savunma

Otomotivde Bor Çağı Başladı

Bor çeliği, az miktarda bor ile alaşımlı çeliktir. Ultra yüksek mukavemetli çelik yapımında bor yaygın olarak kullanılır. Bor çeliğinin akma noktası 1.350-1.400 N/mm2 arasındadır. Bu, ortalama yüksek mukavemetli çelikten dört kat daha yüksektir. Bu nedenle bor çeliği otomobillerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Aslında Otomotivde Hem Bor Çeliği Hem de Bor Bataryası Çağı Başladı Demeliyiz.

Bor bataryasından daha önceki yazımızda bahsettik. Bu yazımızda Bor Çeliğinin ne olduğundan ve otomotiv endüstrisinde giderek yaygınlaşan kullanımından bahsetmek istiyorum.

Borun Otomotiv endüstrisinde yaygın olarak kullanılması başladı ve ivmelendi.

Bor Çeliği Nedir?

Bor, otomotiv endüstrisindeki birçok malzemede alaşım elementi olarak faydalıdır. Doğal olarak oluşan bir element olan borun birçok uygulama alanı vardır. Bor çeliği, az miktarda bor ile alaşımlı çeliktir. Bor çeliği küçük miktarlarda (onda birinden %1'e kadar) eklenerek yapılabilir. Bu alaşımın tokluğunu artırır. Ultra yüksek mukavemetli çelik yapımında yaygın olarak kullanılır. Bor çeliğinin akma noktası 1.350-1.400 N/mm2 (kabaca 16.000 – 23.000 psi) arasındadır. Bu, ortalama yüksek mukavemetli çelikten dört kat daha yüksektir. Otomobillerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Otomobillerde Bor Çeliği

Otomotiv üreticileri, yeni araç güvenliği mevzuatlarına ve yüksek yakıt fiyatlarına kısmen otomobilin gövde sertliğini artırarak ve ağırlığı azaltarak yanıt verdiler. Bunun güvenlik ve yakıt ekonomisi açısından iyi bir sonucu oldu. Bu hedeflere mühendislik, malzeme geliştirme ve üretimin bir araya getirilmesiyle ulaşıldı. Ağırlığı azaltmak ve çarpışma dayanıklılığını artırmak için gelişmiş çelikler, yeni şekillendirme süreçleri ve yeni pres konseptleri benimsendi. Bor çeliği burada çok önemli bir rol üstlendi.

Bor çeliği son derece güçlüdür ancak aynı zamanda çok hafiftir. Bor çeliğinin mukavemeti ortalama yüksek mukavemetli çelikten dört kat daha yüksektir.

Otomobil endüstrisi uzun zamandır borun alaşım olarak kullanılmasıyla ilgileniyor. Bor bazlı çelik yapmak, farklı bir alaşım kullanmaktan daha ucuz malzemelerle yapılabilir. Genellikle eşik, tavan, orta direkler, şasi, kapı güçlendirme çubukları, güvenlik çubukları, iç sütunlar, gösterge panelleri ve ön panel çapraz elemanlarına güç kazandırmak için kullanılır.

Otomotiv Sektöründe Bor Çeliğine Talep Artışı

Son yıllarda hibrit veya elektrikli araçların kullanımının artması nedeniyle Bor çeliği içeren otomotiv parçalarına olan talepte artış yaşanmaktadır. Çevre sorunlarına ilişkin artan farkındalık nedeniyle bu eğilimin daha da büyümesi bekleniyor. 

Ayrıca Uluslararası Enerji Ajansı'na göre dünya çapında elektrikli binek araçların payı 2010'da %1'den 2018'de %15'e yükseldi. 2030 yılına kadar yılda yaklaşık 50 milyon elektrikli aracın satılacağı tahmin ediliyor. Elektrikli araç satışlarının büyüme oranı 2020-30 döneminde 20 kata kadar artabilir. Otomotiv pazarı 2030’da tahmini yaklaşık 170 milyarlık bir yıllık hacme ulaşacak. Araç bataryalarının da 2030’da yaklaşık 20 milyarlık bir hacme ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu yaklaşık yılda 190 milyar dolarlık mega seviyede bir pazar hacmine karşılık geliyor.

