Site İçi Arama

kultur-sanat

Havana/Küba

Havana Küba’nın başkenti ve Karayiplerin en büyük şehridir. Ülkemizden buraya düzenli havayolu seferleri son yıllarda başlatılmış durumdadır. Havana şehrine gelişte kullanacağınız havalimanı oldukça mütevazi şartlarda olup, işlemleriniz çok da kısa olmayan sürelerde tamamlanmaktadır.

Havana Küba’nın başkenti ve Karayiplerin en büyük şehridir. Ülkemizden buraya düzenli havayolu seferleri son yıllarda başlatılmış durumdadır. Havana şehrine gelişte kullanacağınız havalimanı oldukça mütevazi şartlarda olup, işlemleriniz çok da kısa olmayan sürelerde tamamlanmaktadır. Bu nedenle uzun bir uçuş sonrası bekleme süresinin sizi yormasına karşı hazırlıklı olmanızda fayda vardır.

İspanyolcanın hâkim olduğu bu bölgede gariptir İngilizce dilinin kullanımı da son derece yaygındır. Buraya geldiğimde beni şaşırtan hususların başında bu gelmiştir. Otantik özelliklere son derece sahip olduğunu düşündüğüm bu şehir ve ülkede turizmin günlük hayatın her bölümüne son derece etki ettiğine şahit oldum. Turistik yaklaşım, gelen her yabancıya günlük hayatın her safhasında hissettiriliyor ve benim gibi beklentiler ile gelen kişilerde garipseme yaratabiliyor.

Terminal çıkışı kalacağınız otel için transfer planlamanız mevcut değilse, taksi seçeneği haricinde pek şansınız bulunmamaktadır. Kiralık araç uygulaması burada son derece kısıtlı durumdadır. Genelde klasik arabalardan oluşan taksi sıraları gelen turistleri sabırsızlıkla beklemektedir. Gelmeden önce internetten kalacağınız otel için yaklaşık ne kadar ücret ödeyeceğinize yönelik yapacağınız araştırma, sizin sürprizler ile karşılaşmanıza engel olacaktır.

Ülkede alışverişte diğer ülkelere göre çok farklı bir uygulama devrededir. Satın alacağınız her ürünün fiyatı kendi vatandaşları için farklı, diğer kişiler için farklı durumdadır. Hatırı sayılır ölçüde farklı fiyat uygulaması bakkaldan markete, restorandan tekel ürünü satan işyerlerine kadar her yerde geçerlidir. Ürünlerin üzerinden bazen tek bazen çift fiyat görürseniz bilin ki yüksek olan sizin ödeyeceğiniz bedel olacaktır. Buna rağmen bazı ürünlerin fiyatları son derece cazip düzeydedir.

Havana şehrinde bulunan her seviyedeki otellerin ücretleri hatırı sayılır seviyede yüksek olduğundan dolayı, seyahatiniz öncesi planlamalarınızda bu hususa dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu nedenle şehir merkezinden bir miktar dışarıda otel seçimi ekonomik anlamda avantaj sağlayabilecektir. Hava şartlarının her daim sıcak, zaman zaman çok sıcak ve günün her bölümünde aralıklı yağmurlu olması nedeniyle seyahat için kıyafet seçimi önem arz etmektedir.

Nemli bir iklime sahip olan Havana’da şehir ve etrafında yapacağınız gezi için ıslanmaya karşı yedek kıyafet planlamanız sizin lehinize olacaktır. Otellerden bahsederken buralarda klima ortamı son derece kısıtlıdır. Odaların çoğunda pervane vasıtası ile serinleme imkânı bulunmaktadır. Bu durum şehirde gezerken kullanacağınız restoran, bar ve alışveriş ortamlarında da ağırlıklı olarak geçerlidir. Ayrıca internet ulaşımı da zaman zaman kısıtlı olabilmektedir. Bu nedenle seyahatiniz esnasında kullanabileceğiniz uygulama ve kolaylıklar için offline durumunu veya gerektiğinde resimlerinin çekilerek kullanılması gerekebilmektedir.  

Özellikle şehir merkezi dışındaki otellerin çoğu sahil şeridinde olup, son derece etkileyici manzaralara sahiptir. Fakat gariptir ki buralarda denize girilmemektedir. Denize girmek için şehir dışındaki (yaklaşık 1 saat süren yolculuk gerekmekte) plaj bölgeleri tercih edilmek zorundadır. Otellerde sunulan kahvaltı ve yemek hizmeti çeşit ve fiyatlar açısından makul düzeydedir. Kahvaltılarda sunulan seçenekler son derece geniş ve dünya mutfağına uygun düzeydedir. Yoğun olarak kahve seçenekleri mevcut olup, çay pek tercih edilmemektedir. Yemeklerde ağırlıklı olarak İspanyol mutfağı kendini hissettirmekte olup, deniz ürünleri ilk sırada gelmektedir.

