Site İçi Arama

kultur-sanat

Johannesburg

Johannesburg Güney Afrika ülkesinin başkenti olup, Capetown gibi sahil şeridinde yer alan bir kent değildir. İklimi karasal iklime benzemekte olup, deniz seviyesinden oldukça yüksek olma özelliğine sahiptir. Capetown gibi yabancı ülke vatandaşlarının özellikle Avrupalıların, ev sahibi olarak bu şehirde yaşama oranı sahil kenti olmaması nedeniyle son derece düşüktür.

Johannesburg Güney Afrika ülkesinin başkenti olup, Capetown gibi sahil şeridinde yer alan bir kent değildir. İklimi karasal iklime benzemekte olup, deniz seviyesinden oldukça yüksek olma özelliğine sahiptir. Capetown gibi yabancı ülke vatandaşlarının özellikle Avrupalıların, ev sahibi olarak bu şehirde yaşama oranı sahil kenti olmaması nedeniyle son derece düşüktür. Bu nedenle başkent olmasından dolayı görevleri itibariyle yaşayan yabancı ülke vatandaşları hariç oturum alanlarında genelde yerel halka ait merkezler bulunmaktadır. 
Havalimanından şehre geliş için seçenekler raylı sistem hariç mevcuttur. Kalacağınız otelin seçiminde güvenlik hususuna özellikle dikkat etmeniz bu şehir için son derece önemli bir husustur. Özellikle son yıllarda ciddi güvenlik problemleri kalabalık alanlar dahil zaman zaman yaşanabilmektedir. Şehir merkezinde de kalsanız, şehir dışına doğru da otel seçseniz, gidiş ve dönüşlerinizde kullanacağınız ulaşım imkanları dahil güvenlik hususu önem arz etmektedir. Ayrıca şehirde dolaşırken üzerinizde takı, mücevher, saat ve telefon gibi değerli malzemelerin görünür olmaması sizin için önemli bir avantaj olacaktır. Trafik soldan işlemekte olup araç kiralamanız bir seçenek olabilmektedir. Diğer yandan “uber” adı verilen sistem, emniyetli bir şekilde etkin olarak kullanılmaktadır. 
Şehir içerisinde birçok müzeye ilave olarak, gelen turistlerin ağırlıklı olarak tercih mekanları Nelson Mandela Square ve safari turudur. Nelson Mandela Square içerisinde büyük bir alışveriş merkezi ile birçok eğlence mekanları ile oldukça güzel et lokantaları ile donatılmış geniş bir merkezdir. Burada bulunan et lokantalarında gerçekten güzel ve hesaplı et ürünlerini güzel, nezih bir ortamda yiyebilmekte hem de arzu ettiğiniz ürünleri uygun paketleme imkanları ile satın alarak evinize getirebilmektesiniz. Tabii ülkenin dünyaca ünlü şaraplarını da buna ilave etmeniz gerekecektir. Capetown yazımızda belirttiğimiz üzere şarap üretimi bu ülkede son derece etkili ve kaliteli seviyede olup, fiyatları da son derece ulaşılabilir seviyededir.  

Büyük bir Mandela heykelinin karşıladığı alanın etrafında cafe ve restoranlar bulunmakta olup, ortasında geniş bir yürüme ve dinlenme alanı mevcuttur. Yaklaşık 6 adet değişik yönlerden girişi bulunan 2 katlı devasa bir alışveriş merkezi içerisinde ise ayrı bir food court olarak adlandırılan yemek yeme alanları, deniz oranlarının tüketildiği lezzetli restoranlar, büyük marketler ve her türlü kesime hitap eden ürünlerin satıldığı dükkanlar bulunmaktadır. Buralarda bulunan bankalarda ve döviz bürolarında para bozdurma işlemi yapılmaktadır. Yeri gelmişken belirtmekte fayda var; işlem esnasında pasaport mutlaka istenmekte olup, komisyon miktardan bağımsız olarak alınmaktadır. Defalarca az miktarda bozdurmak yerine, fazla miktarda para bozdurulması ekonomik anlamda avantaj sağlayacaktır. Tabii elinizde para gösterilmemesine özen göstermeniz güvenlik açısından uygun bir hareket tarzı olacaktır.
Yeme içme açısından ülkemize göre hesaplı olan bu ülkede alıveriş esnasındaki fiyatlar seçilen ürüne bağlı olarak yaklaşık aynı seviyededir. Dolayısıyla pahalı bir ülke değildir. Ulaşım ücretleri de buna benzerdir. Şehir merkezinde ayrıca buraya yürüme mesafesinde olan ahşap ve taş ürünlerin tezgahlarda satıldığı son derece keyifli bir sokak da bulunmaktadır. Yerel halka sorduğunuz zaman size hemen göstereceklerdir. Burada sabah saat 10:00 gibi tezgahlarını açan satıcılar gün batımından önce tezgahlarını kapatmaktadırlar. Zaten özellikle bu şehirde gün batımından sonra sokaklarda yürümek ve gezmek oldukça cesaret isteyen bir davranış şekli olacaktır. Bu tezgahlarda her türlü hediyelik eşya ile, son derece orijinal ahşap ve taş ürünler bulabilirsiniz. Fiyatları oldukça makul olup, pazarlık mutlaka yapılması gerekmektedir. Pazarlık yapmadan önce çok beğendiğinizi satıcıya belli etmez iseniz başarı olasılığınız daha yüksek olacaktır.
Buraya geldiğiniz mutlaka yapmanız gereken aktivite ise mutlaka safari turuna çıkmak olmalıdır. Safari turu denen aslında çok büyük bir açık hayvanat bahçesi gibidir. Buraya geliş için birçok imkân bulunabilmektedir. Otellerden veya internetten tur kapsamında gelebileceğiniz gibi, kendi başınıza da çok hesaplı ücretlere gidebilirsiniz. Uber sistemini buraya geliş ve gidişte kullanmanızı özellikle öneririm. Bu sayede hem hesaplı hem de güvenli bir transfer işlemi gerçekleştirmiş olursunuz. Sizi girişi takiben etrafı teller ile çevrilmiş büyük araçlar ile alana götürecek ve hem bölgede bulunan vahşi hayvanlar ile geniş bilgi verilecek hem de yakından görme, resim/video çekme imkânı bulabileceksiniz. 
Doğal yaşam alanlarında görebileceğiniz bu hayvanların normal şartlar altında bulunduğumuz şehir ve ülkede görülebilme imkânı pek bulunmamaktadır. Sürüler ve gruplar halinde görebileceğiniz bu vahşi hayvanlara ilave olarak dönüşte eğer beslenme ve uyku saatlerinde değiller ise yavru aslanlar ile vakit geçirme imkânınız olacaktır. Güvenliği sağlayacak görevliler eşliğinde yavru aslan, kaplan ve leoparlar ile özellikle çocuklar çok keyifli ve unutulmaz anlar yaşayacak ve devamlı hatırlanacak fotoğraf kareleri elde edebileceksiniz. Ayrıca zürafaları ellerinizle besleme imkânı da burada bulabileceksiniz. 
Doğanın en gerçekçi sahnelerine şahit olabileceğiniz keyifli geziler dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 07.11.2021
  • Süre : 3 dk
  • 1257 kez okundu

Google Ads