Site İçi Arama

kultur-sanat

Bir Rus Eğlencesi: Arazide Engel Tanımayan Araçlarla (Off-Road) Kaz Avına Çıkmak

Her şeyden önce ava bizde pek olmayan özel arazi araçları ile gidiyorlar. Ruslar bu araçlara Türkçeye tercümesi ile “her yerde gidebilen araçlar” diyorlar. Bataklık da olsa, buz da olsa, çamur da olsa bu güçlü ve özel yapılmış, kimileri paletli araçlar olmadan in cin bile olmayan yerlere gidip avlanmak akıllı işi değil.

Rusların, özellikle kuzeyde, soğuk şehirlerde yaşayanlarının soğuk kış ayları başlarken sevdikleri en ilginç etkinlik kaz avıdır.

Kış başlarken artık kuzeye beslenmeye gelmiş kazlar iyice beslenmiş ve yağlanmıştır ve soğuklar baş göstermeye başladığı için yavaş yavaş geriye göç başlamıştır.

İşte tam bu sıralarda Ruslar kaz avına çıkarlar.

Ancak kuzeyin bu bakir topraklarında, özellikle de Sibirya’da doğa oldukça hırçındır.

Kış vakti toprak donsa da, henüz kışın başlangıcında çoğu bataklık olan bu topraklarda, yol da olmadığı için bir yerden bir yere gidebilmek o kadar da kolay değildir.

Ben kaz avına hiç gitmedim, bir iki defa balığa çıktığımız olmuştu, ama kaz ya da geyik avı başka bir etkinlik. 

Davet etmişlerdi bir kaç defa, ama fırsat olmadı, o aralar biz şantiyede daha çok işleri soğuklar başlamadan belli bir seviyeye getirmek için yoğun çaba içindeydik, kaz avı için ayıracak vakit bulamamıştım. Bazen keşke vakit ayırsaydım dediğim de olmuyor değil.

Yine de kaz avının detaylarını çok dinledim Rus dostlardan.

Her şeyden önce ava bizde pek olmayan özel arazi araçları ile gidiyorlar. 

Ruslar bu araçlara Türkçeye tercümesi ile “her yerde gidebilen araçlar” diyorlar. Bataklık da olsa, buz da olsa, çamur da olsa bu güçlü ve özel yapılmış, kimileri paletli araçlar olmadan in cin bile olmayan yerlere gidip avlanmak akıllı işi değil.

Unutmayın, öyle telefon ile iletişim kurulabilecek yerler değil bu dediğim yerler, gerçekten inin cinin top bile oynamadığı, uçsuz bucaksız tundra, bir gittiğinizde artık kendi başınıza doğa ile baş başa kaldığınız yerler (Balığa çıktığımız zamanlardan bizzat kendim de biliyorum).

Kışın başladığı vakitler diyorum ya, özellikle akşamları buz gibi rüzgarın estiği, soğuğu iliklerinize kadar hissettiğiniz kıraç topraklar.

O enlemlerde ağaç da yetişmiyor doğru dürüst. Dümdüz bir yerde bir başınasınız.

İşte böyle koşullarda eğer Rusların dediği gibi her yerde gidebilen arazi aracınız olmazsa yaşam şansınız bile oldukça düşük olabilir.

***

Bu dediğim çok zenginlerin yaptığı etkinlik demek değil, meraklısına özgü. 

Bu arazi araçları normal bir taşıttan çok daha pahalı olsa da, Rus yapımı, biraz para biriktirdiğinizde rahatlıkla alabileceğiniz fiyatta araçlar. 

Meraklıları yemeyip içmeyip, böyle bir araç aldıktan sonra tut tutabilirsen, ne desen dinlemezler sizi, atlayıp aracına, bir kaç da kafadar arkadaşı ile kaz avına (biraz daha soğuklarda, artık kar yağdıktan sonra geyik avına da) giderler. Çünkü artık arazide kalma riskleri yoktur. Araçlar ne şartta olursa olsun sizi geriye, şehre kadar ulaştırabilecek donanıma sahiptir.

***

Bizde böyle şartlara bağlı olarak ilginç araçları yapmayı düşünen girişimciler var mıdır acaba?

Bu arada yaban kazı avı benim için pek de kabul edemediğim bir etkinlik. Avcılık tümden karşı olduğum bir şey. Ancak kuzeyin insanlarını ne yapsan durduramazsın. Zaten avda vurabildikleri kaz sürüsü içindeki kazlardan az bir miktar, herkesin göze alabileceği bir etkinlik de değil bu dediğim. O yüzden kabul edilebilir diyebilirim. 

Yine de bir yandan içimden bırakın kazlar yaşasınlar doğada diyorum. Niye avlıyorsunuz diye sormak geliyor bir yandan. Yani kendimce eleştiriyorum bu yapılanı.

Benim ne düşündüğümün kimse için bir anlamı yok tabii ki, kaz avı her halükarda kuzeyin insanlarının uzun süredir yaptıkları bir etkinlik.

***

Dediğim gibi, Ruslar çok kaliteli olmasa da yaptıkları, her zaman kendileri ihtiyaçlarına uygun araçlar üretmeyi seviyorlar. 

Bunu nasıl yapıyorlar bilmiyorum, sanırım bir şeyleri taklit etmektense, kendileri düşünerek yeni bir şeyler ortaya koymak genel hayat tarzları.

Bizim de bunu yapabilecek, hem de çok daha kalitelisini yapabilecek kapasitemiz var. Yeter ki düşünce tarzımızı bu şekilde değiştirelim.

Moskova’dan herkese sevgi ve saygılarımla

Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Tüm Makaleler

  • 16.08.2023
  • Süre : 3 dk
  • 815 kez okundu

Google Ads