Site İçi Arama

kultur-sanat

Kaptanın Gözünden Yeryüzünün Sahte Cenneti Dubai

Ülkemizden Dubai’ye her gün düzenli olarak çok sayıda uçak seferi havayolu şirketlerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Turistik amacın yanı sıra, iş amacıyla buraya gelen çok sayıda yolcu bu seferleri kullanmaktadır. Dubai’nin aynı zamanda yoğun bir iş merkezi olması nedeniyle yolcu trafiği son derece fazladır.

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’nin en kalabalık şehri olup, dünya sivil havacılık sektörünün en önemli merkezlerinden birisidir. Coğrafi konumu ve burada mevcut Havayolu şirketlerinin imkanları nedeniyle, Avustralya dahil dünyanın birçok yerine ulaşım sağlayabilen bir transfer merkezidir. Ülkemizde son yıllarda yapılan İstanbul Havalimanının kapasitesi ve coğrafi avantajı nedeniyle bu özelliğin, Dubai’den ülkemize gelmekte olması son derece dikkat çekici bir gelişmedir. 

Ülkemizden Dubai’ye her gün düzenli olarak çok sayıda uçak seferi havayolu şirketlerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Turistik amacın yanı sıra, iş amacıyla buraya gelen çok sayıda yolcu bu seferleri kullanmaktadır. Dubai’nin aynı zamanda yoğun bir iş merkezi olması nedeniyle yolcu trafiği son derece fazladır. 

 

Dubai Uluslararası oldukça büyük ve geniş bir alan içerisinde konuşlanmış olup, terminaller arası raylı sistem vasıtasıyla birbirine ve diğer tesislere bağlanmış durumdadır. Dolayısıyla Emirates haricinde bir havayolu ile buralara gelmiş iseniz; körükten çıkışı takiben yönlendirme levha ve personeli yardımıyla, raylı sistemi kullanarak yaklaşık 20 dakika sonra pasaport ve gümrük kontrol bölgesine ulaşabilirsiniz. Pasaport kontrolü sonrası giriş yapan her kişiye 2 GB’lık internet kullanımı için telefon kartı ücretsiz olarak verilmektedir. Zaten otel ve kapalı alanların hemen hemen hepsinde de ücretsiz internet kullanım imkânı mevcuttur. Aynı imkan metro ulaşım imkanında da bulunmaktadır. 

Hava sıcaklığının yaz-kış oldukça yüksek olması nedeniyle özellikle yaz döneminde dışarıda yürüyerek gezmek son derece meşakkatlidir. Zaman zaman meydana gelen kum fırtınaları da buna engel olmak için diğer bir nedendir. Fakat o kadar yüksek sıcaklığa rağmen nem oranı son derece düşüktür. Kapalı alanların hepsinde klimalı ortam her daim mevcut olup, genelde insanların hayatlarını kapalı alanlarda geçirdiklerine şahit olacaksınız. 

 

Buralara gelmiş iken kum safarisi yapmadan dönmenizi tavsiye etmem. Hemen hemen her otelin ilgili bölümünde bu konuya yönelik bilgi ve işlem yapan görevliler mevcuttur. Bunun yanı sıra internet ortamından da gerekli araştırma ve incelemeleri yapabilirsiniz. Kişi başı yaklaşık 50 dolarlık bir ücret karşılığı yaklaşık 6 saat süren bir faaliyet olarak planlamanızı yapabilirsiniz.

Her ne kadar 6 saat olarak belirtilse de gidiş ve dönüş yolculuğu için 1’er saati bu süreden düşmeniz gerekecektir. Daha sonra sizi oraya götüren araba 2-3 dükkânın bulunduğu bölgede duracak ve alışveriş nedeniyle yaklaşık 30 dakika burada zaman geçirecektir. Alınabilecek pek fazla bir şey olmamasına rağmen burada geçen süre sonrasında sizleri bir başka park alanına götürerek motorlar ile kum safarisi önereceklerdir. Ekstra ücret istenen bu aktiviteyi tercih etmeseniz de yine yaklaşık      30-45 dakika arası beklemeyi takiben dört çeker jeep tipi araçlar ile kum tepeleri üzerinde 20 dakika civarında safariyi takiben gün batımına yakın saatlerde fotoğraf çekimi için mola verilecektir. Fotoğraf çekimlerinin tamamlanmasını takiben bu kez safari öncesi indirilen araç lastiklerine hava basımı için yine yaklaşık 30 dakikalık bir bekleme yapılacak, bu esnada burada bulunan kafeden alışveriş yapılması önerilecektir. 

