Site İçi Arama

kultur-sanat

Çin Mallarının Dünyaya Çıkış Kapısı: Guangzhou

Tarihi İpek yolunun başlangıcı olan şehir içerisinde günlük hayatımızda kullanılan her türlü ürüne yönelik ticaret merkezleri, dükkanlar ve alışveriş kolaylıkları mevcuttur. Pazarlık yapmadan alacağınız ürünleri daha sonra daha uygun fiyata bir başka yerde bulabilirsiniz.

Çin gibi devasa bir ülkenin 3'üncü büyük şehri olan Guangzhou; dilimizde zor telaffuz edilse de, hem tarihi İpek yolunun başlangıç noktası hem de günümüzde global ticaretin en önemli noktalarından birisi olarak gündelik hayatımızda çok önemli bir yere sahiptir. Bunun nedeni dünyanın her noktasında günlük hayatta kullanılan birçok ürünün bu bölgede üretilmesi ve kullanıcı olan bizlere ulaşmasına yönelik lojistiğin transfer merkezi konumunda olmasıdır.

Şehrin son derece büyük bir uluslararası havalimanı mevcut olup, yukarıda belirttiğim lojistik transfer nedeniyle kargo uçakları için ayrı bir bölge oldukça geniş bir alan olarak ayrılmış durumdadır. Ülkemizden buraya hem yolcu hem de kargo seferleri yoğun olarak gerçekleştirilmektedir. Havalimanına varışınız sonrası sizi karşılayan görevlilerin bir kısmı ve yerel halkın çoğunluğu sadece kendi dillerinde konuşabilmektedir. Ama çoğunun elinde telefonlarına indirilmiş çeşitli uygulamalar sayesinde iletişim sağlanabilmektedir. Sizlere tavsiyem cep telefonunuza böyle bir uygulama indirmeniz durumunda buralarda iletişim ile ilgili sorun yaşama ihtimalinizin daha az olacağına yöneliktir. 

Havalimanından kalacağınız otele yönelik özel bir transfer imkânınız yok ise; metro, otobüs ve taksi seçenekleri sizleri beklemektedir. Gelmeden önce konaklayacağınız yere yönelik böyle bir hazırlık yapmanız sizi son derece rahatlatacaktır. Bazı metro hatlarına bağlı otobüs seferleri ile ulaşım ağı son derece geniş ve düzenli olarak işlemektedir. Terminallerde bulunan makinalardan ingilizce seçeneğini seçerek kolayca biletlerinizi alabilirsiniz. Ortalama tek hat metro kullanım bedeli 2 Yuan aktarma ile bir başka hattı kullanacak olursanız 3 Yuan (1 dolar = 7 Yuan) olarak belirlenmiş durumdadır. 

Çin’in bu şehri yılın her dönemi düzenlenen çeşitli Ticaret Fuarları nedeniyle son derece yoğun yabancı ziyaretçi ve iş çevresi çalışanları ile dolu durumdadır. Kalacağınız otelde bile bu tür kişileri boyunlarında bulunana Fuar tanıtım kimliklerinden rahatlıkla fark edebileceksiniz. Ticaretin merkezi durumunda olmasından dolayı dünyanın her bölgesinden her ölçekte iş çevresi çalışanlarına ve patronlarına burada rastlamanız son derece doğaldır. Bu nedenle de şehrin her noktasında dünya mutfaklarına yönelik restoran ve sokak lezzetleri sizleri beklemektedir. Yaklaşık 10 dolar karşılığı bir öğün yemek imkanlar dahilindedir. 

Şehrin hava durumu yılın hemen hemen her ayında çok soğuk olmayan ama zaman zaman yoğun yağış içerme özelliğine sahiptir. Bu nedenle buraya gelirken güncel hava durumuna göre kıyafet seçimi önem arz etmekle birlikte günün herhangi bir saatinde birden yoğun yağış ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle otellerde bu amaç için hazırlanmış şemsiyeleri almadan dışarı çıkmamanızı tavsiye edebilirim. Söz konusu hazırlık sizi çoğu kez yoğun güneş ortamından da korunmanıza yardın edecektir. Tabii hiç eksik olmayan nemi de buna ilave etmeniz gerekecektir.

Tarihi İpek yolunun başlangıcı olan şehir içerisinde günlük hayatımızda kullanılan her türlü ürüne yönelik ticaret merkezleri, dükkanlar ve alışveriş kolaylıkları mevcuttur. Pazarlık yapmadan alacağınız ürünleri daha sonra daha uygun fiyata bir başka yerde bulabilirsiniz. Bu nedenle mutlaka pazarlık yapmanızı sizlere öneririm. Pandemi öncesi 1/10 oranında başlayan pazarlıklar günümüzde 3-4/10 oranında başlamaktadır. Siz dönüp arkanızı gittiğinizde arkanızdan seslenmiyor veya gelmiyor ise söz konusu fiyat son fiyattır, daha aşağısına alamazsınız demektir. Bir de aklınızdaki fiyatı söyler veya hesap makinasına yazar ve pazarlık sonrası almaz iseniz ortam son derece gerginleşebilir. Bu tür şeylere hazırlıklı olmalısınız. Ağız dalaşı son derece normal karşılanmakla birlikte fiziksel temasta kesinlikle bulunmayın sonuçları hiç ummadığınız gibi gerçekleşmeyebilir. Ülke kanun ve uygulamaları fiziksel temas (ittirme dahil) konusunda son derece katıdır. 

Son derece lüks otellerin yanısıra her bütçeye uygun konaklama imkanları mevcuttur. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus hijyen konusunda çok hassas olmayan bir coğrafya olmasıdır. Açıkta kesilen et, tavuk, ördek vb. rahatlıkla sıcak ortamda alıcılarını bekleyebilmektedir. Bu nedenle özellikle pişirilen ürün seçimi beslenme açısından önemlidir. Çiğ tüketilen ürünlere karşı dikkatli olunması gerekmektedir. Hem ticaret hem de gezme amaçlı buraya gelecek olursanız en az 1 hafta ayırmanız gerekebilecektir. 

Şehirde belli başlı gezilmesi gereken yerlerin en başında tarihi Chen Clan Academy gelmektedir. Oldukça değişik mimarisi ile gezen herkesi kendisine hayran bırakacak bir yapıttır. Şehir içerisinde gezerken bile birçok tapınak ve tarihi eserlere rastlayabilirsiniz. 

Şehri yaya olarak gezerken eski evlerin balkonlarında yıkanmış kurumaya bırakılmış çamaşırları görebilir, biraz ileride kumara meraklı yaşlı Çinlilerin parkta ağaç altında kâğıt oynamalarına rastlayabilirsiniz. Gezerken sizlerde etki bırakacak diğer eser ise Sanyuan Temple’dır. Buna benzer birçok eser daha zamanınıza ve ilginize göre sizleri beklemektedir. Şehirde irili ufaklı birçok müzede ziyaretçilere açık olup çoğu ücretsizdir. Yalnız ziyaret etmek istediğiniz saatlerde açık olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Çoğu pazartesi günleri kapalıdır. Dünyanın diğer yerlerinin aksine pazar günleri de dahil her gün alışveriş merkezleri ve dükkanlar açıktır. 

Keyifli geziler dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 22.10.2023
  • Süre : 3 dk
  • 810 kez okundu

Google Ads