Site İçi Arama

kultur-sanat

Capetown

Capetown Güney Afrika ülkesinin en eski, büyüklük olarak da başkent Johannesburg’dan sonra ikinci büyük şehridir.

Capetown Güney Afrika ülkesinin en eski, büyüklük olarak da başkent Johannesburg’dan sonra ikinci büyük şehridir. Okyanus kıyısında bulunan bu şehrin iklimi son derece elverişli, nem oranı okyanus kıyısında olmasına rağmen son derece düşüktür. Bu nedenle birçok imkânı olan Avrupalı yerleşmek veya belirli sürelerle ikamet etmek üzere bu şehri tercih etmektedir. Ülkemize göre mevsimleri farklı olan bir coğrafyadadır. Ülkemizde kış yaşanırken, Güney Afrika yaz dönemini yaşamaktadır. Bu nedenle özellikle kuzey yarımküre kış döneminde iken Avrupalı yoğun bir turist akışı bölgeye gerçekleşmektedir. Sömürgecilik döneminde özellikle Hollandalı kaşiflerin bölgeye getirdiği üzüm fidelerinin verimli topraklarda güzel sonuçlar alması nedeniyle dünyaca ünlü şarap üretimi son derece kaliteli ve boldur. Şehrin kuzeyinde bulunan dağlar ve vadiler boyunca sayısız miktarda üzüm yetiştiriciliğine yönelik bağlar ve şarap üretim/tadım yerleri mevcuttur.

Bölgeye yukarıdan baktığınızda, dağların eteklerinde bağların yanı sıra zamanında kazılmış değerli maden ocaklarını ve çıkarma faaliyetleri durdurulmuş maden ocaklarını görebilirsiniz. Bilindiği üzere sömürge zamanında başlayan bu süreç halen devam etmektedir. Şehir içerisinde yoğun güvenlik önlemleri ile korunan pırlanta ve elmas satış birimleri bünyelerinde atölyeleri ile birlikte hizmet vermektedir. Hatta belli başlı otellerin bilgi masalarından talep ettiğinizde sizi özel araba ile satış ofislerine getirmekte ve daha sonra otelinize geri bırakmaktadırlar. Geniş ürün yelpazesi bulunan bu tür dükkanların alt bölümlerinde atölyeleri bulunmakta, gerektiğinde istekleriniz anında yerine getirilmektedir. Tüm dünyada geçerli sertifika ve ömür boyu alınan ücret karşılığı değişim imkânı gibi değişik seçenekler sunulmaktadır. Ülkemize göre oldukça avantajlı fiyata pırlanta ürünler almak mümkündür.

Trafik İngiliz sisteminde olduğu gibi soldandır. Eğer bu ülkeye ziyaret gerçekleştirir ve soldan trafikte araç kullanma sorununuz da yok ise seyahatinizden çok daha büyük keyif alabilirsiniz. Çünkü şehir içinde ve dışında çok sayıda keyif alabileceğiniz bölge ve mekanlara daha rahat ulaşım imkânı bulabileceksiniz.

Yukarıdan bakıldığında aşağıda fotoğrafta gibi görünen ünlü Masa Dağı ilginç görünümü ile insanları büyülemektedir. Deniz kıyısındaki heybetli görüntüsü insana büyük keyif vermektedir.

Şehir merkezinde hemen hemen her bölgeden Masa Dağına ulaşım imkânı mevcuttur. Son derece keyif veren bir iklime sahip olan bu şehirde eğer meraklı iseniz; tam bir gününüzü ayırarak yürüyerek bu dağa çıkıp, son derece farklı bitki örtüleri içerisinde doğa yürüyüşü yaparak enfes manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Meraklıları tarafından bildirildiğine göre dünyanın diğer bölgelerinde rastlanılamayacak birçok bitki ve doğal çiçek türünün olduğu bu mekân yoğun turist akınına uğramaktadır.

