Site İçi Arama

savunma

En hakiki Rus uçağı

En hakiki Rus uçağı konulu makale

Rusya, icatlar ihtiyaçtan doğar, sözünü kanıtlayacak şekilde, Sukhoi Superjet 100 yolcu uçağını, yüzde 95 yerli ve milli yapmaya karar verdi.

Fransız motor üreticisi Safran ile ortak üretilen Powerjet SaM146 jet motorlarının yerine, yeni üretilen PD-8 jet motorlarını kullanacak olan uçağın, yer testlerine, önümüzdeki sene başlanması bekleniyor.

Uçağı üreten Rusya Savunma Teknolojisi Kurumu, Rostec, yerli parçalarla yenilenecek uçağın daha düşük fiyatı ile, piyasada daha çok sayıda satmasını hedeflediklerini belirtti. Yerlileşmiş Superjet’in isminin de Rusça bir isim ile yer değişmesi bekleniyor.

SSJ-100 uçağı projesi, Rusya’nın Avrupalı ve Amerikalı motor üreticileri ve uçak sistemi üreticileri ile başlattığı ve batılı uçak sistemlerini kullanarak, Rusya’da batı standartlarında üretilecek ve tüm dünyaya satılacak Rus yolcu uçağı projesi idi. Maalesef işler beklendiği gibi gitmedi.

Rusya ile ABD’nin arasının iyi olduğu zamanlarda, başlayıp ilerleyen proje, daha sonra ABD’nin Rusya’ya ticari ambargo uygulaması ile batılı üreticilerin sıra ile projeye desteklerini çekmesi sorunu ile karşılaştı. Uçağa verilen siparişler de bakımının masraflı ve işletme maliyetinin çok yüksek olmasından dolayı, beklenen seviyeyi bulmadı.

İlk uçuşunu 19 Mayıs 2008 tarihinde yapan Sukhoi Superjet uçağı, günümüze kadar 300 civarında uçak satabildi. Günümüzde, uçağı daha ziyade, Rusya’daki operatörler kullanıyor. Uçak, Rossiya Rus Havayolları, Rus bayrak taşıyıcı Aeroflot Havayolları, Azimuth Havayolları, Red Wings ve Yamal Havayollarında uçuyor. Rostec, yeni yerli ve milli Rus uçağının 2023 yılında tip sertifikasını almasını ve ilk uçağın 2024 yılında müşteriye teslim edilmesini hedefliyor.

Rostec başkanı, uçağın kabin içinin de Rus firmaları tarafından yapılacağını söyledi. Uçağın kabin içini Rusya’da yapmakla ilgili, hiçbir kabiliyet sorunları bulunmadığı halde, kabin içini dahi ABD’den ve Birleşik Krallık’dan satın aldıklarını belirten Başkan Chemezov, bundan sonra, müşterilerin kullanılan malzemeler dahil, gerçek bir Rus uçağı alabileceklerini vurguladı.

Kd. Aviyonik Müh. ve Akademisyen Ersan YÜKSEL
Kd. Aviyonik Müh. ve Akademisyen Ersan YÜKSEL
Tüm Makaleler

  • 11.12.2021
  • Süre : 3 dk
  • 1171 kez okundu

Google Ads