tarih

Egemenliğimiz ve Çocuklarımız

Türk Milleti umudunun ve inancının göstergesi olarak, yarının büyükleri olan çocuklarına Ulusal Egemenliğini ilan ettiği, iradesinin ve özgürlüğünün temsil edildiği TBMM’nin açıldığı günü çocuklarına bayram olarak hediye etmiştir.

Gelecek ve Umutlarımız:

Bir milletin geleceğine olan güveni ve umudu, onların çocuklarına olan güveni ve umudu ile eşdeğerdir. Bu nedenle çocuklarına güven vermeyen ve güvenemeyen milletlerin gelecek umutları olamaz.

Türk Milleti bu umudunun ve inancının göstergesi olarak, yarının büyükleri olan çocuklarına Ulusal Egemenliğini ilan ettiği, iradesinin ve özgürlüğünün temsil edildiği TBMM’nin açıldığı günü çocuklarına bayram olarak hediye etmiştir.

Bu bayram dolayısıyla tüm çocuklarımızın bayramlarını kutlar gözlerinden öperim. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı herkeste olduğu gibi bende de çok anlamlı hatıraları ve özlemleri barındıran bir bayramdır.

İlkokul hayatımızda anımsadığımız ve her bayrama hatırladığımız çok tatlı anılarımızın olduğu bir bayramdır. Nedense bilmem ama, bayram deyince hep 23 Nisan’ı hatırlar, o günkü anıları tazelerim hatıramda. Her 23 Nisan’da çocuk olmak isterim. Mahallemin okulunda, saygı değer öğretmenim Nezihe Tiryakioğlu’nun kanatları altında. Yine aynı heyecan ve mutlulukla, bayramı mahallede kutlamak isterim. Okuldan tören alanına yani İstanbul Vatan Caddesine gidinceye kadar ellerimizde bayraklar ve balonlarla şiirler ve şarkılar söyleyerek neşe ve sevinç içinde, gururla yürümek isterim. Sıra olup, İstiklal Marşımızı gururla söylemeyi özlerim hala. Konuşmamı veya şiirimi okumak için sıranın bana gelmesini heyecanla ve sabırsızlıkla beklerim. Hele hele bir de çuval, koşu, karınca, yoğurt yeme, yumurta, iğneye ip geçirme gibi yarışmalarından herhangi birine de katılacaksam değmeyin keyfime.

23 Nisan’a dair bu tür özlemlere ve güzel hatıralara herkesin az çok sahip olduğunu, bu bayramın öneminden ve büyüklüğünden herkesin haberdar olduğunu, bu bayramları kutlamak ve bu cennet vatanda özgürce yaşamak için hangi badirelerden geçildiği, hangi mücadelelerin verildiği çok iyi öğrenilmelidir. Milli ve manevi değerlerimize sahip çıkarak, bu aziz vatanda bir ve bütün olarak ebediyete kadar özgür yaşamak için elimizden gelen tüm çaba ve gayretleri göstermeliyiz. Bu bayramın önemini geleceğimizin umudu olan çocuklarımıza ve torunlarımıza çok iyi kavratmalı, onlara bu bayramla ilgili güzel hatıralar kazandırmalıyız.

23 Nisan Temaları:

Bu cümleden olmak üzere 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının iki teması üzerinde durmak istiyorum: Egemenlik ve Çocuklar.

Egemenlik yönetme yetkisidir. Ulusal egemenlik; yönetme yetkisinin ulusta olmasıdır. 23 Nisan 1920 ilk Büyük Millet Meclisi'mizin toplandığı gündür. 23 Nisan, ulusun yönetme yetkisini kullanmaya başladığı gündür. Bugün bu nedenle Milli Egemenlik Bayramı'mızdır.

23 Nisan dünyada kutlanan ilk çocuk bayramıdır. Atatürk’ün Türk çocuklarına armağan ettiği bu bayram şenliklerine son yıllarda yabancı ulusların çocukları da bizim çocuklarımızın arasına katılmaya başlamıştır. Bildiğiniz üzere, Atatürk çocuklara çok değer verir, gezilerinde okullara uğrar, ders dinler, sorular sorardı. “Bugünün küçükleri yarının büyükleridir.” diyen Atatürk, yönetimin bayram süresince öğrencilere bırakılması geleneğini başlatmıştır. 23 Nisan'da yönetim birimleri seçimle gelen kurullar bir süre çocuklara bırakılır. Bu güzel gelenek her yıl yinelenir.

Kutlu Olsun:

Her 23 Nisan'da yurdumuz bir bayram alanı olur. Çocuklar törenlerde konuşmalar yaparlar, şiirler okurlar. Gece fener alayları düzenlenir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dünyada hiçbir ülkede bulunmayan iki farklı unsuru bir araya getiren milli bir bayramdır. Bu bayram bir taraftan Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı egemenliğin ilan edildiği anlamlı bir günün değerini biz yetişkinlere hatırlatır, diğer taraftan yarının büyükleri, geleceğimiz olan çocuklarımız için bir şenliktir.

Tüm çocuklarımızın bayramlarını tebrik eder, sağlıklı, mutlu ve başarılı nice bayramlar dilerim.

Araştırmacı Yazar Mustafa Orhan ACU
Araştırmacı Yazar Mustafa Orhan ACU
Tüm Makaleler

  • 23.04.2022
  • Süre : 4 dk
  • 383 kez okundu

Google Ads