Site İçi Arama

ekonomi

Seylan Çayının Anavatanı Colombo/Sri Lanka

Türkiye’den yaklaşık 9 saatlik bir uçuşla buralara ulaşım imkânı bulunmaktadır. Seferlerden bazıları önce Maldivler’e iniş, takiben Colombo’ya devam şeklinde icra edilirken, bazıları ise direkt uçuş şeklinde yapılmaktadır.

Bu hafta sizlere yaşı 40’ın üzerinde olanların Seylan (Ceylon) olarak adını hatırladığı Sri Lanka’nın başkenti Colombo şehrinden bazı bilgiler vermeye çalışacağım. Ülkemizden bu şehre düzenli havayolu seferleri yapılmakta olup, şehrin yaklaşık 40 km uzaklığında bulunan mütevazı havalimanı gelen misafirlerini karşılamaktadır. Türkiye’den yaklaşık 9 saatlik bir uçuşla buralara ulaşım imkânı bulunmaktadır. Seferlerden bazıları önce Maldivler’e iniş, takiben Colombo’ya devam şeklinde icra edilirken, bazıları ise direkt uçuş şeklinde yapılmaktadır.

Uçağın inişini takiben otobüsler ile havalimanı terminal bölgesine götürülen yolcuları burada yerel giysileri ile görevliler karşılayarak gerekli işlemleri yerine getirirler. Herkesin İngilizce bilmesi nedeniyle iletişim problemi söz konusu olmayıp, son derece yardımsever yaklaşımları sizlerin de dikkatini ilk başlarda çekecektir. Uysal ve kibar yapıya sahip ülke insanı yabancılara karşı da son derece samimi ve yardımcı olma hevesindedirler. Terminal çıkışında kalacağınız yer için önceden transfer planlamanız yok ise; taksi veya bu coğrafyada çok kullanılan tuk-tuk adı verilen motorlar ile ulaşım imkânınız mevcuttur. Taksilerin çoğunda klima imkanının bulunmaması nedeniyle, tuk-tuk deneyimini yaşamanızı tavsiye ederim. Bu sayede kapalı ortamdaki uzun süre uçuş sonrası gayet havadar bir yolculuk tecrübesi edinebilirsiniz.

Buraya yapacağınız seyahatiniz süresince kıyafet seçiminiz önem arz etmektedir. Zira yıl boyu 25-30 derece sıcaklığın mevcut olduğu ve yılın büyük kısmında yağışın (muson zamanı yoğun yağışın) eksik olmadığı bir bölgeden bahsedildiğini buraları ziyaret ettiğinizde sizler de yakından deneyimleyeceksiniz. Gün doğumu ve gün batımı saatlerinde sivrisineklere karşı dikkatli olmanız sıtmaya yakalanma riskinizi azaltacaktır. Bu nedenle özellikle bu saatlerde şort ve kısa kollu giysilerden uzak durmanız sizi daha emniyetli hale getirecektir. Bununla birlikte kalacağınız yerde cibinlik türü koruyucu aparat yok ise, sivrisinek kovucu cihaz kullanımı şiddetle tavsiye edilmektedir.

Ülkenin dünyaca meşhur en önemli gelir kaynağı çay olup, her tür ve kalitesine oldukça uygun fiyatlar ile rastlayabilirsiniz. Çayın kalitesi yetiştirildiği yükseklik ve çeşitli işlemlere bağlı olduğu için kullanım amacınıza uygun seçim yapmanız tavsiye edilmektedir. Bazı çaylar oldukça yoğun ve buruk tat verirken, bazıları ise daha yumuşak tat özelliğine sahiptir. İngiliz sömürgesinden kalma alışkanlık olan süt kullanımı genelde daha yoğun tatlı çay tipleri için geçerlidir. Bazı çay tipleri pudra kıvamında toz gibi iken, bazıları ise daha büyük yaprak lifleri şeklinde olup daha yoğun tat özelliğine sahiptir. Zevkinize uygun olarak beyaz, yeşil ve siyah çay tipleri uygun fiyata hemen hemen her yerde karşınıza çıkmaktadır. Çay dükkanlarında satılan çaylar ise genelde daha yüksek kalite ve fiyata sahip olan ürünlerdir. Buralarda çay ve demleme, sunum işlemlerine yönelik değerli bilgileri satıcılardan alabilirsiniz. 

