahrip olması nedeniyle Kiev gibi şehirlerin ciddi bir şekilde terk edilme riskiyle karşı karşıya olduğu düşünülmekle kalmadı, aynı zamanda Ukrayna'nın Sovyet döneminden miras kalan şehirleri veya cephe kuvvetlerini savunma yeteneği devasa cephaneliklere dayanan mevcut hava savunma ağı da çok ciddi bir şekilde tüketildi.

Bundan sonra; Kinzal’a karşı Patriot’un etkililiği ciddi olarak izlenecek ve sorgulanacaktır.

Patriot Hava Savunma Sistemi (solda), Kinzhal Yüklü MiG-31K (sağda).

Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Tüm Makaleler

  • 25.05.2023
  • Süre : 3 dk
  • 1543 kez okundu

Google Ads