Site İçi Arama

kultur-sanat

Dakka

Dakka kenti Bangladeş ülkesinin başkenti olup, son derece kalabalık nüfusa sahip bir şehirdir.

Dakka kenti Bangladeş ülkesinin başkenti olup, son derece kalabalık nüfusa sahip bir şehirdir. Yaygın kanaate göre, adını bölgede yetişen “dhak” denilen bir ağaçtan almıştır. İniş için alçalırken uçak pencerelerinden uçsuz bucaksız söz konusu ağaçların oluşturduğu yeşillikleri rahatlıkla görebilirsiniz.

Yılın belli aylarında özellikle Muson sezonu (Nisan-Eylül) nedeniyle son derece yağışlı, nemli ve sıcak havanın sizi beklediği bir yerdir. Ülkeye giriş için vizeniz olması işlemlerinizin kısa ve hızlı olacağı anlamına gelmemektedir. Özellikle Bangladeş, Hindistan ve Pakistan ülkelerine giriş esnasında görevli Immigration (Gümrük Polisi) personelinin işlemleri gerçekleştirme hızı, son derece yavaş ve karşısındaki insanı tabiri caiz ise çıldırtacak seviyededir. Kazara herhangi bir sözlü münakaşaya girme durumunda ise süre ve sonuç kestirilemeyecek şekilde uzayacak olup, edinilen tecrübeler ışığında mümkünse hiç muhatap olmadan sabır göstermek en uygun hareket tarzı olacaktır.

Eğer buradan sağ salim çıkabilirseniz bu sefer sırada x-ray cihazı ile bekleyen diğer gümrük görevlileri karşılayacaktır. Eğer üzerinizde ve bagajlarınızda problem yaratacak malzeme yok ise sizi dışarıda son derece nemli ve sıcak hava beklemektedir. Aksi takdirde uzayan gümrük işlemleri sizi oldukça olumsuz anlamda etkileyecektir. Bu arada yeri gelmişken belirteyim uçak yolculuğunuz sırasında sizlere dağıtılan formları ne kadar eksiksiz ve doğru doldurursanız o oranda rahat edeceksinizdir. Aksi takdirde ilave zaman kaybı ve yükselmiş sinir katsayısı sizlerle olacaktır.

Terminalden çıkışı takiben kalacağınız yere transfer bölümü başlayacak olup sizin tercihiniz doğrultusunda bu süreç gerçekleşecektir. Bizlerin kalacağı otel ve transfer süreci şirketimiz tarafından karşılandığı için bu bölüm ile ilgili çok fazla detay vermek söz konusu olamayacaktır. Sadece bilmeniz gereken sıtma bölgesindeki bir şehir olup, özellikle gün doğumu ve gün batımı esnasında bu risk daha fazladır. Araçların kapıları açık beklediği için de içeri girdiğinizde çok sayıda sivrisinek sizleri beklemektedir. Bu nedenle kendi adıma aldığım önlem sezona ve sıcaklığa bakmaksızın uzun kollu gömlek ve ceket giyerek çözüm üretmek şeklindedir.

Normal zamanlarda mecburen kısa kollu giysiler tercih etmek zorunda kalacaksınız. Türkiye ile 3 saat zaman farkı bulunan (UTC+6) bu şehirde uçakların tarifelerine göre sabaha karşı inişler gerçekleşmekte ve sabah kahvaltısını takiben istirahate geçilmektedir.

Öğlen saatlerinde uyanışı takiben şehir merkezine gidiş imkanlar dahilindedir. Şehir merkezine taksinin yanı sıra “TUK TUK” adı verilen bu coğrafyadaki birçok ülkede (Hindistan, Pakistan, Tayland, Nepal vb.) karşılaşabileceğiniz üstü kapatılmış motorlar ile ulaşım söz konusudur. Fakat diğer ülkelere göre buradaki TUK TUK’ların en önemli farkı demir parmaklıklı olmalarıdır. Şehir merkezinde çok sayıda dilenci bulunmaktadır. Bu dilenciler çok yoğun olan trafik nedeni, TUK TUK'lar durduğunda bunlara yanaşmakta ve çeşitli isteklerde bulunmaktadır. Yolcuları korumaya yönelik alınmış bu tedbir nedeniyle bu ülkedeki TUK TUK’lar diğer ülkelerdekine göre ciddi derecede emniyetli, görünümü de bu nedenle farklıdır.

Bangladeş, bu ülkede işçiliğin çok ucuz olması nedeniyle, dünyada bilinen birçok markalı kıyafetin üretildiği yerdir. Bilinen bu markalar ürünlerini işçiliğin ucuz olması nedeniyle burada yaptırmakta olup, dünyanın neresinde alışveriş yaparsanız yapın, aldığınız ürünlerinin büyük çoğunluğunda “MADE IN BANGLADES” ibaresi ile karşılaşırsınız. Bu nedenle bilinen markalı ürünleri burada çok daha ucuza temin edebilirsiniz. Genellikle 8-10 katlı binalarda bulunan atölyeler içinde yapılan bu üretime gittiğiniz binalarda rastlayabilirsiniz.

Şehirde alışverişe çıktığınızda dikkat ederseniz çok sayıda GÜLŞAH-1, 2, 3, vb. adı verilmiş dükkanlar ile karşılaşacaksınız. Buralardan uygun fiyatlara kıyafet (tişört, mont, pantolon vb.) temin edebilirsiniz. Ayrıca bu şehirde uygun fiyata gerçek inci de satın alabilirsiniz. Bu amaçla birçok dükkâna alışveriş esnasında rastlayabilirsiniz. Ayrıca tuk tuk ve taksiler pazarlık yaparken sizlere indirim karşılığında bu tür dükkan ve alışveriş yerlerine gidişi teklif edecektir. Pazarlığınız kapsamında alışveriş için buraları da kullanabilirsiniz. Bu bölgeye gitmeden önce fiyat araştırması yapmanız halinde, ummadığınız veya çok pahalı fiyatlara alışveriş yapma olasılığını bertaraf edebilirsiniz. Ayrıca şehir içinde Türkiye'deki Kapalıçarşı benzeri alışveriş yerlerinde otantik birçok ürün sizleri beklemektedir.

Hijyenin çok iyi olmadığı şehir merkezinde, yankesici ve dilencilere karşı tedbirli olmakta büyük fayda var. Güvenlik açısından çok büyük problem olmamakla birlikte, bölge insanının ten rengi nedeniyle özellikle Avrupalı turistler hemen fark edilmekte ve etrafları bu şekilde sarılmakta olup, dikkatli olunmasında fayda olacağı değerlendirilmektedir.

Yemek kültürü Hindistan ve Pakistan benzeridir. Tüm yemeklerde bizim mutfağımıza göre baharat kullanımı çok daha fazladır. Hemen hemen tüm yemeklerde yoğun baharat kullanıldığına şahit olacaksınız. Bu nedenle ağız tadınıza uygun yemekler konusunda çok şanslı olamayabilirsiniz.

Keyifli gezmeler diliyorum.

Önceki
Bangkok
Sonraki
New York
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 17.10.2021
  • Süre : 1 dk
  • 1119 kez okundu

Google Ads