savunma

TOP ACES, Ticari F-16 Filosuna Sahip, Dünya’da İlk ve Tek Sivil Şirket

F-16 savaş uçağının dünyadaki tek ticari sahibi, işleticisi olan TOP ACES Corp. şirketi; ABD Hava Kuvvetlerinin (USAF) Eglin ve Luke Hava Üslerinde, ABD F-22 ve F-35 savaş pilotlarına gelişmiş düşman (aggressor) uçaklarına karşı hava muharebesi taktikleri eğitimi sağlamaktadır.

F-16 savaş uçağının dünyadaki tek ticari sahibi, işleticisi olan TOP ACES Corp. şirketi; ABD Hava Kuvvetlerinin (USAF) Eglin ve Luke Hava Üslerinde, ABD F-22 ve F-35 savaş pilotlarına gelişmiş düşman (aggressor) uçaklarına karşı hava muharebesi taktikleri eğitimi sağlamaktadır. 

TOP ACES, USAF'a düşman uçak taktik eğitimlerini F-16 AAF ile vermektedir. Dünyada F-16A’nın yükseltilmiş bir versiyonu olan F-16 AAF (Advanced Aggressor Fighter)'ı kullanan tek operatördür ve sivil bir şirkettir, üstelik F-16A uçaklarını satın alıp, AAF adında ciddi bir modernizasyona tabi tutabilmiştir. Bu bağlamda TOP ACES Corp. incelenmesi gereken çok özel bir firmadır.

F-16 AAF; AESA radarı, kaska takılan yönlendirme sistemleri, taktiksel veri bağlantıları ve yüksek görüş dışı (BVR) füze yetenekleri de dahil olmak üzere benzersiz açık sistem mimarisi yeteneklerine sahiptir. Aggressor rolde Rus Mikoyan Gurevic MiG-29 Fulcrum ve Su-27 Flanker uçaklarının kabiliyet ve kapasitelerini son derece etkin bir şekilde simüle edebilmektedir.

Rakip hava eğitiminin (adversary air training) öncüsü (a pioneer) olan TOP ACES şirketler grubu, son 17 yılda 100.000'den saatin üzerinde kazasız uçuş gerçekleştirdi. Bu mükemmel bir uçuş ve sistem emniyet başarısıdır.

TOP ACES, USAF F-22 ve F-35 görev filolarına ve pilotlarına; USAF’dan emekli/ayrılan eski saldırgan (aggressor) uçak ve taktikler uzmanı, ülkedeki en deneyimli pilotlar, taktik hava kontrolörleri ve uçak bakım personeli ile yani tamamıyla sivil profesyonellerden oluşan bir ekip ile çok üst seviyede bir eğitim vererek, eşi görülmemiş bir fırsat sağlamaktadır. 

USAF bu eğitimi kendisi vermek yerine TOP ACES’e verdirmeyi hem yüksek eğitim kalitesi hem de düşük maliyeti sebebiyle tercih etmektedir. Benzer modelin US NAVY’ye ait Fighter Weapons School’daki SFTI (Strike Fighter Tactics Instructor) programında, nam’ı diğer TOPGUN’da da teşekkül ettirilmesi ilgili ABD makamlarınca değerlendirilmektedir.

USAF’dan emekli ve eski saldırgan (aggressor) rolündeki uçakların tecrübeli bir eğitim pilotu olan TOP ACES Corp. şirketinin yönetim kurulu başkanının basına verdiği bilgiye göre; TOP ACES'in son derece deneyimli aggressor pilotlarından, hava sahası kontrolörlerinden ve uçak bakım personelinden oluşan uzman kadrosu, Luke ve Eglin' hava üslerinde USAF’ın F-22 ve F-35 filolarının gelişmiş hava savaşı eğitimi ihtiyaçlarını başarıyla karşılamaktadır ve müşterileri USAF hizmetlerinden son derece memnundur. 

TOP ACES yönetim kurulu başkanına göre; F-16 AAF filosu, daha önce olmayan bir kalibrede, gerçek düşmanı en iyi simüle edebilen bir düşman hava muharebesi eğitimi vermektedir. Bu ilginç yapıdaki şirketin, müşterileri USAF’a taahhüdü; eğitimlerde profesyonellik ve mükemmeliyet, aynı zamanda da kayda değer bir maliyet verimliliği sağlamaktır.

Top Aces Corp'un Sivil F-16 AAF Pilotu.

TOP ACES Corp. Firması, ABD, Kanada ve Almanya Hava Kuvvetlerine Hava Savaşı Eğitimi vermektedir.

TOP ACES; benzersiz güvenlik sicili, seçkin ekibi ve dünya çapındaki müşterilerini desteklemek için; +100.000 saat kaza/kırımsız mükemmel operasyonel uçuş emniyet sicili ile “Hava Muharebe Eğitiminin” çehresini değiştiren çok önemli bir kurumsal deneyime sahiptir ve düşman hava saldırıları uçuş sektörünün lideridir.

Evet, TOP ACES, özel bir şirkettir ve ABD, Kanada ve Alman Hava Kuvvetlerine özel düşman hava muharebesi ortamı ve eğitimi sağlayıcısıdır. Müşterilerine hizmet verdiği coğrafyalara dayalı olarak büyüyen bir yüksek vasıflı personel istihdam konseptine sahiptir. 

En büyük özelliği ve mükemmeliyet sağlayıcı girdisi; bünyesindeki Pilot, Hava Kontrolörü ve Uçak Bakım personelini, eğitim verilecek hava kuvvetinin emekli personelinden oluşturmasıdır. Bu personel hem eğitimin verileceği ortamı hem eğitimin verileceği pilotları hem de eğitimi sağlayacak uçağı çok iyi tanıdıkları ve bu konuda son derece deneyimli oldukları için; onların bu nitelikleri doğal olarak verilen eğitimin ve hizmetin niteliğine yansımaktadır. 

