Site İçi Arama

savunma

Covid-19'un Aramızdan Aldığı THY Pilotları

Ülkemizde ve dünyada 2020 yılı içerisinde yoğun bir şeklide yaşanan koronavirüs salgınından etkilen, hayatını kaybeden insanlarımız arasında THY pilotları da bulunuyordu. Salgın nedeniyle sadece THY'den toplamda 7 kaptan pilotu yaşamını yitirdi.

12 Nisan 2020

THY’nin İlk Kaybı: Kaptan Pilot Özden TÜRKÖN 

THY'nin Covid-19'dan ilk kaybı; Özden Türkön Kaptan oldu. Türk Hava Yolları’ndan 2014 yılında olan kaptan pilot Mustafa Özden Türkön yakalandığı koronavirüsü yenemedi ve maalesef 12 Nisan 2020 tarihinde hayatını kaybetti. 69 yaşındaki Türkön için hastalığı yenmiş bir donör aranıyordu.

Bir süre önce Covid-19 hastalığına yakalanan ve yoğun bakımda tedavi gören Türkön kaptan, daha fazla mücadele edemeyerek hastalığa yenik düştü. THY'den uzun yıllar görev yapan Kaptan Türkön, emekliliğinin ardından simülatör öğretmeni olarak THY'deki aktif görevine devam ediyordu.

Türkön’ün vefatının ardından Türkiye Hava Yolu Pilotları Derneği (TALPA) şu açıklamayı yaptı: 

“Değerli Üyemiz Emekli Kaptan Pilot Mustafa Özden Türkön vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı dileriz. Camiamızın başı sağ olsun. Saygılarımızla.”

Kaptan Pilot Özden TÜRKÖN

Kaptan Pilot Mehmet Ali KILIÇ 

13 Nisan 2020

THY’nin İkinci Kaybı: Kaptan Pilot Mehmet Ali KILIÇ 

Mehmet Ali Kılıç iki haftalık yoğun bakım tedavisinin ardından hayatını kaybetti. THY kaptan pilotlarından Mehmet Ali Kılıç, koronavirüs nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Havayolu Çalışanları Sendikası (Havasen) Kılıç için şu açıklamayı yaptı:

“THY Sorumlu Kaptan Pilotumuz Mehmet Ali Kılıç’ı Covid-19 sebebiyle kaybetmenin acısını yaşıyoruz. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve camiamıza başsağlığı dileriz” 

56 yaşındaki Kılıç iki haftalık bir yoğun bakım süreci geçirdi. 13 Nisan 2020 tarihinde hayatını kaybeden Kılıç, altı ay önce kalp ameliyatı geçirmiş, 2020 yılı Mart ayı sonunda ise Londra’ya gerçekleştirdiği kargo seferinin ardından rahatsızlanmıştı. Büyükçekmece Devlet Hastanesi’ne başvuran Kılıç’ın koronavirüs testi pozitif çıkınca özel bir hastaneye kaldırılmıştı. Solunum cihazına bağlanan ve akciğerleri iflas etmek üzere olan Kılıç, entübe vaziyetteyken plazma tedavisi için uygun donör aranıyordu.

15 Nisan 2020

Hayatını Kaybeden Üçüncü Pilotumuz Serdar GÜNDOĞDU

Türk Hava Yollarının (THY) kaptan pilotlarından olan ve koronavirüs nedeniyle yoğun bakımda tedavi gören Serdar Gündoğdu hayatını kaybetti. Gündoğdu, Türk Hava Yollarının koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren üçüncü pilotu oldu. Serdar Gündoğdu Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yoğun bakım servisinde Covid-19 tedavisi görüyordu. 11 gün yoğun bakımda kalan ve son günlerde durumu ağırlaşan Gündoğdu için donör desteği aranıyordu. Bir süre önce koronavirüs testi pozitif çıkan ve yoğun bakım tedavisi gören THY Kaptan Pilotu Serdar Gündoğdu için plazma tedavisinde kullanılmak üzere kan verebilecek, hastalığı geçirmiş ve iyileşmiş kişiler arandığı duyurulmuştu. THY Boeing 777 filosunda görevli Gündoğdu’ya yardım için bir mesaj paylaşılmış ve “Koronavirüs teşhisi konmuş, tedavi olup kronik bir hastalığı olmayan 18 yaş üstü donör desteğine ihtiyaç vardır” denilmişti.

Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal, 15 Nisan 2020 tarihinde yoğun bakımdayken hayatını kaybeden Serdar Gündoğdu Kaptanla ilgili şu açıklamayı yapmıştı: 

“Rahmet-i Rahman’a kavuşan Kaptanımız Serdar Gündoğdu’ya yüce Allah’tan rahmet, ailesine ve tüm üyelerimize başsağlığı diliyorum. Ruhu şad, mekânı cennet olsun.”

