Site İçi Arama

kultur-sanat

Bishkek/Kırgızistan

Bishkek Kırgızistan’ın başkenti ve en büyük şehridir. Tarihi ve eşsiz güzellikteki doğası ile turistlerin ilgisini oldukça çekmektedir. Kent ismini tarihteki kahramanlarından almaktadır.

Bishkek Kırgızistan’ın başkenti ve en büyük şehridir. Tarihi ve eşsiz güzellikteki doğası ile turistlerin ilgisini oldukça çekmektedir. Kent ismini tarihteki kahramanlarından almaktadır. Kırgız kahramanlarına ait heykeller şehrin her tarafından bulunan parklar ve yeşil alanlar içerisinde yer almaktadır.

Oldukça mütevazi imkanlara sahip olan Manas Uluslararası Havalimanı son derece yardımcı görevliler vasıtasıyla gelen yolculara hizmet vermektedir. İngilizce konuşmanıza ilk başta cevap alamaz iseniz, Türkçe konuşmanız çoğu kez işe yarayacaktır. Türkçe bilen insan sayısı son derece fazla olup, öz Türkçe kelimeler ile karşılaşmanız sizin de dikkatinizi çekecektir.

Havalimanında pasaport işlemleriniz bu ülkenin Türkiye vatandaşlarına vize istememesi nedeniyle son derece kısa sürmektedir. Havalimanından şehir merkezine eğer transferiniz planlı değil ise, belirli saatlerdeki otobüs ve taksi seçenekleri ile ulaşabilirsiniz. Havaalanından şehir merkezine yaklaşık 40 dakikalık bir sürede ulaşılabilmektedir. Bu şehirde taksi kullanımı son derece yaygın ve oldukça hesaplıdır. Şehir içerisinde gideceğiniz güzergaha göre minibüs ve elektrikli troleybüs seçenekleri de mevcuttur. Raylı sistem imkânı bu şehirde mevcut değildir.

Konaklamak için otel imkanları çok büyük olmayan şehir merkezinde yoğunlaşmış durumdadır. Lüks görünümlü otellerde de fiyatlandırma makul düzeydedir. Şehri yürüyerek gezmek son derece keyif verecek düzeyde olup, hemen hemen her yere yürüyerek ulaşmak mümkündür. Bishkek kenti ve çevresi karasal iklim özelliklerini taşımakta olup; daha fazla keyif almak için, iklim koşulları da dikkate alınarak yaz aylarının tercih edilmesi faydalı olacaktır. Kış döneminde yağış ve düşük görüş ayrıca sizleri olumsuz yönde etkileyebilecektir. Bu şehri gezmek için 2-3 günlük bir süre yeterli olacaktır.

 

Şehrin gezilecek en önemli yeri Alo-Too adı verilen ve daha sonraları halk arasında Victoria Meydanı olarak isimlendirilen büyük meydandır. Sovyet dönemlerinden kalma olan bu meydan oldukça heybetli bir görüntüye sahiptir. Sovyet döneminde standart olan bu tür büyük meydanlar bu şehirde de inşa edilmiş durumdadır. Bu tür alanlarda mitingler ve toplantıların yapılması nedeniyle Sovyet etkisinde kalmış hemen hemen her yerde bu tür büyük meydanlar mevcuttur.

Alanın tam ortasında büyük bir Kırgızistan bayrağı ve önünde nöbet tutan askerler ile ulusal halk kahramanı Manas’a ait heykel tüm ihtişamı ile sizi beklemektedir. Parlamento binasının da bulunduğu alanın etrafında bulunan cafe ve alışveriş mağazaları buraya gelen yerli halk ve yabancı turistleri ağırlamaktadır. Yaz döneminde günün yorgunluğunu buradaki cafelerde dışarıda oturup etrafı seyrederek atabilirsiniz. Yeme ve içme imkanları son derece geniş olup, ağırlıklı olarak Rus ve Çin etkisini etrafınızda hissedebilirsiniz. Bununla birlikte bizim mutfağımızın bazı ürünlerini de “mantı” gibi burada deneyebilirsiniz. Hamur işi ağırlıklı olan mutfakları Özbek ve Kore’ye ait izler de taşımaktadır. Fiyatlar son derece makul olup, sizin için pahalı olmayacak bir gezi gerçekleştireceğinizden emin olabilirsiniz.

Bu alanın olduğu bölgeye gelirken sağlı ve sollu olarak birçok küçük park ve yeşil alanın ağaçlar ile donatılmış bir şekilde insanlar tarafından kullanıldığını göreceksiniz. Gerçekten çok sayıda yeşil alan insanların kullanımına sunulmuş durumdadır. Ayrıca yine Sovyetler döneminden kalma devlet evlerini kolaylıkla fark edeceksiniz. Hepsi birbirinin aynı olan 3 veya 4 katlı bitişik halde genelde sarı veya gri renkteki bu evler oldukça mütevazi bir görünüme sahiptir.

Buralara kadar gelmişken geleneksel ve son derece meşhur Osh (Oş) pazarını gezmeden giderseniz pişman olabilirsiniz. Bu pazar açık ve kapalı olan mekanları ile büyük bir pazardır. Pazarın girişinde ve etrafındaki bölgelerde kıyafet, çorap, eldiven, geleneksel şapka, bere, çanta vb. her türlü ürünün satıldığı küçük dükkanlar bulunmaktadır. Pazarlık burada da geçerli olup genelde maksimum %30 civarında indirim alabilirsiniz. Bundan daha ucuza gelmesi için yapacağınız teklifler olumsuz yanıtlanacak olup, baştaki yapılan indirimden de vazgeçebilirler. Pazarın orta bölümünde ise benim de her geldiğimde aldığım; ceviz, badem, kuru üzüm, kurutulmuş elma vb. yiyecekler ile beyaz ve normal bal satılan mekanları görebilirsiniz. Son derece makul fiyatlara satılan bu ürünlerden alırsanız memnun kalacağınızı garanti edebilirim.

 

Yine şehir merkezinde bulunan Rus Ortodoks kilisesi oldukça güzel mimarisi ile sizleri beklemektedir. İçerisi Katolik kiliselerinde olduğu gibi olmayıp son derece basit dizayn ve eşyalara, şatafattan uzak bir görüntüye sahiptir. Burayı da gezdikten sonra gece eğlenmek isterseniz bu konuda da birçok güzel mekân şehir merkezinde bulunmaktadır. Şehirde öğrencilerin de çok sayıda bulunması nedeniyle gece hayatı oldukça renklidir. Çok sayıda kareoke bar, sinema ve pub’lar yol boyu sıralanmış durumdadır.

Keyifli geziler dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 06.02.2022
  • Süre : 4 dk
  • 1402 kez okundu

Google Ads