Site İçi Arama

kultur-sanat

Capetown-Güney Afrika

Güney Afrika ülkesi sahip olduğu doğal kaynak ve değerli taşlar nedeniyle ilgili ülkelerin sömürge politikalarına uzun süre maruz kalmış ve Nelson Mandela ismi ile şimdiki kuşakların hafızalarında yer etmiş bir özelliğe sahiptir.

Güney Afrika ülkesi sahip olduğu doğal kaynak ve değerli taşlar nedeniyle ilgili ülkelerin sömürge politikalarına uzun süre maruz kalmış ve Nelson Mandela ismi ile şimdiki kuşakların hafızalarında yer etmiş bir özelliğe sahiptir. Afrika kıtasının en güneyinde iki okyanusu birbirinden ayıran Ümit Burnu ile dünya tarihinde her daim önemli bir yere sahip olmuştur. Capetown Güney Afrika ülkesinin en eski, büyüklük olarak da başkent Johannesburg’dan sonra ikinci büyük şehridir. Başkent olmamasına rağmen gittikçe büyüyen ve kalabalıklaşan bu şehir, iklimi ve konumu nedeniyle dünyanın her bölgesinden yoğun olarak turizm ve yerleşme amacıyla tercih edilme özelliğine sahiptir.

Okyanus kıyısında bulunan bu şehrin iklimi son derece elverişli, nem oranı okyanus kıyısında olmasına rağmen umulanın aksine son derece düşüktür. Bu nedenle birçok imkânı olan Avrupalı ve dünyanın diğer ülke vatandaşları yerleşmek veya belirli sürelerde ikamet etmek üzere burayı tercih etmektedir. Ülkemize göre mevsimleri farklı yaşayan bir coğrafi bölge özelliğine sahiptir. Ülkemizde kış döneminde iken Güney Afrika yaz dönemini yaşamaktadır. Bu nedenle özellikle kuzey yarımkürenin soğuk ve yağışlı olduğu dönemlerde yoğun bir Avrupalı, Amerikalı ve Kanadalı turist akışı bölgeye gerçekleşmektedir.

 

Ülkeye giriş ve çıkış işlemleri esnasında görevli kişiler son derece yardımsever ve olumlu yaklaşım sergilemektedir. Bu ülkede konuşulan dilin İngilizce olması nedeniyle iletişim sorunu yaşamayacağınızı düşünüyorum. Capetown havalimanı oldukça büyük olup, geliştirilmesi halen devam etmektedir. Ülkeye giriş ve çıkış esnasında dutyfree adı verilen bölgedeki alışveriş imkanları son derece geniş bir yelpazede insanlara sunulmakta olup, cazip fiyatlar ile iyi bir imkân olarak değerlendirilebilir.

Terminal çıkışı kalacağınız yere gidiş için transfer planlamanız yok ise taksi veya kiralık arabaya ilave olarak, “Uber” hizmeti seçenek olarak sizi beklemektedir. Yeri gelmişken belirteyim burada “Uber” adlı hizmet ağı Amerika’da olduğu kadar yaygın ve son derece emniyetlidir. Şehir içi ve dışında gideceğiniz mekanlar için alternatif bir çözüm olarak düşünülebilir.

 

Capetown için özellikle gündüz şartlarında o kadar söz konusu olmasa da güvenlik problemi bu ülkede ciddi bir sorun olmasına rağmen, bunun aksine “Uber” adı verilen hizmet son derece güvenlidir. Ama sizler buraya yapacağınız ziyaretinizde güvenlik hususuna özellikle önem veriniz. Üzerinizde dikkat çekecek takı ve objeleri taşımaktan imtina ediniz.