Tropikal ilkime sahip olması nedeniyle, tropikal meyveler yol boyunda satıcılarda bile karşınıza çıkacak olup, son derece uygun fiyatlara doğal ortamından yeni çıkarılmış veya toplanmış olarak satılmaktadır. Eski dönemlere ait teraziler ile pazarlıksız yapılan satışlar sizlerin de dikkatini çekecektir. Aynı şekilde yol boylarında kesilmiş ve dilimlenmiş meyve satışları da mevcut olup, hijyen konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir. Ülke genelinde hijyen çok özen gösterilen bir tutum olmayıp bu konuda dikkatli olmak sağlığınız açısından önem arz etmektedir. Ülkenin sağlık imkanları da alışılagelmiş özellik ve imkanlarda bulunmamaktadır. Bu nedenle buraya yapacağınız seyahat öncesinde Sağlık Bakanlığının ilgili sayfasında belirtilen aşıları olmuş olmanız kişisel sağlığınız için gereklidir. 

Şehir merkezi deniz kenarında olup hem görsel olarak hem de deniz ürünlerine yönelik restoranlar açısından son derece zengindir. Bununla birlikte ülkede Hint mutfağı etkisi kendisini hemen hissettirmektedir. Yemeklerin baharat seviyesi zengin ve çeşitlilik arz etmekte, alışık olmayanlar için ilk günlerde sorun yaratabilmektedir. Denize girilebilecek alanlar genelde şehir merkezinden yaklaşık 30 dakika uzaklıkta olup, sahil ve kum görseli ülkemizdeki güzelliklerden oldukça uzaktır. Suyun berraklığı yok denecek seviyede olup, görüntüsü pek keyif verici değildir. Buradaki deniz ve Sahilleri gördüğünüzde ülkemizdeki güzelliklerin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha anlayacaksınız. 

Kalacağınız otellerin çoğunda olduğu gibi, şehir merkezindeki turizm bürolarının yakınlarında bulunan tur operatörleri tarafından fil ve maymunlara yönelik turlara katılım sağlayabilirsiniz. Sabah kahvaltı sonrası kalacağınız yerden alınıp gün boyu etkinlikler ile akşam üstü kaldığınız otele geri getirileceğiniz bu turların fiyatı genellikle katılımcı sayısına göre değişebilmektedir. Ulaşım fiyatı genelde katılımcı satısına göre ortalama 10 dolar civarındadır. Fil ve maymun aktiviteleri için ise kişi başı 50 dolar civarında ücret talep edilmektedir. Fillerin orman içerisinden çıkarılıp yıkandığı ve isterseniz üzerine binip kısa bir gezinti yapabildiğiniz bu turlar insanlara ilginç bir deneyim olarak gelmektedir. Maymunların yoğun olarak yaşadığı orman bölgesine gidildiğinde ise çok sayıda maymunun ağaçlar arasındaki hareketlerine ve yaşamlarına uzaktan bakma imkanı bulacaksınız. Yalnız hatırlatmak istediğim önemli husus özellikle maymun bölgesine giderken elinizde veya görünürde yiyecek bulunmamasıdır. Böyle bir durumda hiç ummadığınız bir anda maymunlar yiyecek alımı için size yaklaşıp pek kibar olmayan şekilde alma isteğinde ve çabasında bulunabilirler.

Genel olarak 3 günlük bir sürenin yeterli olacağını düşündüğüm bu şehirde keyifli geziler dilerim. 

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 18.06.2023
  • Süre : 4 dk
  • 915 kez okundu

Google Ads