Site İçi Arama

savunma

USAF, Jet Eğitim Uçağı T-7'yi Neden Silahlı Hafif Saldırı Jetine Dönüştürmeyi Planlıyor?

Boeing; T-7 uçağı için her zaman büyüme öngörüyor ve gelecekte birçok görevi yerine getirmek için mükemmel bir aday olduğuna inanıyor, ancak şu anda T-7A Red Hawk'ı USAF'a en kısa sürede ve mümkün olduğu kadar güvenli bir şekilde teslim etmeye odaklandı.

ABD Hava Kuvvetleri (USAF); T-38’lerin yerini alacak olan Boeing T-7A Red Hawk'ın F-7 hafif silahlı versiyonunu geliştirmek ve F-7’yi servisten alacağı F-16’ların yerine devreye almayı değerlendiriyor.

USAF; hava harp endüstrisi için F-7 gereklilikleri özetlemek amacıyla bir bilgi talebi (RFI-Request for Information) dokümanı hazırlayacak ve savunma sanayi şirketlerine gönderecek. USAF, T-7’yi tasarlayan ve imal eden Boeing ile bu uçağın hafif silahlı versiyonunun geliştirilmesi konusunu henüz görüşmedi. 

RFI ile harekete geçme ve ilerleme kararı, USAF'ın silah entegrasyonu ve ek teknolojiler konusunda yetenekli diğer yüklenicilerin görüşlerini de almak istediği anlamına geliyor. T-7, bu tür geliştirme ve endüstri iş birliğine uygun, açık bir mimari ve dijital tasarımla inşa edildi.

Boeing; bir eğitim uçağı olan T-7'nin Northrop Grumman F-5 ve Dassault/Dornier Alpha Jet platformlarının yerine füze veya bombalarla donatılabileceğini önceden açıklamıştı.

F-7'lerden oluşan bir filo, USAF'ın eskimiş silah sistemlerini envanterinden çıkarmaya çalışırken küçülen muharip hava gücü yapısını korumasına yardımcı olabilir; F-35 kadar gelişmiş olmasa da, kavramsal olarak F-7; 4++ nesil savaş uçaklarıyla hemen hemen aynı yeteneğe sahip olacaktır.

Boeing; T-7 uçağı için her zaman büyüme öngörüyor ve gelecekte birçok görevi yerine getirmek için mükemmel bir aday olduğuna inanıyor, ancak şu anda T-7A Red Hawk'ı USAF'a en kısa sürede ve mümkün olduğu kadar güvenli bir şekilde teslim etmeye odaklandı. Beş T-7A Mühendislik, Üretim ve Geliştirme uçağından ilki, Eylül-2023 ayında USAF’a teslim edildi. Boeing’e ait iki jet de 500'den fazla uçuş saatini tamamladı. 

T-7A jet eğitim uçağı, T-38C Talon'un yerini alacak şekilde; dijital araçlar, simülasyon modelleme ve gelişmiş üretim teknikleri kullanılarak tasarlandı.

USAF, Red Hawk'ın; pilotların veri bağlantıları, simüle edilmiş radarlar, akıllı silahlar ve savunma yönetim sistemleri dahil olmak üzere çok çeşitli teknolojilere odaklanmasına olanak sağlayacağını düşünüyor.

Hava Harp Endüstrileri sıklıkla jet eğitim uçaklarını hafif taarruz uçaklarına dönüştürdüler. En bilinen örnekleri; Güney Kore'nin süpersonik eğitim uçağı T-50'den geliştirilen FA-50, Britanya'nın Hawk'ı, İtalya’nın Leonardo M-346’sının M-346FA silahlı versiyonu ve Rusya’nın Yakovlev YAK-130’udur. Bu arenaya son çıkan hafif taaruz jet savaş uçağı, TAI Hürjet’in geliştirilmekte olan hafif silahlı versiyonu olacak. Büyük bir ihtimalle T-7A’yı da F-7 olarak gökyüzünde göreceğiz.

Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Tüm Makaleler

  • 12.11.2023
  • Süre : 2 dk
  • 2205 kez okundu

Google Ads