Site İçi Arama

ekonomi

Dengemizi Nasıl Sağlıyoruz?

Bazı araştırma kuruluşları tarafından üretilen prototip ayakkabılar, olası bir engelde bizi dengede tutacak bazı hareketler yaparak, düşmemizi engelliyor.

Yakın zamanlarda bilim insanlarının geleceğin giysileri üzerine çalıştıklarını yazmıştım. 

Bu amaçla üretilmiş bir prototip bot tipi bir ayakkabı ile çok daha az enerji harcayarak yürümenin mümkün olabileceğine dair deneyler yapıldığından, geleceğin ayakkabılarında kaslarımızın yürürken çok daha az enerji harcamaları üzerine bir takım elektrik sinyalleri ile kaslarımızı uyaran yeni tip ayakkabılar olabileceğinden bahsetmiştim o yazıda.

Anladığım kadarıyla bilim insanları bu ayakkabı konusuna epey bir eğilmişler ve şimdi de dengemizi daha hızlı sağlayabileceğimiz yeni tip ayakkabılar üretmişler.

Ne diyeyim, diğer ülkelerde gerçekten bilim insanları bizimkiler gibi boş durmuyorlar, sürekli bir şeylerle uğraşıyorlar, sürekli bir şeyler buluyorlar.

***

Biliyorsunuzdur herhalde, dengemizi iç kulaklarımızdaki denge algılayıcılarından gelen sinyallerin beyinciğimizdeki denge merkezine ulaşmasıyla, orada yapılan değerlendirme sonrasında sinir uçlarımızla gerekli komutlar ayak ve vücut kaslarımıza iletilerek sağlıyoruz. 

Tabii denge deyince gözlerimiz ve vücudumuzun farklı yerlerinde konumlanmış derin duyu sistemini de göz ardı edemeyiz, ancak denge deyince iç kulaklarımızdaki algılayıcılar ana sistem olarak öne çıkıyorlar.

Tüm bu organlar arası iletişim en az 130 ms süre alıyor.

Yani bu bir anlamda işitsel refleks süremizle aynı süre. 

Gerçi görsel refleks süremiz bu süreden daha fazla, 180-220 ms düzeylerinde. Yani denge refleksimiz işitsel refleksimizle benzerlik gösterirken, görsel refleksimizden daha hızlı.

Ancak yine de bazı durumlarda bu kısacık süre bile yeterli olmuyor.

Dolayısıyla da bir çok durumda önümüze aniden çıkan bir engel yüzünden dengemizi kaybederek düştüğümüz oluyor.

Üstelik böyle durumlarda bileğimizi burktuğumuz durumlar da sıkça başımıza geliyor.

***

İşte bilim insanları bugünlerde beynimizin denge için ihtiyacı olan 130 milisaniye süreden çok daha hızlı refleks verecek ayakkabılar üzerinde uğraşıyor

Yapılan bu çalışmalarda üretilen prototip ayakkabılar olası bir engelde bizi dengede tutacak bazı hareketler yaparak düşmemizi engellemeyi amaçlıyormuş.

Bu ayakkabıların özellikle kaza geçirip yürümede zorlanan ve yaş almış kişilerin yürüme zorluklarına fayda edeceği düşünülüyormuş.

Belki de gelecekte gerçekten çok farklı giysilerimiz olacak, gelecek bu konuda da ilginç gelişimler gösterecek gibi geliyor bana.

Bilimle kalın, yanılmazsınız!

Moskova’dan herkese sevgi ve saygılarımla.

Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Tüm Makaleler

  • 17.02.2024
  • Süre : 3 dk
  • 247 kez okundu

Google Ads