Site İçi Arama

ua-iliskiler

Dünyanın Bir Numarası Hindistan

Hindistan, oldukça güçlü bir ülke. Teknoloji konusunda ve mühendislik açısından özellikle Amerika’da oldukça iyi pozisyonlarda çalışan uzmanları var. Geçen gün Hindistan ayın güney kutbuna başarıyla bir uzay aracı indirdi ve ayın güney kutbuna bir uzay aracı indirebilen ilk ülke oldu. Daha geçenlerde Rusya aynı şeyi denemişti, ama başarılı olamamıştı.

Artık dünyada en fazla insanının yaşadığı birinci ülke Hindistan! Tarihte ilk defa nüfusu Çin nüfusunu geçen bir ülke oldu. O da Hindistan.

1.412 milyar insan!

En son nüfus sayımı aslında 2011 yılında yapılmıştı, bu sayımda nüfus 1.21 milyarmış. Her on yılda bir yapılıyormuş nüfus sayımı, ancak 2021 yılında covid-19 sebebiyle bu sayım ertelenmiş. Bu yıl tekrar yapılan sayımla, 25 Haziran itibariyle Çin’i geçmiş bulunuyor.

Bu arada bu yıl 15 Kasım’da dünya nüfusunun da 8 milyar üzerine çıkacağı hesaplanmış.

Kadın doğum oranları dünya çapında azalma eğiliminde olsa da şu anki kadın nüfus başına 2.3 doğum oranı ile 2030 yılında 8.5 milyar ve 2100 yılında da dünya çapında 10.5 milyar olacağımız tahmin ediliyor. 2050 yıllarında doğurganlık oranının 2.1 seviyesine kadar düşeceği düşünülüyor.

***

Bu kadar nüfusu ile Hindistan aslında dünya ülkeleri arasında yeterince söz sahibi bir ülke değil.

Uzun yıllar İngiliz sömürgesi olarak yaşamış ve halen daha İngiltere ile bağları tam olarak kopmuş durumda değil.

Ancak Hindistan bir yandan da oldukça güçlü bir ülke. Teknoloji konusunda ve mühendislik açısından özellikle Amerika’da oldukça iyi pozisyonlarda çalışan uzmanları var.

Geçen gün Hindistan ayın güney kutbuna başarıyla bir uzay aracı indirdi ve ayın güney kutbuna bir uzay aracı indirebilen ilk ülke oldu. Bunu biliyor muydunuz?

Daha geçenlerde Rusya aynı şeyi denemişti, ama başarılı olamamıştı.

Kişi başına düşen milli geliri 2022 Aralık ayı itibarı ile 2085 dolar seviyesinde. Yani aslında oldukça fakir bir ülke.

Ancak bir yandan da işi gücü bırakmış, aya uzay aracı yollama derdine düşmüşler. Başarılı da oldular.

Amerika bile bahsi geçen yere uzay aracı gönderememiş. Planlanan insanlı iniş sürekli erteleniyor. Yani bu başarı Hindistan açısından takdir edilecek bir başarı.

Diğer yandan da dünyanın oldukça fakir bir ülkesi, ne kadar paradoksal bir durum değil mi?

Hindistan federal bir devlet yapısına sahip. Anayasal parlamenter sistemle yönetiliyor. Federal devletlerde genellikle olduğu gibi parlamentosunun iki kanadı var, biri halk meclisi, diğeri eyaletler meclisi.

Çok partili ve demokratik bir yönetim şekli var.

Bana ilginç gelen bir kuralları parlamenterlerin seçildikten sonra parti değiştirmelerinin yasak olması.

Aslında bu kural bence bizde de olması gereken bir kural!

Neyse, konu yönetim sistemi değil.

***

Aslında ülkedeki baskın inanç yapısı Hinduizm olsa da, dünyada Endonezya ve Pakistan’dan sonra en fazla Müslüman nüfusun yaşadığı üçüncü ülke Hindistan!

Bu anlamda bizim ülke olarak ilişkilerimizin çok daha iyi olması beklenir.

Bu kadar büyük bir nüfusun beslenmesi de büyük sorun muhtemelen. 

Dünyanın en büyük 12’nci ekonomisi ve satın alma paritesi bazında dünyada dördüncü sırada. Bu da Hindistan’ın iyi bir pazar olduğunun bir kanıtı.

Yani istesek bence Hindistan ile ticari ilişkilerimiz çok daha iyi olabilir.

Biz aslında tarih boyunca Hindistan ile yeterince ilişki içinde olmamışız.

Ülkede konuşulan oldukça çok dil var ve konum olarak Türk coğrafyasının güneyinde olsa da, maalesef bu konuşulan diller arasında Türkçe yok! 

Türkçe derken sadece Türkiye Türkçesi değil kastım, sonuçta mesela Çin içinde yaşayan Uygurlar var, bunun benzeri hiçbir Türk topluluk yok Hindistan sınırları içerisinde demek istiyorum.

Tabii bunu derken modern zamanlarda oralara gidip diğer birçok ülkede olduğu gibi oralarda yaşayan Türklerden bahsetmiyorum.

Aslında Hindistan’da Türk izlerinden bahsediliyor. Babürler zamanında, 10’uncu yy. ve sonrası özellikle Hindistan’ın kuzeyleri Türklerin kontrolüne bir süreliğine geçmiş. Hatta kimi tarihi eserleri de bırakmış Türkler o zamanlar. Ancak büyük ihtimal tek başlarına değil de Moğolların desteği ile o topraklara hâkim olmuşlar.

Yine de bugün Hindistan’da o günlerden bugüne kalmış olan bir Türk toplumundan bahsetmemiz mümkün değil.

***

Evet, Hindistan kendine has kültürü ile yarının önemli dünya devletlerinden biri olmak için kendince bir çaba içerisinde. Potansiyel olarak böyle bir gücü var mı tam olarak bilmiyorum, ancak insan kaynağının yarın çok daha başarılı bir ülke olmak için yeterinden fazla olduğunu söyleyebilirim.

İlişkilerin çok daha iyi düzeye gelmesi için bizim de daha fazla çaba göstermemizde fayda var diye düşünüyorum.

Moskova’dan herkese sevgi ve saygılarımla.

Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Tüm Makaleler

  • 26.08.2023
  • Süre : 4 dk
  • 674 kez okundu

Google Ads