Sömürgecilik döneminde özellikle Hollandalı kaşiflerin bölgeye getirdiği üzüm fidelerinin verimli topraklarda güzel sonuçlar alması nedeniyle dünyaca ünlü şarap üretimi son derece kaliteli ve boldur. Şehrin kuzeyinde bulunan dağlar ve vadiler boyunca sayısız miktarda üzüm yetiştiriciliğine yönelik bağlar ve şarap üretim/tadım yerleri mevcuttur. Şehir merkezine yaklaşık 40-50 dakika uzaklıkta bulunan bu bölgeye en uygun ulaşım imkânı kiralık araç veya “Uber” seçeneğidir. Bölgede çok sayıda şarap üretim tesisleri ve üzüm bağları mevcuttur. Buradaki tesislerin bazıları son derece büyük olup, çocukların ve büyüklerin ilgisini çekebilecek şekilde çok sayıda hayvanın serbestçe gezdiği çiftlikler ile ziyaret alanlarına sahiptir. Tam bir gününüzü buraya ayırmanız halinde bundan pişmanlık duymayacağınızı size garanti ederim.

Bölgeye yukarıdan baktığınızda dağların eteklerinde bağların yanı sıra, zamanında kazılmış değerli madde madenlerini ve çıkarma faaliyetleri durdurulmuş maden ocaklarını görebilirsiniz. Bilindiği üzere sömürge zamanında başlayan bu süreç halen devam etmektedir. Şehir içerisinde yoğun güvenlik önlemleri ile korunan pırlanta ve elmas satış birimleri bünyelerinde atölyeleri ile birlikte hizmet vermektedir. Hatta belli başlı otellerin bilgi masalarından talep ettiğinizde sizi özel araba ile satış ofislerine ulaştırmakta ve daha sonra otelinize geri bırakmaktadırlar. Geniş ürün yelpazesi bulunan bu tür dükkanların alt bölümlerinde atölyeleri bulunmakta, gerektiğinde istekleriniz anında yerine getirilmektedir. Tüm dünyada geçerli sertifika ve ömür boyu alınan ücret karşılığı değişim imkânı gibi değişik seçenekler sunulmaktadır. Ülkemize göre oldukça avantajlı fiyata pırlanta ürünler almak mümkündür.

 

Trafik İngiliz sisteminde olduğu gibi soldandır. Eğer bu ülkeye ziyaret gerçekleştirir ve soldan trafikte araç kullanma sorununuz da yok ise seyahatinizden çok daha büyük keyif alabilirsiniz. Çünkü şehir içinde ve dışında çok sayıda keyif alabileceğiniz bölge ve mekanlara daha rahat ulaşım imkânı bulabileceksiniz. Kurallara uyum son derece yüksek seviyede olup, rahatlıkla araç kullanabilirsiniz.

Fakat özellikle şehir merkezinde sabah ve akşam saatlerinde ciddi bir trafiğe hazırlıklı olmalısınız. Yayalara karşı özellikle çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Eğer bir yaya adımını emniyet şeridine attı ise, hemen durmanız ve yaya o bölgeyi terk etmeden hareket etmemeniz gerekmektedir. Yaya iseniz de trafiğin soldan akışını unutmadan yolu kontrol etmeniz gerekecektir.

Havadan ve yerden bakıldığında son derece değişik görünen ünlü Masa Dağı ilginç görünümü ve heybeti ile insanları büyülemektedir. Deniz kıyısından hemen başlayan muhteşem görüntüsü insana büyük keyif vermektedir. Gün içerisinde tepesini kaplayan bulutlar ile inanılmaz enstantaneler verirken, şehre tepeden bakan edası ile son derece güzel bir mekandır.

