Site İçi Arama

ua-iliskiler

Nazar Nedir?

Asıl nazar değil de, daha çok Murphy'nin kanunlarını tecrübe etmişliğim vardır benim. Bazen bir şeyler ters gitmeye başladığında nedense o tersliklerin devamı gelir art arda. Murphy'nin kanunları bence kesinlikle işliyor.

Nazar nedir bilir misiniz? İnanır mısınız nazara?

Ben öyle çok inanmasam da nazar değmesinden çekinirim aslında. Klasik alışkanlıklar vardır, tahtaya vurmak falan gibi, bazen istemsizce alışkanlık gereği ben de yaparım. 

Asıl nazar değil de, daha çok Murphy'nin kanunlarını tecrübe etmişliğim vardır benim. Bazen bir şeyler ters gitmeye başladığında nedense o tersliklerin devamı gelir art arda. Murphy'nin kanunları bence kesinlikle işliyor.

Son günlerde iktidar tarafında bir söylemdir gidiyor. Ağızlarında sürekli bir söylem, biz önlemimizi aldık! Bakın Avrupa donuyor, bizde sorun yok diye diye devamlı bir böbürlenme, nazar değdirecekler neredeyse!

Sanki dünyadaki kötü gelişmelerden biz hiç etkilenmeyecekmişiz gibi bir tavır içindeler. Halbuki küreselleşmiş dünya düzeninde artık her şey birleşik kaplar esasında çalışıyor. Adeta Çin'de kelebek kanat çırpsa, Amerika'da kasırga oluyor.

Son gelişmelerden sonra bu gidişle etrafımızda olabileceklerin bize etkileri daha sonra fitil fitil burnumuzdan gelecek diye gerçekten çok korkuyorum. 

Susun biraz değil mi, niye kör gözüne parmak gibi sürekli böbürleniyorsunuz? 

Daha geçenlerde yazdım, sağı solu belli olmaz diye Rusların. Amerika'yı da yazdım, ne hinlikler peşindeler diye. Öyle bilgiç bilgiç değil, kendimce, görünen köy misali, sadece genel değerlendirme yapmıştım yazılarımda. Hepimizin bildiği, ama belki de çok dikkat etmediğimiz konulara sadece kendimce dikkat çekmek istemiştim. 

Her geçen gün sanki yazdıklarımı ispat etmek isterlermiş gibi gerilimi arttırıyorlar. 

Üstelik daha dün kuzey akım doğalgaz boru hatlarını patlatmışken, biri Kırım yarımadasını Rusya'ya bağlayan köprüye bombalı suikast saldırısı yapıyor, diğeri de misilleme olarak artık sivil askeri demeden Kiev'e füze saldırısı. Hatta sadece Kiev’de değil.

Her iki taraf da filler tepişir gibi tepişiyorlar adeta. Ezilen çimler değil sadece, keşke öyle kalsa, nice hayatlar pisi pisine yitiyor. Boşu boşuna.

Üstelik Rusya yıllarca kapalı rejim dolayısıyla teknolojik açıdan geri kalmışlığın etkisi altında ve üstüne bunca yıllık tek adam rejiminin dezavantajları ile kendi gücünü bile yeterince tartmadan bu savaşa girişmişken, ama belki de mecbur kalarak. Rusya'nın gözünü karartıp ne olursa olsun mantığına varabileceği kesin değil mi sizce? Bir anlamda ölüm kalım meselesi.

Bir susun artık, çok dillendirmeyin jeopolitik avantajımızın bize sağladığı faydaları. İçerdeki siyasete alet etmeyin bari şu andaki kritik durumu. 

Etrafımız yangın yeri zaten, her an bize de sıçramaması için bir sebep yok aslında. 

Amerika şimdiden kaşıyor bölgeyi, farkında değil misiniz? 

Yunan adalarının silahlandırılması boşuna mı? 

Kıbrıs Rum kesimine silah ambargosunun kaldırılması boşuna mı? 

Yıllardır terör yoluyla başımıza açtığı dertler yetmiyormuş gibi, her an bize karşı da batı tarafımızdan bir oyun başlatabilir, bunun farkında değil misiniz?

ABD'li silah tüccarları yine devredeler anlaşılan. Her yerde savaş tamtamları çalınıyor. Bence büyük bir plan devrede ve plan ağır ağır işliyor.

Ruslara da çok güvenmeyin, bu kadar büyük toprakları elde tutmak öyle kolay değil, Rusların başı kendi dertleriyle yeterince mustarip zaten, seni beni düşünecek durumda değiller şimdi. 

O yüzden tarafsız bakış açısından kesinlikle vaz geçmeyin, herhangi bir taraftan yana olduğunuzu ima dahi etmeyin.