Buna göre, bu araçlara yönelik akülerin üretimi, ağırlıklı olarak Çin'den temin edilen nikel, kobalt, lityum vb. gibi daha yüksek miktarda hammadde gerektiriyor. Ancak bu metallerin tedarik zinciri jeopolitik risklere karşı oldukça hassastır. Bu nedenle alternatif hammadde kaynaklarına olan ihtiyaç önem kazanmaktadır. Çoklu otomobil üretimi ihtiyacını karşılamak için Bor çeliğine olan talep önemli ölçüde artıyor. Bor çeliği akülerin metal aksamları için gerekecek, akülerin iç yapısı içinde ilgili bor türevleri gerekecektir.

Volvo Cars artık Ekstra Güç ve Güvenlik için Bor ile Üretiliyor

Volvo otomobilleri emniyetli ve emniyetli sonuçlar vaadiyle tanınır ve bor bu beklentinin karşılanmasına önemli bir katkıda bulunuyor. S90 sedan veya XC90 orta boy SUV gibi popüler modeller, nereye giderlerse gitsinler sürücüye güvence sunarlar. 

2023 GMC Sierra Sıcak Preslenmiş Bor Alaşımlı Çelik Kullanıyor

İlk 2023 GMC Sierra 1500 AT4X AEV Sürümü, GMC tarafından American Expedition Tools (AEV) işbirliğiyle piyasaya sürülüyor ve arazi yetenekleri, lüks ve teknolojik gelişmelerde yeni bir yol açıyor. Alt gövdeye yüksek mukavemet sağlamak için sıcak preslenmiş bor alaşımlı çelikler kullanıldı.

Bor, Tesla’nın Hem Menzilini Hem Mukavemetini Hem de Performansını Nasıl Artırıyor?

Tesla, evden şebeke ölçeğine, güneş panellerine, güneş enerjili çatı kiremitlerine ve diğer ürün ve hizmetlere kadar elektrikli arabalar ve pil enerji depolaması üretmektedir. Yaklaşık 1 trilyon dolarlık piyasa değeriyle Tesla, dünyanın en değerli otomobil üreticilerinden biridir. Alternatif enerji kaynakları sağlamak için lityum (pil) ve bor (neodimyum) mıknatısları ve daha hafif, daha kaslı bir çerçeve sağlamak için bor kullanıyor. Ayrıca Tesla’nın gövdesinin kritik yapısal bölümlerinde bor çeliği kullanılarak otomobilin hem ağırlığı hem de mukavemeti arttırılıyor, ancak araç hafifletilerek performansı da arttırılmış oluyor. Bor, Tesla’nın hem menzilini hem mukavemetini hem de performansını arttırıyor.

Dünya Otomobilleri 2030 Yılına Kadar Ağırlıklı Olarak Elektrikli Otomobiller Olacak

2030 yılına kadar dünya yollarının çoğunluğu elektrikli araçlara sahip olacak. Bu değişim, teknolojik ilerlemeler, değişen tüketici tercihleri ve daha katı emisyon düzenlemeleri gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanıyor. Ayrıca elektrikli otomobillerin faydaları da çoktur. Çalıştırılması ve bakımı benzinle çalışan araçlara göre daha ucuzdur ve emisyon üretmezler. Elektrikli arabalar aynı zamanda güneş ve rüzgâr gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından güç sağlayabileceğinden, petrole olan bağımlılığımızı azaltma potansiyeline de sahipler.

Bor, Tesla örneğinde olduğu gibi elektrikli araçların menzil, mukavemet ve performanslarının arttırılmasında kritik ve elzem olacaktır.

Ford Motors Bor Çelik Kaporta Kullanıyor

Ford da dahil olmak üzere otomotiv üreticileri daha güçlü, daha güvenli ve daha hafif arabalar üretmek için borun yüksek gerilme mukavemetinden yararlanıyor. Bor çeliği, Ford Fiesta'nın sütunlarında, yapısal elemanlarında ve diğer otomobil markalarında önemli bir bileşendir.  Ford Taurus, Transit Connect, Flex, Mustang, F150 ve Focus'un yanı sıra Lincoln MKS gibi mevcut modellerinde farklı yapısal parçalardaki uygulamalarda da bor çeliği kullanılıyor. 

Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Tüm Makaleler

  • 31.10.2023
  • Süre : 4 dk
  • 1319 kez okundu

Google Ads