Site İçi Arama

savunma

Putin’in aklı başına geldi mi?

ABD, kendi ordusunun bir üyesinin burnu bile kanamadan ve tek kurşun atmadan, bu kazanımlara ulaşmıştır. “Rusya kazandı, Putin çok akıllı, vardır bir bildiği” gibi yorum yapanlar, ABD’nin ve Biden’in kazanımlarını herhalde artık anlamışlardır.

Rusya-Ukrayna Savaşının 50’nci Günü:

Rusya-Ukrayna savaşının 50’nci günü. Putin’in aklı başına geldi mi acaba?

STRASAM’daki önceki yazılarımı takip eden okuyucularım hatırlayacaktır. Rusya’nın Ukrayna'ya karşı operasyonu başladığında bu işin kaybedeninin Putin, kazananının ise Biden olacağını yazmıştım.

İster savaş, ister özel operasyon, ne derseniz deyin, başladığı günden bu yana geçen 50 günde, bu öngörümün doğru olduğu daha net ortaya çıkmaya başladı.

Ukrayna’nın işgali, yaşanan sivil kayıplar ve insani dramlar, kendi çıkarına uyduğu için ABD’nin çok da umurunda değil. ABD, Ukrayna’ya içinde zırhlı personel taşıyıcılar, helikopterler, obüsler, füzeler ve insansız hava araçlarının olduğu yeni askeri yardımlarda bulunacağını açıklayınca, buna Rusya’nın ve Putin’in sert tepki göstereceğini de mutlaka hesap etmiştir. Hatta, seyyar hastanelerin de gönderileceğinin açıklanması, bölgenin yine, yeni, yeniden kana bulanacağının bariz bir göstergesidir. Rusya tarafı, tamamlayamadığı ve zaferle taçlandıramadığı operasyonunu etkinleştirecek gibi gözüküyor. Yani, ABD Putin’i yine büyük bir hata yapmaya zorluyor.

Putin Sert Güç Kullanma Hatasına Devam Ediyor:

Putin, soğuk savaş döneminden kalma sert güç kullanımı ile savaşı kazanacağı yanılgısından ders almamış gözüküyor. Putin sertlikten vazgeçmediği müddetçe, bu savaşın kazananı Biden ve ABD olacaktır. Nedeni ise gayet basit. Çünkü bu savaş sayesinde;

1. Rusya’nın Avrupa Birliği ile yakınlaşması önlenmiş, tüm Avrupa, ABD’nin yanı başında olmasını arzu eder hale dönüştürülmüştür. NATO’nun önemi artmış, kendini güvende hissetmenin anahtarı NATO’ya üyelik olarak lanse edilmiştir.

2. ABD’nin Rusya’yı Ukrayna’ya itmesi ve ardından yaşanan insani dramlar sadece Avrupa’da değil, tüm dünyada yıllarca sürecek Rusya düşmanlığını sağlamıştır.

3. ABD, Ukrayna’ya yapmış olduğu askeri destek vasıtasıyla tüm Avrupa’ya, ABD’ye askeri olarak bağımlı olduğunu hatırlatmış, Avrupa’nın bir ordu kurması engellenmiş ve Avrupa’nın Kuzey Atlantik güvenlik sistemine mecburiyeti konsolide edilmiştir.

4. Başta Almanya ve Türkiye  olmak üzere, Avrupa’nın yeniden silahlanması ve bu silahların ABD’den tedarik edilmesi, gelişen ekonomilerin silaha yatırım yapması, daralan ABD ekonomisinin kurtulması, gelişen Avrupa ve Rusya ekonomisinin ise geriye gitmesi sağlanmıştır. Böylece, gelecekte, ABD’nin Çin’e karşı tüm Avrupa ile birlikte hareket etme zemini hazırlanmıştır. 

5. Git gide değeri erimekte olan doların yeniden değerinin artması sağlanmış, özellikle avro, dolar paritesindeki makas kapanmaya başlamıştır.

6. Yaşanan savaş neticesinde artan doğal kaynak fiyatlarından en fazla faydalanan ülke, doğal kaynak ihracatçısı olan, ABD olmuştur.

7. Rusya’nın askeri gücü ortaya dökülmüş ve yaşanan 50 günlük savaş neticesinde Rus ordusu yıpranmıştır. Bu savaş yüzünden, içinde üst rütbeli general ve subayların bulunduğu birçok yetişmiş Rus ordusu mensubu etkisiz hale gelmiş; tanklar, toplar, helikopterler ve zırhlı araçlar ekipmanları ile imha olmuştur.

8. Yaptırımlar vasıtasıyla, ABD, Rusya’ya ait 1,5 trilyon dolar (Türkiye’nin Gayri Safi Milli Hasılasının neredeyse iki katı) değerindeki çeşitli varlıklarına el koymuştur.

9. Rusya’nın dünya üzerinde büyümekte olan etkinliği azaltılmış, itibarı bitirilmiş, en sevilmeyen ülke liderliği ABD’den Rusya’ya dönüştürülmüş, dünyanın en sevilmeyen liderinin Putin olması sağlanmıştır.

10. Üstelik  ABD, kendi ordusunun bir üyesinin burnu bile kanamadan ve tek kurşun atmadan bu kazanımlara ulaşmıştır.

“Rusya kazandı, Putin çok akıllı, vardır bir bildiği” gibi yorum yapanlar, ABD’nin ve Biden’in kazanımlarını herhalde artık anlamışlardır.

Sonuç:

Rusya’nın bu girdaptan kurtulabilmesi için yapması gereken, şu anda yaptığı gibi, daha fazla sert güç kullanarak savaşı yoğunlaştırmak değildir. Rusya, bugüne kadar elde ettiği Kırım ve Donbas kazanımları ile yetinmeli, ateşkes istemeli ve Ukrayna’dan askerlerini çekeceğini deklare etmelidir.

Savaşın yoğunlaşması Rusya’nın kazanımlarını değil, kayıplarını artıracak, girmiş olduğu bu bataklık girdabı Rusya’ya çok daha büyük zarar verecektir.

Putin’e ve danışmanlarına duyurulur.

Doç.Dr. Ersoy ÖNDER
Doç.Dr. Ersoy ÖNDER
Tüm Makaleler

  • 14.04.2022
  • Süre : 3 dk
  • 1631 kez okundu

Google Ads