Tabii bir de daha kötü günler için hazırlanın. 

Gerçi daha kötüsü ne olacak diyeceksiniz, haklısınız. 

Tam da zamanında ülke ekonomisini ters düz edecek hamleler yaparak elinize yüzünüze bulaştırdınız zaten, daha da aynı inada devam ediyorsunuz. Toparlamak kolay değil tabii ki, üstelik seçim ekonomisine mecbur olduğunuz şu günlerde. Mecbursunuz, para basacaksınız, basıyorsunuz ve dağıtacaksınız oraya buraya. Para basmak ise enflasyon demek zaten. 

Tamam, anladım. Daha iyisi gelmiyor elinizden. Vizyon buraya kadar, bari kısa bir süre için olsun, daha fazla berbat etmeyin. Yani yolu yok, bu millet bir süre daha katlanacak size.  

Ama en azından şu bu kış Avrupa donacak, ama biz donmayacağız böbürlenmesinden vaz geçin. Millet kombinin ayarını kısmaktan donuyor zaten donmasına, bari tencereyi kaynatacak kadar gaz olsun, gelen gaza gerçekten nazar değdireceksiniz.

Ne Avrupa ne Amerika, Ruslar pes edene kadar vazgeçmeyecekler gibi görünüyor. Avrupa'dan durumun kendileri açısından vahametini algılayarak bazı çatlak ses verenler olmuyor değil, ama şimdilik Amerika'ya karşı koyma gücünü yüreklerinde hissedebileni yok. Dolayısıyla Avrupa şimdilik Amerika'nın gazına gelip yaptırımlar konusunda sekizinci paketi açıkladı. 

Kendilerine karşı açıklanan bu ekonomik yaptırımlar için Rusların şimdilik birtakım önlemleri var. 

Hem zorlansalar da dayanırlar. Rus insanı son yıllarda biraz kapitalist düzenin etkisinde kalmış olsa da, onca yıl komünizmde yaşamış olmanın etkisiyle gerektiğinde aza katlanmasını da bilir. Zaten uzak yerlerde şu anda bile hiçbirimizin hayal bile edemeyeceği zorluklara katlanan o kadar çok Rus vatandaşı var ki, daha kötüsü zaten olmaz. 

Sonuçta tarihi kodları bu zor coğrafyada zaten zorluklarla baş etmesini öğretmiş Ruslara. Yılların verdiği alışkanlıkla da yönetime karşı çıkmamak adeta genlerine işlemiş. Üstelik sınırlarını tekrar kapatsa, ülke içi tahıl üretimi yıllarca kendine yetecek düzeyde. Yeraltı kaynakları da hayli hayli yeter. Yani zorlanırlar, ama zorluklara zaten alışkınlar. 

Yani Rusya açısından sana verdiği gazın, petrolün aslında öyle çok da önemi yok. Parasız, yada daha ucuz gazı boşu boşuna vermez. İşine gelmezse her an bu taraftaki vanayı kapayıp, gazı hazır müşterisine yönlendirebilir.  

Çin'in işine gelir. Daha ucuz enerji elde eder. Şu haliyle bile Çin Amerika için bir kâbus sebebi. Rusya'yı da ekonomik açıdan kendine bağımlı yaptığı an, Amerika için daha büyük bir tehdit olacaktır. Üstelik böyle bir ittifakın askeri gücü de yabana atılır cinsten olmaz.

Unutmayın ki, Amerika çok büyük oranda askeri harcama yapıyor olsa da, dünyaya çok yayılmış durumda, okyanus aşırı bir ülke olmasının bazen avantajı olsa da, bu kadar uzak olmasının maliyetler açısından dezavantajı da çok fazla.

O yüzden ben kimseye çok güvenmeyin derim. Yarın Batı'nın zoruyla bir iki hamle yapmaya kalksan, Rusya hiç gözünün yaşına bakmaz, kesiverir gazı, sen de donarsın sonra Avrupa gibi. Hem sende Avrupa gibi daha pahalı da olsa parasını verip alırım diyebileceğin para da yok. Bak sen kesin donarsın, el aleme kepaze olduğunla kalırsın.

O yüzden kes şu böbürlenmeyi de, zor günler için seçenekler üretmenin şimdiden bir çaresine bak. Artık ağaç mı ekersin, zorda kalınca yakarız diye, tezek fabrikası mı kurarsın, gaz kesilirse dert etmeyelim diye, orasını ben bilmem. Ama şimdiden önlem almaya bence başlasan fena olmaz.

Benden söylemesi diyeyim, üstümde kalmasın.

Moskova'dan herkese sevgi ve saygılar.

Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Tüm Makaleler

  • 12.10.2022
  • Süre : 4 dk
  • 941 kez okundu

Google Ads