Site İçi Arama

kultur-sanat

Amsterdam

Hollanda ülkesinin en yüksek nüfusa sahip şehri ve başkenti olmasına rağmen, ülkenin hükümet ve meclis yönetiminin bulunduğu şehir Lahey’dir.

Hollanda ülkesinin en yüksek nüfusa sahip şehri ve başkenti olmasına rağmen, ülkenin hükümet ve meclis yönetiminin bulunduğu şehir Lahey’dir. Yazları sıcak ve nemli bir iklime sahip iken kış dönemi yağışı bol ve rüzgârı ciddi şekilde kuvvetlidir. Şehir çok sayıda kanal üzerine kurulmuş gibidir.

Araç ile şehir içerisinde yol almak son derece güç ve park ücretleri son derece pahalıdır. Avrupa’nın hiçbir ülkesinde ödemeyeceğiniz park ücretlerini bu şehirde ödemek zorunda kalabilirsiniz, tabii park edecek alan bulabilir iseniz. Bu nedenle şehri rahatça gezmek istiyor iseniz önerim şehir merkezine uzak otel tercih edip, son derece gelişmiş raylı sistem ile arzu ettiğiniz bölgelere gitmeniz olacaktır. Raylı sistem ücretleri son derece uygun rakamlarda olup, geniş ve dakik bir sisteme sahiptir.

Şehir içerisinde gezerken başka şehirlerde göremeyeceğiniz kadar bisiklete rastlayabilirsiniz. Hemen hemen herkes işe ve diğer etkinliklere bisiklet ile gelip gitmekte olup, her tarafta onlarca park etmiş bisiklete rastlayabilirsiniz. Şehir içerisinde ulaşım için taksi geçerli bir yol olmayıp hemen hemen yok gibidir.

Şehir birçok turist tarafından ziyaret edilmekte olup; şehir merkezinde bulunan Madame Tussaud bunlardan en önemlilerindendir. Atatürk dahil ülkemizden birçok ünlüye ait eserlerin sergilendiği mekân Avrupa’daki benzerlerinin en büyük ve kapsamlısıdır.

Şehir merkezinde bulunan büyük meydan gece ve gündüz her daim kalabalık ve insanlar tarafından tercih edilen bir toplanma alanıdır. Özellikle gençler tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. Meydanda gece ve gündüz sokak gösterileri yapan çok sayıda sanatçı da izleyenlere keyifli anlar yaratmaktadır.

Şehri yürüyerek gezdikten sonra yapılması gereken diğer husus; fiyatları son derece uygun olan tekne turu ile şehir merkezi ve etrafını gezmektir. Tekne turu sayesinde kanallar kıyısındaki yürürken görme şansınızın olmadığı son derece değişik ve güzel evler ile şehrin diğer atmosferini keşfedebilirsiniz.

Şehirde her türlü damak zevkine uygun yeme içme yerleri, kafeler ve restoranlar mevcuttur. Özellikle kanallar kenarında bulunan kafeler yorgunluğun atılması ve manzara eşliğinde keyifli zaman geçirmek için birebir mekanlardır. Adım başı rastlayabileceğiniz kafelerde son derece lezzetli kahve ve tatlılar cazip bir seçenek olarak sizleri beklemektedir. Bu mekanlarda arzu ettiğiniz takdirde likör ve şarap seçenekleri de mevcuttur. Tabii bu şehre özgü biraları da ayrıca denenmesi gereken diğer bir seçenektir.

Amsterdam denince akla gelen Red Light Street bölgesi şehir merkezinde ve çalışanların güvenliği polis tarafından sağlanan bir bölgedir. Birbirine bitişik durumda, kapılarında çalışan bayanların beklediği, camlarından loş ve parlak kırmızı ışık görünen bir bölgeye verilen genel bir addır.

 

Önceki
Capetown
Sonraki
Şangay
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 17.10.2021
  • Süre : 1 dk
  • 1013 kez okundu

Google Ads