TOP ACES’in “düşman hava saldırı ve av taktikleri” eğitim verdikleri hava gücünün pilotları tarafından bilinmemektedir. Eğitim verilen pilotlar ve filolar bu taktikleri havada görebilmekte ve bu düşman taktiklerine göre kendi hava savaşı taktiklerini belirlemekte ve geliştirmektedirler. Yani müşteriye gerçeğe çok yakın bir hava muharebe eğitim ortamı ve eğitimi sağlanabilmektedir.

TOP ACES modelini birden çok NATO Hava Gücü ciddi olarak incelemektedirler ve kendi ülkelerinde de teşkilinin fizibilitesini yapmaktadırlar. 

TOP ACES Corp. Filosu:

Dornier Alfa Jet

Top Aces Dornier Alpha Jet uçağı, tüm görev profilleri için mükemmel bir platform olmak üzere yüksek performans, yakıt dayanıklılığı, güvenilirlik ve modern aviyonikleri bir araya getirir. Uçak, son teknoloji Çok Fonksiyonlu Ekranlar, Aviyonikler, Uçuş Yönetim Sistemi, IFR, Taktik Hava Seyrüsefer Sistemi, Martin Baker fırlatma koltukları ve bir Dassault Kanopi Kaçış Sistemi içeren etkileyici bir yükseltme programından geçirilmiştir.

Dornier Alfa Jet

 

Bombardier Learjet 35A

Learjet Model 35, Bombardier tarafından üretilen ve VFR, IFR, gündüz, gece ve buzlanma koşulları için onaylanmış çok rollü bir iş jeti ve askeri nakliye uçağıdır. Motorlar, arka gövdenin yanlarındaki motor boşluklarına monte edilmiştir. Kanat tiplerindeki (uçlarındaki) harici yakıt depoları, tasarımını benzer işlevlere sahip diğer uçaklardan ayırır. TOP ACES bu uçağı havadan ihbar, kontrol ve karıştırma amaçlı kullanmaktadır. Uçağı NATO tatbikatlarında görmek de mümkündür.

Lockheed Martin F-16A

2021 yılında TOP ACES, birçok askeri havacılık uzmanı tarafından neslinin en çevik (agile) savaş uçağı olarak kabul edilen F-16'yı satın alan dünyadaki ilk özel şirket oldu. Üstün hızı, ivmesi, manevra kabiliyeti, küçük görsel ve radar imzası ve gelişmiş sensörler ile tehdit sistemlerini entegre etme yeteneği, onu 1988'den beri USAF ve USN Saldırgan (Aggressor) filoları için tercih edilen uçak haline getirdi.

Ocak 2022'de TOP ACES, güçlü eski F-16A gövdesini tescilli Gelişmiş Saldırgan Görev Sistemi (Advanced Aggressor Mission System) ile yükselterek, 5. nesil jet savaş uçaklarını (F-22, F-35) destekleyebilen ilk yüksek performanslı, tehdit temsilcisi (Threat-Representative Adversary Aggressor) düşman uçağını ortaya çıkardı.

Lockheed Martin F-16A

 

Douglas A-4 Skyhawk

Douglas A-4N Skyhawk uçağı, tüm görev profilleri için kanıtlanmış ve güvenilir bir platformdur. A-4N varyantı, hizmet sırasında kapsamlı bir şekilde yükseltildi. Tek ve çift koltuklu Skyhawk'lar, En İyi Asların (Aces) tavsiyeleri doğrultusunda yükseltildi ve maksimum operasyonel esneklik ve hava mürettebatı güvenliği için IFR, Taktik Hava Seyrüsefer Sistemi ve ESCAPAC fırlatma koltukları ile modernize edildi. Buna ek olarak, TOP ACES; tescilli Gelişmiş Saldırgan Görev Sistemini Skyhawk'lara da entegre ederek, bu uçağı en yeni nesil havadan havaya muharebe rakibi (adversary) jet savaş uçaklarının son derece gelişmiş yeteneklerini simüle edebilecek şekilde modernize etti."

F-16 Vista X-62A

Sonuç:

Tüm dünya hava kuvvetleri; düşman uçaklarının hava muharebe kabiliyet ve taktiklerini simüle edecek eğitimler yapmakta, bu eğitimleri sağlayacak özel teşkilatlarını oluşturmaktadır. Bahse konu eğitim özellikle NATO üyesi hava güçlerinde önemsenmekte ve üst düzeyde sağlanması için özen gösterilmektedir.

TOP ACES modeli çok ilginçtir. Bir kere bir sivil kuruluşun kendisine ait F-16, Alpha Jet ve A-4 Skyhawk jet savaş uçağı filolarına sahip olması ve bu filoları ABD, Alman ve Kanada Hava Kuvvetlerini özel bir hava harbi konusunda eğitmek için kullanması, yaygın uygulanan bir iş modeli değildir. 

Ancak bu iş modeli 100.000 uçuş saatini aşan bir sürede memnuniyetle kullanılmaktadır.

Bu model, müşterisi olan hava kuvvetlerine adeta gerçek düşmanları ile gerçek hava muharebeleri yapıyorlarmış seviyelerine yakın bir eğitim sağlayabilmektedir. Bu çok değerlidir. Özellikle NATO üyesi hava güçleri arasında bu ve benzer iş modellerinin oluşturulacağı ve geliştirileceği öngörülmektedir.

Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Tüm Makaleler

  • 23.05.2023
  • Süre : 6 dk
  • 1423 kez okundu

Google Ads