Daha sonra tur öncesi belirtilen eğlence merkezine doğru 30-45 dakika süren bir başka yolculuk başlayacaktır. Günbatımı saatlerinde alana girildiğinde sizleri 2 adet deve ile ilgili personel karşılayacaktır. Develerden biri oldukça süslenmiş durumda olup, 200 m çapında yürüyüş için tur harici ilave ücret karşılığında sizlere önerilecektir. Diğer deve ise oldukça mütevazi durumda 50 m’lik tur için ücretsiz olarak sizlere sunulacaktır. Deve ile turu müteakip bu sefer sizleri tur kapsamındaki yemek ve eğlence açık alanına davet edeceklerdir. Buraya girdiğinizde sol tarafta yerlere serilmiş sedirler bulunurken, sağ tarafta sandalye ve masalar gösterilerek tercih yapmanız istenecektir. Sağ tarafın VIP olduğu ve tur harici ilave ücret karşılığı olacağı belirtilecek ve seçiminiz beklenecektir.

Yer seçiminizin de bitmesini takiben görevlilerin uygun göreceği saatte (tur bilgilendirmesinde her ne kadar 19:00 olarak belirtilse de) ücretsiz içecek servisi         self-servis olarak başlarken bu sefer açık büfe yemek için önce VIP misafirlerin alması beklenecek daha sonra sizlere yemek sunumu yapılacaktır. Açık büfeden kastım yarım şiş Adana kebap misali ızgara, 2 parça tavuk ve humus olarak kafanızda canlandırabilirsiniz.

 

Bu esnada sahneye elindeki halkalar ile gösteri yapan bir cambaz 15 dakika civarında gösteri yapacaktır. Takiben 2 adet dansöz birisi VIP, diğeri normal misafirlere dans gösterisi sunacak, en son ise ateşli gösteri yapan bir adam 10 dakikalık sunumda bulunacaktır. Bunların tamamlanmasını takiben araçlar ile dönüş yolculuğu başlayacak ve öğleden sonra 15:30’da başlayan faaliyet akşam 22:00 gibi otelinizde sonlanacaktır. Detaylarını özellikle yazdığım kum safarisinin gerçek anlamada neler içerdiğini beklentilerinizin karşılanma oranını ayarlamanız için belirttim. Ama özellikle belirtmek isterim ki bu faaliyete katılırken mutlaka ağzınızı kumdan koruyacak bir aksesuar yanınızda bulunsun. Yoksa akşam duş alırken göreceğiniz ince kumların hepsine dışarıda kaldığınız sürece maruz kalacaksınız.

Dubai’de gezilecek diğer bir yer Burç Halife adı verilen dünyanın en yüksek binasıdır. Burası Dubai Mall adı verilen dünyanın en büyük alışveriş mağazasının yanında olup her ikisi birlikte gezilebilir. Zaten saat 18:00 sonrası her 30 dakikada bir yapılan su ve ışık gösterileri nedeniyle, Burç Halife’nin yerini buraya giden kalabalık sayesinde rahatlıkla bulabilirsiniz. Gerçekten son derece büyük olan bu alışveriş merkezinde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Son dönemde artan döviz fiyatları nedeniyle, zaten pahalı olan Dubai şimdilerde biraz daha az ulaşılabilir fiyatlar ile sizleri beklemektedir. İçerisinde bulunan akvaryumu ve diğer kolaylıkları ile gezilmesi gereken mekanlardan birisidir. Hem burada hem de Dubai’nin birçok bölgesinde dünyanın tüm mutfaklarına yönelik restoranlar bolca bulunmaktadır.

Eski Dubai olarak adlandırılan bölge sahil/kanal kıyısında otantik özelliklere sahip olarak ziyaretçilerini kabul etmektedir. Fakat özellikle yaz döneminde buralarda dışarıda göreceğiniz birkaç kişi mutlaka bizler gibi turistler olacaktır. Kapalıçarşı esnafı gibi dükkanlar içerisinde halı, hediyelik eşya vb. ürünlerden burada tercih yapabilirsiniz. Bu şehri gezmek için 3-4 günlük bir sürenin yeterli olacağını düşünmekteyim.

Keyifli geziler dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 02.10.2022
  • Süre : 4 dk
  • 962 kez okundu

Google Ads