Site İçi Arama

kultur-sanat

Hong Kong'ta Gezilecek Yerler Nereler?

Ocean Park veya Disneyland Hong Kong gibi aktiviteleri de değerlendirmek isterseniz 4-5 günlük bir tatil süresi planlamanız gerekmektedir. Açık mekân faaliyetlerinde yağmurdan etkilenmemek istiyor iseniz dönem olarak Eylül-Mayıs arasını tercih etmeniz daha uygun olacaktır.

Bu Hafta Hong Kong Şehrindeyiz:

Bu hafta sizlere bu aralar her ne kadar Corona sebebiyle turistler için kapalı olmasına rağmen, kısa süre içerisinde eski ortamına döneceğine inandığım Hong Kong şehrini tanıtmaya çalışacağım.

Tropikal muson iklim özelliği sebebiyle her daim yağmur ile birlikte yaşam özelliği burayı değişik kılan en önemli ayrıntıdır. Gün içerisinde defalarca güneş açıp daha sonra aniden seri ve yoğun yağmur ile karşılaşmanız olasıdır. Bu nedenle burada yaşayanların çoğu şemsiyesiz dışarı çıkmazlar. Şemsiye sadece yağmurdan korunmak için değil, gerektiğinde güneşten korunmak için de yoğun olarak kullanılmaktadır.

Hong Kong: Bir Dönem İngiliz Sömürgesiydi:

Son yıllara kadar İngiliz Sömürgesi olan şehir; halihazırda Çin’e bağlı özel bir idari statüye sahip hale gelmiş, coğrafi konumu nedeniyle de ticaretin merkezi konumundadır. Dünyanın her tarafı ile hem hava hem de deniz yolu ile çift taraflı ticaretin, mal ve ürün tedarik zincirinin kilit pozisyonuna sahip durumdadır. Bu özelliği sebebiyle her türlü kültürün birlikte yaşadığı ve bu mozaik içerisinde yer alan her türlü milletten insanların bulunduğu kozmopolit özelliğe sahiptir.

İngilizce Günlük Hayatın Bir Parçası:

Dünyaca ünlü çok büyük bir havaalanı ve terminaline sahip olan bu şehirde günlük hayatta İngilizce yoğun olarak kullanımdadır. Yaşlı olan yerli halk bile Çince dilinin yanı sıra İngilizce diline hâkim durumdadır. Bu nedenle burada kaldığınız sürece herhangi bir yerde lisan problemi yaşamanız pek olası değildir. Terminal içerisinde mevcut işaretlemeler ve görevliler vasıtasıyla işlemleriniz son derece hızlı ve problemsiz bir şekilde tamamlanmaktadır.

Kalacağınız yere taksi veya toplu ulaşım vasıtasıyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca hızlı tren ile yaklaşık 20 dakika içerisinde şehir merkezine ulaşım mümkündür.  Özellikle sabah ve akşam saatlerinde hatırı sayılır trafik sıkışıklığı nedeniyle bu saatler arasında raylı sistem (tramvay) kullanımı önerilmektedir. Bunun haricinde taksi kullanımı son derece yaygın ve taksimetre kullanımı nedeniyle ekonomiktir. Diğer bir seçenek olarak otobüs ekonomik ve yaygın ağı nedeniyle özellikle turistler tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir.

Gezi Süresi Ne Kadar Olmalı:

Buralara geldiğinizde eğer Ocean Park veya Disneyland Hong Kong gibi aktiviteleri de değerlendirmek isterseniz 4-5 günlük bir tatil süresi planlamanız gerekmektedir. Açık mekân faaliyetlerinde yağmurdan etkilenmemek istiyor iseniz dönem olarak Eylül-Mayıs arasını tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Yaz dönemi fırtınaların fazla olması, Mayıs-Ağustos aylarının ise Muson yağmurlarının etkisi günlük yaşamı ciddi anlamda etkileyebilmektedir.

