savunma

Rusya, Son Günlerde Ukrayna’ya Saldırılarını Neden Yoğunlaştırdı?

Saldırılarına son dönemde ara verdiği gözlemlenen Rusya, son iki gündür Ukrayna’ya saldırılarını artırdı. Saldırılar yoğun bir şekilde devam ediyor. Başta Başkent Kiev olmak üzere önemli kentlerin merkezlerine taciz saldırıları yürütülüyor.

Ukrayna, Rusya tarafından saldırılarıyla başlayan ve yaklaşık on aydır sürmekte olan savaş uzun bir cephe hattında devam etmektedir. Özellikle Donetsk bölgesinde çatışmaların yoğun bir şekilde sürdürüldüğü, ivmesini kaybetmediği görülmektedir. Öte yandan Rus kuvvetlerinin Dinyeper nehrinin doğusuna çekilerek, nehrin batısında kalan yerleşkeleri Ukrayna’ya bıraktığı Herson’da Rus saldırıları tekrar başladı. Rus füze saldırılarında ağırlıklı olarak sivil ve enerji altyapıların hedef alınıyor.  

Rus saldırıları; Kiev, Harkiv, Dnipropetrovsk, Poltava, Kryvyi Rih, Odesa, Herson ve Kremenchuk'taki altyapı tesisleri hedef aldı. Elektrik kesintisine ek olarak, hücresel iletişim, internet ve su temininde ciddi kesintiler ile demiryolunun işletilmesinde ciddi sorunlar yaşanıyor

Cepheden yansıyan son resim genel hatlarıyla böyleyken, yaklaşan kış şartlarıyla birlikte Ukrayna halkı enerji darboğazının olumsuz etkileriyle karşı karşıya kaldı. Rus seyir ve balistik füze saldırılarının bir sonucu olarak elektrik üreten santralleri neredeyse tamamen işlemez hale geldi. Son günlerdeki saldırılar nedeniyle toplam 14 bölgede elektrik kesintisi meydana geldi. Kiev ve çevresindeki ilçelerde yer yer suların kesildiği haberleri geliyor.

17 Aralık’ta savaşla ilgili bir değerlendirme yapan Zelensky, Rus ordusunca ülkesine yönelik 60 füzenin havada imha edildiğini kaydetti. Rus ordusunun Ukrayna'ya yönelik birkaç büyük saldırı daha düzenleyebilecek yeterli füze stokuna sahip olduğunu belirtti.

Bu arada karşı taarruz fırsatlarını değerlendirmek isteyen Ukrayna ordusu Lugansk bölgesindeki bazı köy ve yerleşim yerlerini hakimiyeti altına almaya başarmıştır. Ukrayna ordusu Lsiçank ve Severodonetsk şehirleri istikametinde ilerleme düşüncesiyle hareket ettiği değerlendirmeleri paylaşılıyor. 

Saldırılarına son dönemde ara verdiği gözlemlenen Rusya, son iki gündür Ukrayna’ya saldırılarını artırdı. Saldırılar yoğun bir şekilde devam ediyor. Başta Başkent Kiev olmak üzere önemli kentlerin merkezlerine taciz saldırıları yürütülüyor. Örneğin geçen ay Rusların terk etmesi sonrasında Herson’un batı yakasındaki hükümet binasına Ukrayna bayrağı dikilmiş, halk sevinç gösterileriyle buna eşlik etmişti. Şimdi bu bina da Rus saldırıları sonucu ağır hasar aldı. 

Rusya’nın özellikle sivil altyapıyı hedef aldığı görülüyor. Ukrayna genelinde Rus saldırıları nedeniyle elektrik kesintileri artmaya başladı. Zelensky, AB ülkelerinden elektrik desteği talep etti. Su ve elektrik kesintileri halkın zaten zor olan günlük yaşamanı iyice zora sokuyor. Yaşanan kesintiler günde birkaç saatle sınırla kalmasına rağmen sivillerin hayat şartlarını kötüleştiriyor. Kiev, saldırılarda kullanılan çok sayıda Rus seyir füzesi ile İran yapımı kamikaze İHA’ların hedeflerine varmadan havada vurulduğunu ancak tüm füzeleri/kamikaze İHA’ları durdurma imkanının olmadığını söylüyor. Bu nedenle Batı dünyasından Ukrayna’ya gelmesi beklenen hava savunma silah sistemleri oyun değiştirici (game changer) olarak görülüyor.

Rusya’nın bu hafta saldırıları neden yoğunlaştırdığına dair bir açıklama gelmedi. Ancak ABD Başkanı Biden’ın Ukrayna’nın hava savunma silah sistemleri desteği talebine nihayet olumlu cevap vermesi ve Patriot bataryalarını gönderme kararı alması, Rus saldırılarını tetiklemiş olabilir. Rus saldırılarının nihayetinde Ukrayna genelindeki insani durumun daha da kötüleşmesine neden olacağını, Ukrayna halkının daha fazla yerinden yurdundan edileceğini tahmin edebiliriz.

Ukrayna’da her şeye rağmen hayat devam ediyor. Ukrayna'nın başkenti Kiev'e, yaklaşan 25 Aralık Noel Bayramı ve yeni yıl kutlamaları için 12 metre uzunluğunda yapay bir Yılbaşı Ağacı dikildi. Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, saldırılar sonrasında ülkede yaşanan elektrik kesintileri sebebiyle ağacın aydınlatmasının enerji tasarruflu ışıklarla olacağını belirtti. Ağaç, 'boyun eğmeyen” Ukrayna halkının sembolü olarak nitelendiriliyor.

Kanaatimce Ukrayna halkı Rus ordusuna boyun eğmeyecek ve savaştan Ukrayna halkı ve ordusu zaferle çıkacak. 

Araştırmacı Yazar İkra  KÜÇÜKOĞLU
Araştırmacı Yazar İkra KÜÇÜKOĞLU
Tüm Makaleler

  • 18.12.2022
  • Süre : 4 dk
  • 386 kez okundu

Google Ads