Site İçi Arama

kultur-sanat

Garmisch Partenkirchen'de Gezilecek En İyi yerler

Kentin doğal güzelliklerinin yanı sıra Kış Olimpiyatlarının yapıldığı mekân olması sebebiyle de son derece ilgi görmeye devam eden bir özelliğe sahiptir.

Garmisch Nerede?

Garmisch Partenkirchen kenti Almanya’ya ait bir şehir olup; İtalya’nın kuzeyinde, Avusturya’nın batısında ve Almanya’nın güneyinde Alp Dağları arasında muhteşem bir doğaya sahiptir. Kentin doğal güzelliklerinin yanı sıra Kış Olimpiyatlarının yapıldığı mekân olması sebebiyle de son derece ilgi görmeye devam eden bir özelliğe sahiptir. Buraya ulaşmak için kiralık araç en avantajlı seçim olacaktır. Bölgeye oldukça yakın Innsburg havalimanı mevcut olmasına rağmen, araç ile bölgeyi gezmek ayrı bir keyif verecektir. Bölge her üç ülkeye de son derece yakın olup, yaz ve kış dönemlerinde birçok etkinlik ve festivallere ev sahipliği yapmaktadır.

Konaklama İmkanları:

Konaklamak için çok lüks oteller mevcut olmayıp, genelde 3-4 yıldızlı oteller ile yoğun şekilde pansiyon türü konaklama imkanları bulunmaktadır. Kış döneminde bölgenin kayak sporu nedeniyle bu spor tutkunları tarafından yoğun ilgisi konaklama fiyatlarına da etki etmekte, zaman zaman yer bulma konusunda sorun yaşanabilmektedir. Yaz döneminde ise gelen ziyaretçilere son derece cazip fiyat ve güzel bir kahvaltı eşliğinde konaklama imkanları sunulmaktadır. Konaklama için hem kayak bölgesinde hem de şehir merkezinde son derece geniş imkanlar bulunmaktadır.

Neuschwanstein Şatosu ve Kalesi:

Buraya yapılacak gezinin yaz döneminde yapılması halinde, hava şartları nedeniyle doğal güzellikleri doyasıya yaşama imkânı mevcuttur. Gezilecek yerlerin başında gelen Neuschwanstein şato ve kalesi için bir tam gününüzü ayırmanız gerekecektir. Zamanın kralının yolun hemen yakınında bulunan şatosu ne kadar ilginizi çekecek ise, ondan çok daha fazlasının babası için yapılan kale/şatoda bulacaksınız. Yukarıdaki kaleyi ve müzesini adım adım gezerken kendinizi 16-17’nci yüzyılda hissedeceğinize emin olabilirsiniz. Bayern ailesinin eşyalarının sergilendiği bölüm sizin de derinden etkilenmenizi, o dönemden kalan ekmek parçasının nasıl bu zamana kadar korunduğunu gördüğünüzde hayretler içerisinde kalacaksınız. Fotoğraf ve kamera çekimine iç bölgelerde müsaade edilmemekte olup, bu konuya dikkat etmeniz gerekecektir.

Kayak Yapılan Çim Mekanlar:

Şehir merkezinin hemen yakınında başlayan uzun plato boyunca insanların yazın çim kayağı yaptığını, çim kayaları ile düz alanda uzun yürüyüşler yaptığına şahit olduğunuzda, ortamın ve manzaranın güzelliği sizi son derece etkileyecektir. Genç yaşlı birçok insanın burada doğa yürüyüşleri yaptıkları veya çeşitli spor etkinlikleri düzenlediklerini görecek, bazen bunlar için düzenledikleri festivallere katılım imkanı bulabileceksiniz. Kış döneminde kar ile kaplı olan yerlerin, yaz döneminde yeşilin her tonu ile karşılaması, vadilerde ciğerlerinize çektiğiniz havanın güzelliği bile buralara gelmeniz için sebep oluşturacaktır. Yalnız size hatırlatmam gereken en önemli husus, ağustos ayında bile gelseniz yanınızda mutlaka mont ve hırka bulundurmak olacaktır. Alp dağları arasındaki bu şirin şehir özellikle geceleri kendini ciddi şekilde hissettirecek kadar serin olabilmektedir.

Yürüyerek Gezilebilecek Güzel Bir Şehir:

Şehir çok büyük olmayıp yürüyerek her yere ulaşabilmek mümkündür. Yürüyerek gezmenizi şiddetle öneririm. Çünkü çok güzel Alman ev mimarileri ve çiçekler ile bezenmiş yolları bu sayede doya doya görebilirsiniz. Her tarafta bulunan restoran ve kafelerde günün yorgunluğunu atarken meşhur pastalarını tadabilirsiniz. Ağırlıklı olarak Alman ve İtalyan mutfaklarına yönelik seçeneklerin bulunduğu restoranlar son derece temiz ve güzel hizmet vermektedir. Fiyatlar ise Avrupa’nın birçok şehrinden daha hesaplı durumdadır. Tabii biz bunu yaz döneminde deneyimledik, bu nedenle kış dönemi için aynı olup olmadığına yönelik değerlendirme yapmam pek mümkün olmayacaktır.

Doğal Güzellikler Diyarı:

Buraya gelirken yanınızda profesyonel fotoğraf makinası getirmeniz durumunda çekeceğiniz fotoğraflara daha sonra baktığınızda inanılmaz güzel duygular hissedeceksiniz. Maalesef cep telefonları ile aynı sonuca ulaşamayabiliyorsunuz biz bunu yaşadık maalesef. Ama buna rağmen gözünüzle gördüğünüz anlar ve o eşsiz manzaraları inanın hiç unutamayacaksınız. Kışın kayak yapılan pistlerin yazın çim kayağı ile değerlendirilişine hayran kalacaksınız. Bisiklet kiralayarak gezmeniz veya yürüyüş yapmanı durumunda alacağınız daha da fazla keyif verecektir.

Kısacası 2-3 günlük bir sürede doğa ile baş başa kalıp, kafanızı dinlemek ve bol oksijenli ortamda keyif yapmak istiyor iseniz burayı mutlaka gezi programınıza eklemenizi öneririm.

Keyifli ve bol oksijenli geziler dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 17.04.2022
  • Süre : 4 dk
  • 1544 kez okundu

Google Ads