Şehir merkezinde hemen hemen her bölgeden Masa Dağına ulaşım imkânı mevcuttur. Şehir merkezinden hareket eden teleferik, kiralık araç, taksi vb. diğer imkanlar ile Masa Dağı’na ulaşabilirsiniz. Son derece keyif veren bir iklime sahip olan bu şehirde eğer meraklı iseniz; tam bir gününüzü ayırarak yürüyerek bu dağa çıkıp, son derece farklı bitki örtüleri içerisinde doğa yürüyüşü yaparak enfes manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Meraklıları tarafından bildirildiğine göre dünyanın diğer bölgelerinde rastlanılamayacak birçok bitki ve doğal çiçek türlerinin olduğu bu mekân yoğun turist akınına uğramaktadır. Yalnız şunu özellikle belirtmek isterim ki; havanın açık olduğu zamanlarda buraya yapacağınız ziyarette güneşten korunmak için ciddi önlemler almanız gerekmektedir. Aksi takdirde ciddi güneş yanıkları ile tatilinizde sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu arada teleferik ile dağa çıkmak isteyen çok sayıda sizin gibi turist olacağını ve uzun kuyruk bekleyebileceğinizi de belirtmek isterim.

Şehir merkezinde en çok uğrak yeri Waterfront denilen bölgedir. Bu bölge büyük bir marinayı içerisinde barındırır. Buradan helikopter turları ile Masadağı ve Ümit Burnu gezilerinden, deniz turu ile balina ve fok balıklarının bulunduğu bölgelere gidiş turlarına kadar her türlü imkânı bulabilirsiniz. Özellikle aralık ayı balinaları yakından görebilmek için en uygun dönemdir. Diğer aylarda turlarda her ne kadar gösterilse de görebilmek pek imkân dahilinde değildir. Alışveriş merkezleri ve son derece keyif veren restoranları ile çok ünlüdür. Gündüz ve gece her türlü aktivite bulunur.

Özellikle gündüz şartlarında sokak animatörlerinin gösterilerine ilave olarak, bahşiş bekleyen ses ve dans sanatçıları oldukça yoğun olup, izleyenlere keyifli anlar sunmaktadır. Burada bulunan özellikle deniz ürünlerine yönelik restoranlarda hem uygun fiyata hem de başka yerlerde bulamayacağınız lezzet ve sunumlar ile güzel anlar geçirebilirsiniz. Ayrıca bu bölgeye çok yakın mesafede bulunan oldukça büyük akvaryumda okyanusta yaşayan canlıları görebilirsiniz.

Şehir içini gezdikten sonra buraya gelenlerin uğramadan gitmediği yer olan Afrika kıtasının en güney ucu olan Ümit Burnu olarak bildiğimiz “Cape of Good Hope” mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir bölgedir. İki okyanusu birbirinden ayırma özelliği olan Afrika Kıtasının en güney ucu sizlere görsel şölen sunabilecek görüntülere sahiptir. Bölgeye günlük tur düzenleyen firmalar olduğu gibi kiralayabileceğiniz araç ile de gayet rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Bu bölgeye giderken yol boyu devekuşları ve maymunlar ile karşılaşabilirsiniz. İnsanlara son derece alışmış olan bu canlılar normal hayatımızda kolay kolay göremeyeceğimiz ortamlarda karşımıza çıkabilirler. Ayrıca kumsallarda penguenleri rahatlıkla takip edebilirsiniz. Buna ilave olarak yaklaşık 10 dakikalık mesafedeki adacıklara tekneler ile düzenlenen turlara katılıp gruplar halinde bulunan fok balıklarını yakından doğal ortamlarında izleyebilirsiniz. Ayrıca yılın belli aylarında (özellikle Aralık ayları) bu bölgeye gelen balinalarını da görme imkânınız olabilir. Bölgeden ayrılmadan önce yerel satıcılardan oldukça uygun fiyatlara odalarda örümcek bulunmasına mâni olan devekuşu yumurtalarını hediyelik eşya olarak satın alabilirsiniz.

Sonuç olarak Capetown şehri yazarak ve anlatarak anlaşılabilecek bir şehir değildir. Hani bazen dergi ve gazetelerde ölmeden önce yapılacak işler veya gezilecek mekanlar diye listelerde belirtilen yerler vardır ya, işte gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelme özelliğine sahiptir.

Hayallerinizle gezmeniz dileğiyle…

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 16.01.2022
  • Süre : 5 dk
  • 1167 kez okundu

Google Ads