Man Mo Tapınağı:

Gezilecek mekanların başında gelen Man Mo Tapınağı mimarisi ve otantik özelliği sebebiyle yoğun ziyaretçi akınına uğramaktadır. Ziyaretçilerin tütsü yakımı dahil ritüelleri son derece değişik anlar izleyenlere sunmaktadır. Hemen hemen her yerde görebileceğiniz her türlü ebattaki Budha heykelleri dikkatinizi hemen çekecektir. Bu tür mabetlerin diğer bir özelliği ise çok sayıda ve dik merdivenler ile ibadetin daha anlamlı hale gelmesini sağlamaktır. Meşakkatli yolculuk sonunda ulaşılan yerlerde yapılan ibadet eylemlerinin daha anlamlı olduğu buradaki görevliler tarafımdan ziyaretçilere anlatılmaktadır.

Victoria Tepesi:

Diğer önemli gezilecek yer olan Victoria tepesi ise şehrin panaromik görüntüsü için çok güzel bir yerdir. Teleferik vasıtasıyla çıkılan burada bulunan restoran ve kafelerde günün yorgunluğunu atabilir ve güzel manzara eşliğinde özellikle rengarenk ışıklandırmalar eşliğinde hayatın tadını çıkarabilirsiniz. Dileklerin gerçekleşmesi amacıyla kırmızı iplik bağlama ritüeli sizlere de tanıdık gelecektir.

Hong Kong Parkı:

Şehrin tam ortasında devasa genişlikteki Hong Kong Parkı açık bir hayvanat bahçesi gibidir. Yemyeşil ortamı ile gelenlere güzel bir huzur hissi vermekle birlikte, çeşit çeşit kuşların ellerinize gelmesi ve diğer birçok tür hayvanların hemen yanınızda gezinmesi sizlere değişik hisler uyandırabilecektir. Burayı rahatça ve tadını çıkararak gezmek için yağmur ihtimaline karşı şemsiyenin yanınızda bulunmasına özellikle dikkat etmenizde büyük fayda vardır.

Hong Kong’ta Alışveriş:

Şehirde bulunan birçok alışveriş merkezinde her türlü marka ve özelliğe sahip ürünler mevcut olup, fiyatları makul düzeydedir. Ama buralara gelmiş iken yerel ve otantik ürünler peşinde iseniz dünyaca ünlü Ladies Market ve Gece Pazarlarına mutlaka uğramanız gerekmektedir. Tropikal meyvelerden, her türlü turistik ürüne, kıyafetlerden yerel materyallere kadar geniş bir yelpazede tezgahlar sizleri beklemektedir. Fiyatlar oldukça hesaplı olup, pazarlık yapılabilmesi nedeniyle yoğun bir şekilde turistleri burada görebilirsiniz. Fiyatların uygun olmasının başında, burada vergi olmaması gelmektedir.

Hong Kong’ta Gece Hayatı:

Şehrin gece hayatına yönelik her türlü imkân buraya gelenlerin hizmetine sunulmuş durumdadır. Sabahın erken saatlerine kadar hayatın durmadan devam ettiği şehirde, gelenlerin her türlü isteğine yönelik seçenekler mevcuttur. Fakat dikkat edilmesi gereken en önemli husus, vergi olmaması nedeniyle her türlü ürünün fiyatının makul olmasına karşı, gece hayatı etkinlikleri aynı oranda olmayıp yüksek ücret politikası uygulanmaktadır. Barların bazıları cazip hale gelebilmek maksadıyla, belli saatler için “happy hour” etkinlikleri düzenlemektedir. Barlar içerisinde her türlü eğlence imkânı (dart, bilardo vb.) standart bir uygulama durumundadır.

Dim Sum ve Noodle Yemeden Gelmeyin:

Dünya mutfakları dahil olmak üzere restoran seçenekleri son derece geniş bir yelpazededir. Hong Kong restoranları içerisinde genelde yemek yeme için çubuklar kullanılmakta olup, talep edilmesi halinde çatal, kaşık, bıçak hemen getirilmektedir. Dim Sum (Et, balık ve kabuklulardan oluşur) ve Noddle (değişik seçenekler ile bir çeşit uzun makarna) bu tür mekanlarda denenmesi gereken tatların başında gelmektedir.

Yıl içerisinde birçok festivalin düzenlendiği Hong Kong ülkemiz vatandaşları için vizesiz gidilebilen yerlerden birisidir. Keyifli geziler dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 10.04.2022
  • Süre : 4 dk
  • 1138 kez okundu

Google Ads