Site İçi Arama

kultur-sanat

Las Vegas

Las Vegas, lüks kumarhaneleri ve rengarenk gece kulüpleriyle Amerika’nın en popüler eğlence merkezi olup, “günahlar şehri” olarak bilinir.

Las Vegas, lüks kumarhaneleri ve rengarenk gece kulüpleriyle Amerika’nın en popüler eğlence merkezi olup, “günahlar şehri” olarak bilinir. Las Vegas’a gitmek için en yakın yer olan Los Angeles tatil ve rota planlamasında, güzel bir mola merkezi olarak dikkate alınması gereken bir yerdir. Los Angeles’dan yaklaşık 4-5 saatlik bir araba yolculuğu ile gidiş gerekmektedir. Buraya gidiş için özel araba haricinde başka bir seçenek pek mümkün değildir. Dolayısıyla uçsuz bucaksız çöle benzer topraklarda; herhangi bir yerleşim merkezi ile karşılaşmadan, yapay olarak çölde oluşturulmuş bu şehre gidiş için, dinlenmiş olarak yola çıkmak daha uygun bir hareket tarzı olacaktır. Amerika kıtasının batı yakasına yapacağınız bir tatil turu içerisinde Los Angeles bu nedenle planlamalarınızda yer alması gerekecek bir şehirdir. Bu şehir ile ilgili bilgileri daha sonraki dönem içerisinde sizlere arz edeceğim. Bu nedenle sizlere bu makalemde Las Vegas ile ilgili rafine bilgiler vermeye özen gösterdim.
Las Vegas’a giden yol tabiri caiz ise, çölde yapılan bir yolculuk gibidir. Yolda zaman zaman görülen araçlar haricinde, herhangi bir yapı olmadan ve çok nadir görülen benzin istasyonları haricinde herhangi bir durulacak mekân bulunmamaktadır. Böyle bir yol olmasına rağmen, herhangi bir trafik ihlali yaptığınızda (sürat limit aşımı vb.) arkanızda belirecek bir polis arabası ile karşılaşma olasılığınızın yüksek olduğu bir güzergahtır. Yeri gelmişken belirtmekte fayda var; herhangi bir şekilde yolda arkanızda çakarları yanan bir polis arabası gördüğünüzde size sağa çekmenizi işaret ediyor ise hemen yolun sağına çekerek durmanız ve hiçbir şekilde arabadan çıkmadan ellerinizi direksiyonda muhafaza etmeniz hayatta sağ kalmanız için birinci uygulanacak usuldür. Aksi takdirde televizyonda haberlerde zaman zaman izlediğimiz görüntüler ihtimal dahilindedir. Daha sonra size verilen talimatları uygulamanız gerekmektedir. Polis araçları genellikle büyük tabela (şehir ve kasaba isimleri, reklam panoları vb.) arkalarına gizlenmiş olarak bekler ve gerektiğinde ortaya çıkarak gereğini yaparlar. Bu nedenle kurallara uygun araç kullandığınız sürece herhangi bir sorun yaşamadan Las Vegas’a giriş yapabilirsiniz. Ayrıca yol boyu devasa boyutlarda güneş ısıtma panelleri ile, anlam veremediğiniz komplo teorileri üretebileceğiniz yoldan uzakta gizli görüntülü yapılaşmalar görebileceksiniz. 
Yola çıkmadan önce otel rezervasyonu yaptırmak son derece önemli olup, aksi takdirde şehir içerisinde otellere gidip yer aramak pek olası olmadığı gibi başarı oranı da son derece düşüktür. Yolculuk sonunda şehre vardığınızda ise gerçek bir vaha ile karşılaşmış gibi olursunuz. Saatlerce çöl gibi ortamda yapılan yolculuk sonrasında; devasa binalar, dünyadaki önemli figürler (Mısır Piramitleri, Eiffel Kulesi vb.) ile donatılmış çok lüks oteller ile bir anda karşı karşıya kalırsınız. Otellerde rezervasyonunuz var ise ödemeyi peşin olarak alırlar ve anahtarınızı hemen verirler. Odada kaç kişi kaldığınız onlar için önemli olmayıp, oda başına fiyatlandırma yapılır ve genellikle kahvaltı kalışa dahil değildir. Hemen hemen her otelin içinde devasa kumarhaneler ile çok sayıda