Kaptan Pilot Serdar GÜNDOĞDU

Emekli Kaptan Pilot Feyzi ALTUNBULAK

25 Nisan 2020

Dördüncü Kaybımız: Emekli Kaptan Pilot Feyzi ALTUNBULAK

Bahçelievler Medical Park Hastanesi'nde koronavirüs nedeniyle tedavi görmekte olan Emekli Kaptan Pilot Feyzi Altunbulak hayatını kaybetti. Daha önce vefat eden üç kaptan pilot gibi, Altunbulak için de plazma aranıyordu.

Bir süre önce corona virüsüne yakalanan ve yoğun bakımda tedavi gören Kaptan Pilot Feyzi Atlunbulak için plazma tedavisinde kullanılmak üzere kan verebilecek, hastalığı geçirmiş ve iyileşmiş kişiler arandığı duyurulmuştu. Ancak donör bulunamadan, Kaptan Altunbulak’ın Covid-19'a karşı verdiği yaşam mücadelesini 25 Nisan 2020 tarihi itibariyle maalesef kaybettiği haberi TALPA tarafından paylaşıldı. Kaptan Pilot Altunbulak TALPA’nın kuruluşunda da Başkan Yardımcılığı görevinde bulunarak uzun yıllar derneğe katkı sağlamıştı.

12 Ekim 2020

Beşinci Kaybımız: Kaptan Pilot Ender Tamer EROL

Türk Hava Yolları bir pilotunu daha Corona virüsü nedeniyle kaybetti. Kaptan Pilot Ender Tamer Erol bir süredir tedavi altında olduğu Yalova’da yaşamını yitirdi. 

THY 737 filosunda görevli Kaptan Pilotu Ender Tamer Erol Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Bir süredir Yalova Devlet Hastanesi'nde tedavi gören ve son günlerde Entübe halde bulunan Erol 51 yaşındaydı.

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği Ender Tamer Erol'un vefatıyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Havacılık camiamız, çeşitli şekildeki icra ettikleri görevler ile bugün verdiğimiz mücadelenin ön saflarında gayret gösteren meslek grubu kahramanlarındandır. Bu mücadelede Değerli Üyemiz Kpt. Plt. Ender Tamer EROL'un vefatını üzülerek öğrenmiş̧ bulunmaktayız. Değerli üyemize Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve camiamıza başsağlığı dileriz.”

Böylece Ender Kaptanla birlikte Koronavirüs salgınına yenik düşen THY pilotu sayısı 5'e ulaşmıştı. 

Kaptan Pilot Ender Tamer EROL

Kaptan Pilot Metin PEKOĞLU

23 Ekim 2020

Bitti derken Altıncı Kaybımız Kaptan Metin PEKOĞLU oldu

Türk Hava Yolları’ndan 20 Eylül 2020 tarihinde emekli olan kaptan pilot Metin Pekoğlu’nun koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği öğrenildi. Emekli olduktan bir ay sonra, 23 Ekim 2020 tarihinde vefat eden Kaptan Pekoğlu, emekliliğin neredeyse hiç tadına varamadan bu hayata veda etmiş oldu.

THY'de Airbus 330 filosunda kaptan pilot olarak görev yaparken emekli olan Pekoğlu, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele ediyordu. Hayatını kaybeden Metin Pekoğlu’na Allah’tan rahmet, ailesine ve THY camiasına başsağlığı diliyoruz.

24 Kasım 2020

Son Kaybımız: Emekli Kaptan Pilot Erdoğan ŞAN da Koronavirüsten Vefat Etti

Türk Hava Kuvvetleri ve Türk Hava Yolları’nda uzun yıllar görev yapan Emekli Kaptan Pilot Erdoğan Şan, 24 Kasım 2020 tarihinde koronavirüsten hayatını kaybetti.

Uzun yıllar F-104 uçaklarında görev yapan, Türk Hava Yolları’na geçtikten sonra Airbus A310’larda uçan Erdoğan Şan, sektörün sevilen simalarından biriydi.

Böylece, 2020 yılı içinde dünyayı olduğu gibi tüm ülkemizi de yakıp kavuran koronavirüsten THY de etkilendi, toplamda 7 değerli kaptan pilotunu kaybetti.

Vefat eden THY pilotlarımıza Allahtan rahmet diliyorum, ruhları şad olsun.

Emekli Kaptan Pilot Erdoğan ŞAN

Araştırmacı Yazar Vedat GÜRBÜZ
Araştırmacı Yazar Vedat GÜRBÜZ
Tüm Makaleler

  • 31.08.2023
  • Süre : 4 dk
  • 1201 kez okundu

Google Ads