logo

Makalelerinizi bugün paylaşmaya başlamanız için yeni nesil blog sitesi, strasam.org

STRASAM.ORG

Sitemizde yazar olmaya ne dersiniz ?

STRASAM.ORG, strateji, siyaset, savunma, ekonomi, tarih, hukuk, uluslararası ilişkiler, NATO, çevre ülkeleri vb. alanlara yönelik yapılan araştırma ve analizleri yayımlamak maksadıyla oluşturulmuş bir platformdur.

Başvuru Yap

Türkiye

Büyükesat Mahallesi, Uğur Mumcu Caddesi, No 87/4, 06900 Çankaya/ANKARA

Ara: +90 531 278 24 12

[email protected]

Ticari Havayolunda kaptan pilot olarak görev yaptığım sürece sayısız defa dünyanın birçok farklı coğrafyasında bulundum ve değişik kültürler ile bölge halklarını yakından tanıma imkânı buldum.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR

Tüm Yazıları için tıklayınız


  • 17.10.2021
  • Süre : 2 dk
  • 213 kez okundu

Ticari Havayolunda kaptan pilot olarak görev yaptığım sürece sayısız defa dünyanın birçok farklı coğrafyasında bulundum ve değişik kültürler ile bölge halklarını yakından tanıma imkânı buldum. Edindiğim izlenim ve tecrübeleri siz okurlar ile paylaşma düşüncesi oluşunca, nereden başlayacağımı bilemeden bu satırları kaleme aldım. Günlük hayatımızı sürdürdüğümüz ortamlarda artık bilgiye kolay ulaşım sayesinde dünyanın diğer bölgelerinde meydana gelen olayları da yakından takip edebiliyoruz. Fakat dünyanın farklı coğrafyalarındaki mekanları, insanları, kültürleri kısmen ancak özel gezi programları vasıtasıyla görebiliyoruz. Bu tür programlara ilave olarak; sizlere yıllar içinde bizzat edindiğim izlenimler kapsamında detaylı ve faydalı olacağını düşündüğüm bir kesit sunmayı amaç edindim.

Herkesin çeşitli ekonomik imkanları ölçüsünde dünyanın her bölgesini görme ve oralardaki yaşamı yerinde inceleme imkânı maalesef bulunmamaktadır. Bu çalışmadaki amaçlardan birisi de bu imkana sahip olamayan kişilere olabildiğince değişik coğrafyalar ve yöre halklarına yönelik kültürel, gastronomik vb. bilgiler aktarmak, dünyanın bu bölgelerine ulaşma ve gezme imkânı bulabilen kişilere ise faydalı olacağı düşünülen ayrıntılar sunabilmektir. Bu amaçla sizlere bu yazıda OSAKA/JAPONYA hakkında rafine bilgiler aktarmaya özen gösterdim.

Osaka şehri Japonya’nın tarihinde çok önemli yer tutan ve tarihi başkentlik yapmış bir yerleşim merkezidir. Osaka Havalimanı ise deniz üzerinde yapay olarak oluşturulmuş bir havalimanıdır. Dünya üzerinde su üzerine insan eliyle yapay olarak oluşturulan havalimanı sayısı son derece azdır. Ülkemizde de son yıllarda hizmete alınan Ordu-Giresun ve çalışmaları devam eden Rize-Artvin havalimanları buna örnek olarak gösterilebilir. Japonların bu havalimanını uzun yıllar önce yapmış olmaları da teknolojiye hakimiyetlerinin diğer bir göstergesidir.

Bununla birlikte Japonları bu tür seçime zorlayan diğer bir etken ise ada ülkesi olan Japonya’da kara parçası yani toprağın son derece kısıtlı oluşudur. Değişik bir örnek olması açısından şu ayrıntıyı sizinle paylaşmak isterim. Yerel halktan öğrenildiğine göre Japonya’da araç satın almadan önce park yeri tapusunu göstermek bir zorunluluk olup, aksi takdirde araç satın alınmasına müsaade edilmemektedir. Toprak azlığının günlük hayata etkisi açısından oldukça ilginç bir durum olduğunu düşünmekteyim.

Japonya ülkesine giriş esnasında son derece nazik ve misafirperver görev yapan gümrük ve polis memurları insanlar üzerinde son derece olumlu etki bırakırlar. Gerçi Japon halkının genelinde bulunan diğer insanlara karşı son derece saygılı ve nazik yaklaşım, daha ülkenin hangi şehrine gelecek olursanız sizleri bu şekilde karşılar. Dünyanın diğer ülkelerine göre son derece farklı olarak Japonya şehirlerine havayolu ile geliş sonrası terminaldeki gümrük ve diğer işlemler son derece hızlı ve nazik bir tavır ile gerçekleştirildiği için genelde ilk kez bu ülkeye gelenler şaşkınlık içinde kalırlar.

Terminalden çıkışı takiben kalınacak otele transfer süreci kişisel tercihler doğrultusunda toplu ulaşım (otobüs veya metro) veya taksi ile gerçekleşir. Burada dikkatinizi çekecek en önemli unsur toplu ulaşım veya taksi şoförlerinin mutlaka beyaz eldiven ve genelde şapka kullanıyor olmalarıdır. Bir de buna sizin önünüzde eğilerek son derece saygılı tavırları eklenince psikolojik olarak olumlu anlamda etkilenir ve genelde şaşırırsınız.

Özellikle şehir içerisinde son derece dakik ve programlarına bağlı olarak işleyen otobüs ile ulaşım son derece keyiflidir. Tüm otobüs şoförleri aynı nezaket ve saygı içerisinde yolcuları karşılar ve uğurlarlar. Küçük Japon harfleri bulunan biletler kullanılmakta olup, İngilizce tercihi bulunan makinalardan kolaylıkla temin edilebilir ve son derece uygun fiyatlıdır.