Şehir merkezinin en çok uğrak yeri Waterfront denilen bölgedir. Bu bölge büyük bir marinayı içerisinde barındırır. Alışveriş merkezleri ve son derece keyif veren restoranları ile çok ünlüdür. Gündüz ve gece her türlü aktivite bulunur. Özellikle gündüz şartlarında sokak animatörlerinin gösterilerine ilave olarak bahşiş bekleyen ses ve dans sanatçıları oldukça yoğun olup, izleyenlere keyifli anlar sunmaktadır. Burada bulunan özellikle deniz ürünlerine yönelik restoranlarda hem uygun fiyata hem de başka yerlerde bulamayacağınız lezzet ve sunumlar ile güzel anlar geçirebilirsiniz. Ayrıca bu bölgeye çok yakın mesafede bulunan oldukça büyük akvaryumda okyanusta yaşayan canlıları görebilirsiniz.

Şehir içini gezdikten sonra buraya gelenlerin uğramadan gitmediği yer olan Afrika kıtasının en güney ucu olan Ümit Burnu olarak bildiğimiz “Cape of Good Hope” mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir bölgedir. Bölgeye günlük tur düzenleyen firmalar olduğu gibi kiralayabileceğiniz araç ile de gayet rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. 

Bu bölgeye giderken yol boyu devekuşları ve maymunlar ile karşılaşabilirsiniz. İnsanlara son derece alışmış olan bu canlılar normal hayatımızda kolay kolay göremeyeceğimiz ortamlarda karşımıza çıkabilirler. Ayrıca kumsallarda penguenleri rahatlıkla takip edebilirsiniz. Buna ilave olarak yaklaşık 10 dakikalık mesafedeki adacıklara tekneler ile düzenlenen turlara katılıp gruplar halinde bulunan fok balıklarını yakından doğal ortamlarında izleyebilirsiniz. Ayrıca yılın belli aylarında bu bölgeye gelen balinalarını da görme imkânınız olabilir. Bölgeden ayrılmadan önce yerel satıcılardan oldukça uygun fiyatlara odalarda örümcek bulunmasına mâni olan devekuşu yumurtalarını hediyelik eşya olarak satın alabilirsiniz. Şehir güvenlik açısından gündüzleri problemi olmayan bir yerdir. Geceleri ıssız bölgeler sıkıntı yaratabilir. Üzerinizde görünür değerli eşyaların bazıları için cazip olabilme ihtimalini akıldan çıkarmamak gerekir.

Sonuç olarak Capetown şehri yazarak ve anlatarak anlaşılabilecek bir şehir değildir. Hani bazen dergi ve gazetelerde ölmeden önce yapılacak işler veya gezilecek mekanlar diye listelerde belirtildiği gibi, gezilip görülmesi gereken yerlerden birisidir. Yıllar önce bir uçuşumda ülkemizdeki ünlü sanatçılardan Yüksel Uzel’in de yolcularımız arasında olduğunu öğrendiğimizde kendisi ile sohbet etme imkânı bulmuş ve Güney Afrika’ya yerleştiğini öğrenmiştim. Nedenini sorduğumda kendisi artık emekli olduğunu; sakin, huzurlu ve sağlıklı hayat geçirmek için burayı tercih ettiğini söylediğinde kendisine gerçekten hak vermiştim. Dünyanın hemen hemen her bölgesini Avustralya hariç görme imkanım oldu. Türkiye haricinde bir yerde yaşamayı gerçekten düşünmem, çünkü çok güzel bir ülkeye ve coğrafyaya sahibiz. Ama bir gün farklı bir ülkede yaşar mısın? diye sorarlarsa, kuzey İtalya ve Güney Afrika özellikle Capetown vereceğim cevap olur diye düşünüyorum. Hayallerinizle gezmeniz dileğiyle…

Önceki
Osaka
Sonraki
Amsterdam
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 17.10.2021
  • Süre : 2 dk
  • 1040 kez okundu

Google Ads