tarih

Özal’ı Yeniden Sorgulamak

Neden dövize çevrilebilir mevduat yükünden Türkiye’yi kurtarmaya çalıştı? Kaç güç odağını bu önemli ranttan mahrum bıraktı? Sorgulamalıyız!

Kısaca Turgut Özal Kimdir?

İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu Turgut Özal, Elektrik İşleri Etüd İdaresinde mühendis ve idareci olarak görev yapmıştır. Devlet Planlama Teşkilatı’nın kurulmasına katkıda bulunmuş ve bu teşkilatın 1967–1971 yılları arasında Müsteşarlık görevini yürütmüştür. Ayrıca Ekonomik Koordinasyon Kurulu, Para ve Kredi Kurulu ve AET Koordinasyon Kurulu başkanlıklarında bulunmuştur.

1971–1973 yıllarında Dünya Bankası’nda danışman olarak görev yapmıştır. Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli sınaî kuruluşlarında çalışmış ve 1979 yılı sonlarına doğru Başbakanlık Müsteşarı olarak atanmıştır. Türkiye ekonomisini liberalleştirmeyi hedefleyen ve 24 Ocak Kararları olarak bilinen geniş çaplı programın hazırlanmasında önemli rol oynamıştır.

Siyasi Hayatı:

12 Eylül 1980 askerî müdahalesinden sonra kurulan hükûmette ekonomik işlerden sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak ataması yapılmıştır. 1983 yılındaki genel seçimleri kendisinin kurduğu Anavatan Partisi kazanmış ve böylece Türkiye Cumhuriyeti’nin 19. Başbakanı olmuştur.

9 Kasım 1989 – 17 Nisan 1993 tarihleri arasında Sekizinci Cumhurbaşkanı olarak görev yapmıştır. Geçirdiği bir rahatsızlık sonucu görevi sırasında vefat etmiştir.

Özal’ın Yaptıklarını ve Yapmak İstediklerini Yeniden Sorgulamak Gerekir:

 • Neden 1980 darbesi sonrasında 1982 yılında bir parti kurup siyasete girdiğini ve KURULU DÜZENLE çatıştığını sorgulamalıyız.
 • Neden Güney Kore modeli diyerek Türkiye’deki üniversiteleşme oranını %40’ların üzerine çıkarmaya çalıştığını sorgulamalıyız.
 • Türk Telekom’u neden satmaya çalıştığını sorgulamalıyız. Neden 40 milyar dolar istedi? Türkiye’nin 39 milyar dolar olan tüm borcunu sıfırlayıp kasamızda 1 milyar dolar para kalması için mi?
 • Çimento fabrikalarını Fransızlara satıp onları kendi silahı ile vurarak, uzaya ilk Türk uydusunu neden göndermeye çalıştığı konusunda sorgulamalıyız. Amacı uzayda uydusu bulunan ve yörünge paylaşım sözleşmesini imzalayacak olan güçler arasına katılmak mıydı? Bu sözleşme ile 5 yörünge elde edip bunlardan ikisini Almanlara kiralayarak Türkiye’ye 35 yılda 3,5 milyar dolar kazandırmak mıydı amacı?
 • Neden Asil Nadir’i destekledi? THY’den sonra en önemli markalarımızdan birisi olan Vestel’e Silikon Vadisi’nde Philips firmasından daha fazla platform kazandırmak mıydı amacı? Asil Nadir’in dünyanın en büyük soğuk hava depolama ve gıda dağıtım şirketi olan Poly Pack International’ı neden güçlendirmeye çalıştı? Amacı GAP’ta üretilecek ürünleri gecikmeksizin tüm dünyaya dağıtmak mıydı?
 • Neden Kazakistan Lideri Nazarbayev’e Antalya’da 50 dönüm çiftlik hediye etti? Neden Nazarbayev’in her yaz Antalya’da tatil yapmasını ve at çiftliği kurmasını sağladı? Niyeti Türkiye’nin yapacağı uzay çalışmalarında Baykonur Uzay Üssü’nü kullanmanın yolunu mu açmaktı?
 • Sorgulamak lazım gerçekten, neden Bulgar Diktatörü Todor Jivkov’a 2 milyon dolar para gönderdi? Naim’in olimpiyatlara katılma kotasını bir an önce kaldırmak mı istiyordu? Sakıp Sabancı’nın deyimi ile Naim üzerinden 5 milyar dolarlık Türkiye tanıtımı yaptırmak mıydı amacı?
 • Boşnak Hırvat Federasyonu’nun kurulması için Hırvatlara neden 50 milyon dolar gönderdi? Amacı Türk gücünün Avrupa’daki ileri karakolu olan Boşnakları güçlendirmek miydi?
 • Neden IMF ile “standby” anlaşmalarını devam ettirmedi? Bunu bağımsızlığımıza engel olarak mı görüyordu?
 • Neden dövize çevrilebilir mevduat yükünden Türkiye’yi kurtarmaya çalıştı? Kaç güç odağını bu önemli ranttan mahrum bıraktı? Sorgulamalıyız!
 • Neden dışardan kredi almaksızın yapmaya çalıştı yatırımlarımızı ve neden GAP’ı devam ettirdi?
 • Neden Japonya’ya doğrudan uçuşları başlatmaya çalıştı? Nereden biliyordu 2000’li yıllardan sonra Japonların halkını besleyebilmek için nüfusun %10’undan fazlasını yurtdışına göndereceğini?
 • Neden Sabancı ailesi ve TEMSA aracılığıyla Japon sermayesinin Türkiye’ye gelmesini sağladı? Bunun Özdemir Sabancı olayında olduğu gibi, Türkiye’ye kan ve gözyaşı getireceğini bilmiyor muydu?
 • Neden burnumuzun dibindeki Araplara mesafeli davranarak Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’ne döndü yüzünü? Neden önümüzdeki yüzyıl Türk yüzyılı olacaktır dedi? Neden ABD Başkanı Clinton gibi düşündü? Neden George Friedman gibi düşündü? Ve öldürüleceğini bile bile neden bu kadar mücadeleci davrandı?

Sonuç:

Burada ifade etmek istediğimiz hakikat şudur: Beğenelim veya beğenmeyelim, Özal, bu ülkede çok kilit devlet görevlerinde bulunmuş, başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı yapmış, artık tarihe mal olmuş bir kişidir, kişiliktir. Yapmak istediği şeyleri neden yapmak istediğini ve yapılan şeylerin Türkiye’ye nelere mal olduğunu, nelerin iyi yönde değişmesine ve nelerin de kötüye gitmesine neden olduğunu, nedensellik perspektifinde ve objektif bir bakış açısıyla sorgulamak gerektiği değerlendirilmektedir. Bu nedenle, Özal’ın 30 yıl dönümünde (2023 yılında) bu sorgulamanın yapılması ve alınan derslerin siyasetimize ve bürokrasimize yansıtılmasında fayda bulunduğuna inanılmaktadır.

Serbest Araştırmacı Yazar Turgut VAROL
Serbest Araştırmacı Yazar Turgut VAROL
Tüm Makaleler

 • 15.04.2022
 • Süre : 3 dk
 • 657 kez okundu

Google Ads