Metro ve hızlı tren seferleri ise tabiri caiz ise efsanedir. Şehir içi metro kullanımı son derece kolay ve hesaplı olup, bilet makinalarından kolaylıkla temin edilebilir. Şehir dışı ve şehirler arası hızlı trenler ise son derece yoğun ve kullanışlı seferleri ile insanlara zamandan büyük tasarruf sağlamaktadırlar. Ayrıca sefer saat ve durakları şehir içi otobüs seferlerine entegre edilmiş olup, ücretleri ise diğer alternatifler ile karşılaştırıldığında son derece makuldür. Örnek olarak Osaka’dan NARA ve KYOTO bölgesine gitmek ve oraları gezmek için bu seçenek son derece uygundur.

Japonya’nın genelinde kahvaltı kültürü dünyanın diğer bölgelerine göre farklılık arz etmektedir. Otelinizde kahvaltı salonuna indiğinizde ağırlıklı olarak pişmiş ve çiğ balık ve su ürünlerinin fazlalığı dikkatinizi çekecektir. Diğer yandan tatlı değişik ürünlerin fazlalığı da diğer dikkatini çekecek farklılık olacaktır. Genelde bir veya iki çeşit çorba seçeneği diğer farklılık arz eden bir husustur. Çorbalar genelde domuz veya tavuk suyuna noddle denen makarna çeşitleri, su ürünlerine ait yeşillikle, yosun vb. ürünler ile birlikte tüketilmektedir.

Acı yoğun olarak kullanılmakta olup küçük kaselerin içine konan sulu noddleların meşhur çubuklar ile tüketilmesi bir ritüeldir. Konuya yabancı olanlar için önceleri son derece zor olan çubuk kullanımı kısa sürede alışılan bir kullanım tekniğidir. Yabancılar için genelde çatal ve kaşık çorba verilen yerlerin yanında bulunmaktadır. 

Siyah çay çok az tüketilmekte olup, genelde yeşil ve beyaz çay kullanımı yaygındır. Çay tüketimi bizlerden biraz farklı olup, bizler için çayın yıkanması olarak diyebileceğimiz bir usulle çok sıcak tüketilmemektedir. Pirinç pilavı çeşitleri ve tütsülenmiş et seçenekleri kahvaltı sunumlarında mutlaka bulunmaktadır. Ekmek seçenekleri genelde son derece kısıtlı olup, peynir çeşitleri de alıştığımız şekilde pek bulunmamaktadır. Beyaz peynir bulmak mümkün değildir. Bazı otellerde soğuk olarak haşlanmış yumurta veya omlet seçenekleri bulunabilmektedir.

Öğle veya akşam yemekleri için birçok seçenek olmakla birlikte Japonya’ya gelmişken Kobe Steak’i yemek isterseniz ciddi anlamda bir ödemeyi göze alıyorsunuz demektir. Osaka ve birçok Japon kentinde bizlerin mangal veya ocak başı diye nitelendirdiğimiz kapalı mekanlar bulunmaktadır. Her masanın üzerinde bacalı bir aparat ile koku ve dumanın bulunmadığı bu kapalı ortamlarda et, tavuk veya balık seçenekleri müşterilere sunulmaktadır.

Japonya’nın genelinde yeme içme ve alışveriş esnasında ücretler ülkemize göre oldukça pahalıdır. Bu nedenle fiyat araştırmasını önceden yapmak sürprizler ile karşılaşmanızı önleyecektir. Ülkemizdeki gibi et miktarını tüketmeye kalkarsanız ciddi bir hesap durumunda kalabilirsiniz çünkü Osaka ve diğer Japon kentlerinde bu tür mekanlardaki porsiyon miktarları küçüktür. Pizza türü seçeneklerde de benzer durum söz konusudur. Bununla birlikte çorba ve çeşitli ürünler sunan mekanlar da bulunmakta olup, bunların denenmesi tarafımızca önerilmektedir. Her türlü mekânda alkol seçenekleri mevcut olup, yöresel biraları ve saki adı verilen sek içkileri alkol seviyesi yüksek bir içkidir.

Osaka’nın merkezinde bulunan ve metro ile son derece kolay bir şekilde ulaşılabilen Osaka Kalesi Japon kültürünün ve tarihinin günümüze yansıyan en önemli eserlerinden birisidir.

Japonya’nın tarihine meraklı birisi olarak konuya yönelik en önemli günümüze kalan yapıt olduğu için özellikle gidip görmüş ziyaret etmiş idim. Bilmeyenler için şunu özellikle belirtmek isterim ki; Japonya’nın birleşmesine yönelik yaşanan iç çatışmalar ve Samuray kültürünün günümüze kalan en önemli eserlerinden birisi olan Osaka Kalesi çok kanlı çatışmaların yaşandığı bir yer olmakla birlikte, uzun yıllar merkez Japonya’nın tarihi başkentliğini üstlenmiş ve söz konusu kale bu sürecin en önemli merkezi haline gelmiş bir yapıttır.

Kale içerisinde yöresel kıyafetler ile gelen ziyaretçilere görsel şölen sunan Japon kadınlarının yanı sıra, dinsel ritüellerin sergilendiği alanlar ve din görevlileri ziyaretçilere bilgi vermektedir. Yeri gelmişken belirteyim ortalama Japon vatandaşları özellikle yaşı 40 ve üzeri olanlar İngilizce bilmemekte olup, herhangi bir soru sorduğunuzda utanarak saygı içinde uzaklaşmayı tercih ederler. Bu nedenle sorularınızı genç Japonlara sormanız durumunda daha olumlu geri dönüşler alabilirsiniz.

Önceki
Montreal
Sonraki
Capetown

Google Ads