kafe ve restoran bulunduğu için kahvaltı/yemek yeme sorunu bulunmamaktadır. Genellikle aktivitelerin gece saatlerinde başlaması ve sabahlara kadar sürmesi nedeniyle kahvaltı uygulaması genelde bu şekilde uygulanmaktadır. Bu arada özellikle belirtmekte fayda var; özellikle yaz döneminde gündüz şartlarında rahatsız edecek şekilde çok ciddi sıcaklık mevcut olup, genelde gündüz saatlerinde kimseler ortalıkta gözükmez, mağazaların çoğu da bu saatlerde kapalıdır. Sıcaklık o kadar fazladır ki akşam saatlerinde bile bazı sokaklarda soğuk hava ve soğuk su püskürtülür durumdadır. Bu nedenle burada kullanacağınız kıyafet seçiminde bu konu önem arz etmektedir. Yapay bir şekilde oluşturulmuş bir şehir olan Las Vegas’da gezilip görülecek önemli bir tarihi eser yoktur. Dünyaca ünlü kumar merkezi olma haricinde buradaki otellerde sergilenen şovlar ile eğlence merkezlerindeki aktiviteler gerçekten görülmeye değerdir.
Bunlardan bazılarını sizlere aktarmakta fayda görüyorum. Bellagio otelinde gündüz ve gece aksatmadan belirtilen saatlerde yapılan müzikli su gösterileri gerçekten son derece etkileyici olup hem gece hem de gündüz izleminizi şiddetle öneririm. Değişik müzikler eşliğinde konsepte dayalı su ve lazer gösterisi çok keyiflidir. Güzel fotoğraf kareleri yakalayabilmek ve daha fazla keyif alabilmek için, otel resepsiyonundan edinebileceğiniz programdaki saatlerden en az 20-30 dakika önce yerinizi almanız gerekmektedir. Aksi takdirde çok arkalarda kalabilirsiniz. Şehirdeki her otelin çok geniş giriş lobileri mevcut olup, herhangi bir kısıtlama olmaksızın odalar hariç her yeri rahatlıkla gezebilirsiniz. 
Alkol ve kumarın yoğun olduğu kumarhaneler ise uçsuz bucaksız olup, ilgilenenler için birçok imkân sunmaktadır. Piramit ve dev firavun heykeli bulunan Luxor otelde ise akşam saatlerinde çok sayıda (yaklaşık 30 dakika ara ile) dans gruplarının gösterisi izleyenlere keyifli anlar yaşatmaktadır. Hard Rock Otelde ise her gece değişik gruplar olmak üzere ücretsiz konserler izleyicilere sunulmaktadır. Bu tür aktiviteler hemen hemen her otelde mevcut olup, şehirdeki diğer gece kulüplerinde de butik tarzda eğlenceler mevcuttur. Bu nedenle burada zamanın nasıl geçtiğini anlayamayabilirsiniz. Aslında çok büyük bir şehir olmayıp, merkezde yürüyerek bütün otelleri ve eğlence merkezlerini gezebilirsiniz. Bununla birlikte araba ile gezmek isterseniz her otelin kendisine ait ücretsiz otoparklarından da faydalanabilirsiniz. Fiyatlara gelecek olursak; otel için önceden rezervasyon ile oda başına 60-80 dolar civarında ödeme yapabilirsiniz. Yeme içme ücretleri ise Amerika’nın her yerinde olduğu gibi hemen hemen aynıdır; kahve 3-4 dolar, hamburger menü 10 dolar, pizza 12-15 dolar vb. Bunlara ilave olarak her türlü ihtiyaçların karşılanabildiği, çok lüks markalar dahil olmak üzere, geniş ürün yelpazesinin mevcut olduğu büyük mall (alışveriş merkezleri) bulunmaktadır. Ayrıca outlet (indirimli) ürünlerin satıldığı merkezlerde şehre giriş ve çıkış istikametinde yaklaşık 10 km uzaklıkta mevcuttur. İnternetten buralara gitmeden önce açılış ve kapanış saatlerini öğrenmek sürpriz ile karşılaşmanızı önleyecektir. Bu arada bu şehir için “Vegas’da olan Vegas’da kalır” özdeyişini de unutmamak gerekir.

Keyifli geziler dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 30.10.2021
  • Süre : 3 dk
  • 1131 kez okundu

Google Ads