tarih

Türk-Moğol İmparatoru: Cengiz Han (2)

Cengiz Han; 70'e yakın yaşında, kamp yerindeki yatağında, kendisini çok seven ailesi, vefalı dostları ve emrettiğinde hayatlarını vermeye hazır sadık askerleriyle birlikteyken öldü.

 

Cengiz Han Hukuku:

 

Cengiz Han, pek çok ülkeyi, onlarca toplumu birleştirerek oluşturduğu imparatorluğunda eşit hukukun ve yasaların hakimiyetinde ısrar etti.

İşkenceyi yasakladı.

Baskıcı haydutların ve terörist suikastçıların bulunarak öldürülmeleri için seferberlik yürüttü. Rehin almayı reddetti.

Bunun yerine savaş halinde olduğu ülkeler de dahil olmak üzere, tüm büyükelçi ve delegelere diplomatik dokunulmazlık verilmesi uygulamasını tarihte başlatan ilk kişi oldu. Cengiz Han, imparatorluğunu çok sağlam bir temelde bırakmıştı, imparatorluk 150 yıl boyunca büyümeye devam etti. Torunları, Rusya, Anadolu'nun bir kısmı, Orta Asya, Balkanlar, Hindistan, Çin ve İran'a kadar çok geniş bölgeleri iş birliği içinde yönetmeyi sürdürdüler.

Moğol liderleri Han, İmparator, Sultan, Kral, Şah, Emir ve Dalai Lama gibi farklı unvanlar aldılar.

Bazı Moğollar, 1857 yılında İngilizlerin imparator II. Bahadır Şah'ı sürerek iki oğlunun ve torunlarının başlarını kesene kadar Hindistan'da hüküm sürdüler. Cengiz Hanın hüküm süren son torunu Buhara Emiri Alim Han, Sovyet devriminin etkisiyle 1920 yılında tahttan indirilene kadar Özbekistan'da iktidarda kaldı. Tarih fatihlerin birçoğunu acılı ve zamansız ölümlere mahkûm etmiştir...

Cengiz Hanın Ölümü:

Büyük İskender, otuz üç yaşındayken, Babil'de esrarengiz koşullar altında, yandaşları ailesini öldürüp topraklarını paylaşırken ölmüştü.

Jul Sezar'ı, aristokrat dostları ve eski müttefikleri Roma Senatosu'nun salonunda bıçaklayarak öldürmüşlerdi.

Napolyon, yalnız, yenik ve hayata küsmüş olarak küçük bir adada sürgünde bir mahkûm olarak öldü. Cengiz Han ise; 70'e yakın yaşında, kamp yerindeki yatağında, kendisini çok seven ailesi, vefalı dostları ve emrettiğinde hayatlarını vermeye hazır sadık askerleriyle birlikteyken öldü. Göğe yükseldi. Öldüğü yer görkemli bir saray değildi. Doğduğu çadıra benzer ger adı verilen bir çadırdı. Ancak doğduğunda hiçbir şeyi olmayan bu step kurdunun öldüğünde devasa büyüklükte bir ülkesi, en yüksek seviyede kudreti ve zenginliği vardı.

Halkının geleneksel yaşamından hiç ayrılmadı. Halkının yaşam tarzını korurken, insanlığı da değiştirmişti.

Cengiz Hanın askerleri kağanlarının na’şını gizlice gömmek için Moğolistan'a geri getirdiler. Onu 1227 yılında vatan toprağının gizli bir yerine gömdüler. Moğol inancına göre, ölünün ruhu huzur içinde bırakılmalıdır. Mezarının yerinin öğrenilmemesi için, yeri bilen ilk asker kafilesi öldürüldü. Sonra bunları öldürenlerden bir grup daha öldürüldü. Böylece mezarın yerini gören kalmadı.

Gizli cenaze töreninden sonra, askerler birkaç yüz kilometrekarelik alanın tamamını kapattılar. İçeriye girilmesini yasakladılar. Özel eğitimli savaşçılar dışında hiç kimse bu alana asırlarca giremedi.

Büyük Tabu adlı bu bölge 800 yıl boyunca kapalı kaldı. Moğollar, atalarına ait bu kutsal bölgeye hiçbir yabancıyı da sokmadılar.

Sonuç:

Cengiz Hanın kutsal ruhunu rahatsız etmemek için bu bölgeyi çok gizli bölge ilan ettiler. Cengiz Hanın orduları çok hızlı hareket ettiği için, çok nehir ve dere aştılar. Bu nehirler üzerine çok fazla köprü inşa ettiler. Cengiz Han sadece amaçsızca ülkeler fethetmek istemiyordu. Aynı zamanda serbest ticarete dayalı küresel bir düzen, tek bir uluslararası hukuk ve tüm dillerin yazılabileceği evrensel bir alfabe istiyordu. Cengiz Hanın torunu Kubilay Han, her yerde kullanılabilecek bir kâğıt para basılması önerisinde bulundu. Yönettiği Çin'de herkesi okuryazar yapmak için tüm çocuklara yönelik evrensel eğitim veren okullar oluşturma girişiminde bulundu. Moğollar, daha öncekilerden daha doğru olan ve on bin yıllık bir takvim oluşturmak için takvimleri geliştirerek birleştirdiler. Gelişmiş geniş haritalar yaptırdılar.

(Devam Edecek)

Araştırmacı Yazar Mustafa Orhan ACU
Araştırmacı Yazar Mustafa Orhan ACU
Tüm Makaleler

  • 14.06.2022
  • Süre : 3 dk
  • 885 kez okundu

Google Ads