Site İçi Arama

dinfelsefe

Sizce Mutlu Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Devamlı mutlu olabilmek olası mıdır? Değildir tabii ki ancak mutlu olduğumuz zamanları çoğaltmak elimizdedir. Hepimiz için hayat stabil değildir. Hepimiz için geçerli olan şey, gelgitleri olan bir yaşamın hikayesinden geriye kalan sadece güzel anların kalacağı gerçeğidir.

Mutluluk sözlük anlamı olarak; bütün özlemlere, bütün isteklere eksiksiz bir biçimde ve sürekli olarak erişilmekten duyulan kıvanç durumu, bir istek ya da özlem, yerine geldiğinde duyumsanan sevinç olarak tanımlanıyor.

Devamlı mutlu olabilmek olası mıdır? Değildir tabii ki ancak mutlu olduğumuz zamanları çoğaltmak elimizdedir. Hepimiz için hayat stabil değildir. Hepimiz için geçerli olan şey, gelgitleri olan bir yaşamın hikayesinden geriye kalan sadece güzel anların kalacağı gerçeğidir. Hayatı iki şekil de yaşarız. Birincisi; geldiği gibi yaşar kendimizi bu döngünün akışına bırakırız. İkincisi de; hayatı planlı programlı yaşar hayatın döngüsüyle savaş halinde oluruz. İnanın bana her ikisi de insana mutluluk vermez. 

Hayatı döngüsü içinde yaşayanlar, diğer bir değişle kaderci zihniyete teslim olanlar bir hiçlik duygusu içinde kavrulup giderler. Döngü kırıcılar ise, hayatla savaşmanın sadece insana büyük yükler getirdiğini geç de olsa anlarlar. Çünkü hayatla savaşanlar hiçbir zaman bu savaştan galip gelinemediğini öğreneceklerdir. Öyleyse ne yapmalı? 

Dengede bir hayat akış moduna kendimizi getirmeliyiz. Çünkü zaman geçiyor, geriye sadece bize hikayesi kalıyor. Hayatta temel bazı basit kurallar var. Örneğin, ne verirseniz onu alırsınız. Pozitif enerji negatif enerjiden her zaman güçlüdür. Yani siz etrafınıza pozitif enerji yaydıkça, bunun karşılığını mutlaka fazlasıyla alırsınız.

Olumlu zihin yapısına sahip insanlar, olumsuz olanlara kıyasla daha avantajlıdırlar. Olumlu düşünce, zihnin dayanıklılığını yükseltir, güç verir, insanı üretken ve başarılı kılar. Stresi yönetebilmek insanın dayanıklılığını artırır. Dayanıklılığı artan insan daha mutlu ve dolayısıyla daha başarılı olur.

İçten bir gülümsemeyle, hiçbir karşılık beklemeden iş arkadaşlarınıza merhaba deyin. Alışveriş yaptığınız bakkalda, markette, kasada duran kişiye gülümseyerek selam verin. Çevrenizde gördüğünüz en pozitif insan siz olun. Hiç-bir karşılık beklemeden bunu yapın. Bakın neler olacak. Kendi iyiliğiniz için bunu yapın. 

Mutluluk bir duygudur. Duygularımız güdüler gibi davranışlarımızı harekete geçirir. Açlık güdüsü karnınızı doyurmanız için arayışa neden olur; ama korkunuzun oluşturacağı hareket, duruma ve kişiye göre değişir. Mutluluk ise, yaptığımız iş sonunda hissettiğimiz duygudur ve adeta bizim ödülümüzdür.

Siz çevreye mutluluk yaymaya çalıştıkça sizin yaydığınız mutluluğun 10 katı size geri gelecek.  Ödülünüz bu olacak. 10 katı geriye geldikçe siz de etrafınıza daha çok mutluluk yayacaksınız. Bu bir döngü halinde devam edecek. Şüphesiz size, pozitif enerjinize karşılık vermeyenler olacak. Evet, sizi negatife çekmeye çalışanlar da olacak. Evet, enerjinizi emmeye çalışan vampirler de mutlaka çıkacak. Ama insanların çok büyük çoğunluğu size çok daha pozitif şekilde dönüş yapacak, yani sizi size yansıtacak. Çünkü en güçlü silah içten gelen gülümsemedir. Çevrenizde daha pozitif insan görmek istiyorsanız, inadına daha çok gülümseyin. Bırakın deli desinler size. Çevrenizde daha fazla mutluluk görmek istiyorsanız, daha fazla mutluluk verin bıkmadan, usanmadan. Çevrenizde daha fazla değer görmek istiyorsanız, daha fazla değer yaratın. 

Evet biliyorum, bu dediklerimi yapmak size kolay gelmeyebilir. Normaldir. Ama lütfen en önemli derdiniz kendinize kendinizi iyi hissettirmek olsun inadına. Tüm odağınız öncelikle kendi mutluluğunuzda olsun. En azından bunu yapın. Bunu başarabilirseniz inanın birçok şeyi de başaracaksınız. Siz kendinizi iyi hissettikçe, çevreye daha fazla mutluluk verdikçe, hayatınız da, sorunlarınız da daha kolay hale gelecek. Siz muhteşem oldukça, hayat da sizin için muhteşem bir hale bürünecek. 

Sakin, dingin ve dengede bir hafta diliyorum.

Araştırmacı Yazar Mustafa Orhan ACU
Araştırmacı Yazar Mustafa Orhan ACU
Tüm Makaleler

  • 26.03.2024
  • Süre : 3 dk
  • 579 kez okundu

Google Ads