Site İçi Arama

savunma

Geleceğin Tankları İnsansız-Opsiyonel Olarak İnsanlı Olacak

ABD Ordusu tarafından talep edilen “Opsiyonel Olarak İnsanlı/İnsansız Tank” programında istenen özelliklerden sadece birkaçı. ABD Ordusu şimdi Abrams'ın, yeni tanıtılan AbramsX’inin ve Rus T-14 Armata'nın ötesini düşünüyor ve önümüzdeki on yıllarda savaşacak yeni nesil tankları tasarlatıyor.

Lazerleri ateşlemek, dronları fırlatmak ve yüksek hızlı, AI (Artificial Intelligence/Yapay Zekâ) özellikli hedefleme ile düşman araçlarını hedeflemek, imha etmek... ABD Ordusu tarafından talep edilen “Opsiyonel Olarak İnsanlı/İnsansız Tank” programında istenen özelliklerden sadece birkaçı.

ABD Ordusu şimdi Abrams'ın, yeni tanıtılan AbramsX’inin ve Rus T-14 Armata'nın ötesini düşünüyor ve önümüzdeki on yıllarda savaşacak yeni nesil tankları tasarlatıyor.

AbramsX

Yeni "tank", ABD kara gücünü 2040'lar ve sonrasındaki muharebeye hazırlamaya yönelik entegre bir çabanın parçası olacak. Bu yeni insansız ana muharebe tankı Abrams tankının yanında savaşacak ve nihayetinde onun yerini alacak.

T-14 Armata

Zırhlı araçlar konusunda tecrübeli asker ve sivil otoriteler, bu projeden, önümüzdeki yıllarda tamamen ortaya çıkması beklenen bir platform olan “İnsansız-Opsiyonel İnsanlı Tank” olarak bahsediyorlar. ABD kara gücünün silah tasarımcıları ve geliştiricileri, çalışmanın öncelikle kavramsal olduğunu ve araştırmaya odaklanıldığını, ancak yapılandırma ve tasarım açısından ileriye doğru ilk adımın önümüzdeki birkaç yıl içinde atılacağını belirtiyorlar.

Arzu edilen bu yeni nesil tank; muhtemelen lazer silahları kullanacak, insansız hava araçlarını kontrol edecek, yüksek hızlarda hareket edecek, düşman helikopterlerini yok edecek, düşman zırhlı oluşumlarına nüfuz edecek ve düşman ateşiyle karşı karşıya kalırken son derece ölümcül robotik operasyonlar gerçekleştirecek. ABD ordusunun yeni ve şu anda sürmekte olan İsteğe Bağlı İnsanlı Tank projesi, orduyu yeni nesil “birleşik silah savaşına” yönlendirmeyi amaçlayan yeni ve gelişmekte olan bir proje.

Halihazırda büyük ilgi gören bu fikir, aracın robotik yeteneklerle ve belirli bir görev için gerekli olabilecek bir ölçüde özerklikle tasarlanmasını sağlamaya yöneliktir. Bu tankın mühendisliğindeki mantık; ordunun "sayıca üstün" olarak savaşması ve bu nedenle daha az sayıda araçla muharebe üstünlüğü elde etmesi gerekeceğine dair geniş bir kavrayışa dayanmaktadır. İnsanlı ekiplerin karar verirken daha güvenli uzak mesafelerde kalmaları gereken tehditler olabileceğinden, insansız yeteneğin belirgin bir şekilde öne çıkmasının bir nedeni de budur.

ABD ordusu insanlı-insansız tank konseptini belirlemede ve geliştirmede hızlı ilerleme kaydediyor. Bu, robotik sistemlerin, komuta ve kontrol gerçekleştiren insan karar vericiler tarafından çalıştırılırken, giderek daha fazla özerklikle çalışabilecekleri anlamına geliyor. İleriye dönük robotik araçlar, yakın mesafedeki mekanize düşman araçlarına doğrudan saldırabilir, silahlarını ateşleyebilir, yüksek riskli gözetleme görevlerini gerçekleştirebilir ve gerektiğinde cephane desteği sağlayabilir.

Silah tasarımcıları, devam eden deneylerin ve teknolojik keşiflerin çoğunu sanal bir ortamda gerçekleştiriyorlar. Deneyler, deneylerden öğrenilen dersler insansız ana muharebe tankının geliştirilmesine ilişkin daha fazla bilgi sağlayacaktır. 

Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Tüm Makaleler

  • 16.06.2023
  • Süre : 4 dk
  • 1388 kez okundu

Google Ads