 

Şehir merkezindeki liman bölgesi çok sayıda salaş restoran ve turistik eşya satılan küçük pazar yerleri ile donatılmış durumdadır. Buralardan uygun fiyatlara hediyelik eşya alabilirsiniz. Pazarlık konusunda pek istekli olmayan satıcılar genelde indirim için çok sayıda (üç ve fazlası) satın alınma talep etmektedir. Şehirde hemen hemen her alandaki faaliyet turistlere yönelik ve aşırı fiyat talep esaslı olması nedeniyle zaman zaman rahatsızlık verebilecek seviyededir. Bu bölgedeki son derece doğal ortamdaki su ürünlerine yönelik restoranlar cezbedici imkanlar sunmaktadır. Taze ürünlerin sunulduğu buralara yönelik olarak örnek vermek gerekirse; balık veya karides yanında garnitür tabağı ve içeceği ile birlikte yaklaşık 10 US dolara tüketebilirsiniz.

Yine şehrin tam ortasında bulunan araç trafiğine kapalı tek caddenin her iki tarafında çok sayıda restoran, kafe, bar ve alışverişe yönelik dükkanlar toplu halde bulunmaktadır. Ernest Hemingway’in müdavimi olduğu ve mujito tercih ettiği bar/kafe karışımı mekân; turistler tarafından hem günün yorgunluğunu atmak hem de otantik ortamı yaşama nedeniyle yoğun olarak tercih edilmektedir. Buraya yürüme mesafesinde bulunan ve ücretsiz gezilen Devrim Müzesi oldukça güzel karelere şahit olacağınız özelliğe sahiptir. Ağırlıklı olarak resim ve fotoğraflardan oluşmaktadır.

Yine bu bölgenin hemen arkasında bulunan Parlamento Binasının ön cephesi boyunca görebileceğiniz çok sayıda klasik araba ile şehir turu burası için bir ritüeldir. Yaklaşık 1 saat süren tur boyunca şehir içinde, sahil bölgesinde ve büyük ormanlık alanda yapılan gezi aynı yerde sonlanmaktadır. Klasik araba ile yapacağınız bu gezi esnasında şapka ve gözlük ile güneşten korunmaya özellikle dikkat etmeniz tavsiye edilir. Dünyanın birçok şehrinde bulunan kırmızı renkteki tur otobüs seçeneği burada da mevcuttur. Günlük alınacak biletler vasıtasıyla şehri bu otobüsler ile de gezebilirsiniz. Özellikle liman bölgesinin en ucunda bulunan ve yürüyerek gitme olanağınızın bulanmadığı kale bölgesine bu seçenek ile gitmek gerekmektedir. Taksilerin bu bölge için talep ettikleri ücret oldukça yüksek düzeydedir.

Alışveriş için tercih edilen ürünlerin başında gelen meşhur purolar için seçenekler oldukça geniş seviyededir. Şehir dışında bulunan puro üretim merkezleri için turlar, genelde otellerde ve şehir merkezindeki alışveriş yerlerinden temin edilebilmekte olup ücretleri çok yüksek değildir. Fakat buralardan alınacak ürünlerin kalite ve fiyatları ile devlet mağazalarından alınacaklar arasında ücret farkı bulunmamaktadır. Oradaki faaliyetleri görme avantajı haricinde bütün gününüzü oralarda geçirip geçirmeme kişilerin kendi tercihine bağlıdır.

Yeri gelmişken devlet mağazalarından bahsedelim. Burada puro, alkollü ürünler, ilaç vb. bazı ürünlerin satıldığı devlet mağazaları (çok büyük ölçülerde değildir) sorulduğu zaman yerel halk tarafından gösterilmektedir. Fiyat açısından avantajlı olan buralarda maalesef kısıtlı miktar ve çeşitlilikte ürün sunulmaktadır. Diğer mağazalarda ürün yelpazesi daha geniş olup, fiyatlar daha yüksek seviyededir. Buralara gelmiş iken meşhur havana purolarından almadan gitmek olmaz. Kalitesi ve ebatlarına göre fiyatlar değişiklik göstermekte olup, ücretleri makul düzeydedir. Yine plasentadan üretilen kozmetik ürünler çok rağbet görmektedir. Birçok otel içerisinde de bu ürünlerin satışı yapılmaktadır. Kanser hastalığına yönelik ilaçların buralarda satışı oldukça yüksek seviyededir. Dönüşte ülkeden çıkışta havaalanı terminalindeki dutyfree denilen bölgedeki eczanelerde de satışı yapılmaktadır.

Şehri yürüyerek gezmeniz halinde son derece otantik ve orijinal evler ve sokaklara rastlayacak, güzel fotoğraflar çekebileceksiniz. Kapıların önünde oturan yerel halkı, perde olmayan pencerelerden evlerin içini görebileceksiniz. İnsanlar evin içerisinde doğal halleri ile televizyon seyredip otururken onları izleyebileceksiniz.

Burada insanların belki de özellikle istediği bu durum, sizlere oldukça garip gelebilecektir. Kapıların ve pencerelerin açık olması, perde kullanılmaması son derece değişik bir husustur. Müziğin hiç eksik olmadığı bu şehirde insanların   kapı önlerinde bile dans ettiklerini görebileceksiniz. Çok yaşlı insanların kapının önündeki merdivenlerde veya kaldırımda puro ve içki içtiklerine şahit olabileceksiniz.

Maruz kaldığı baskılar ve ambargolar nedeniyle zamanın durduğu; iklimi, yağmuru, devamlı dans müziği ile otantik ama bir o kadar da turistik Havana’yı hayallerinizle gezmeniz dileğiyle….

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 23.01.2022
  • Süre : 5 dk
  • 1113 kez okundu

Google Ads