Site İçi Arama

kultur-sanat

Mauritius Dünyada Nerededir?

Gerçekten burada bulunan deniz ve kumsalların görüntüsü Avrupa’nın hiçbir yerinde bulunmadığı gibi, iklim şartları turistler için de son derece avantajlıdır. Bu nedenle dünyanın her yerinden ama özellikle Avrupa’nın her ülkesinden yoğun turistler ile bir arada olacağınızı buralara geldiğiniz zaman sizlerde göreceksiniz.

Mauiritius: Hint Okyanusunda Bir Ada Ülkesi

Mauritius Hint Okyanusunda bir ada ülkesi olup, aynı adı taşıyan şehir ve havalimanı ile Afrika kıtasının güneydoğusunda bulunmaktadır. Gözlerden uzak bir masalımsı ortamı barındıran bölgeyi bu hafta sizlere tanıtmaya çalışacağım. Bu ülkeye halihazırda Türkiye’den direkt seferler mevcut olup, cazip bir turizm merkezi olması sebebiyle dünyanın her bölgesinden yoğun turist çekmeye devam etme özelliğine sahiptir.

Ülkenin sahip olduğu tek uluslararası terminal oldukça büyük olup, dünyanın her bölgesinden gelen uçak ve yolcuları için etkin olarak kullanılmaktadır. Vizesi olmayanlar için ülkeye girişte vize verilebilmekte olup, işlemler kısa süre içerisinde tamamlanabilmekte, görevliler bu konuda son derece kibar bir şekilde yardımcı olmaktadır. Ada ülkesi olan bu bölgede her yaştaki insan ile İngilizce olarak iletişim kurabilmek mümkün olup, günlük hayatta iletişim problemi yaşanmamaktadır. Ülkeye havayolunun yanı sıra cruise gemileri ile de ulaşmak mümkün olup, başkent Port Louis’de bu amaçla bulunan dev liman gelen gemilere hizmet vermektedir. Her ne kadar bir ada ülkesi olsa da modern ve dev yapıları ve 7/24 süren canlı hayat imkânı, doğal güzellileri ile birlikte dünyanın bu noktası kendisini cazip bir çekim noktası haline getirmektedir.

Doğal Güzellikleri Harika:

Dünyadan uzak bir hayal diyarını andıran; doğal güzellikleri, eşsiz kum ve denizin/okyanusun her renk tonu, mercan kayalıklarının inanılmaz etkileri sizleri unutamayacağınız anlar yaşatmak için beklemektedir. Gerçekten burada bulunan deniz ve kumsalların görüntüsü Avrupa’nın hiçbir yerinde bulunmadığı gibi, iklim şartları turistler için de son derece avantajlıdır. Bu nedenle dünyanın her yerinden ama özellikle Avrupa’nın her ülkesinden yoğun turistler ile bir arada olacağınızı buralara geldiğiniz zaman sizlerde göreceksiniz. Bunun yanı sıra yoğun uzak doğu diyarlarından özellikle Çin ve Japonya’dan buralara gelmiş insanlarla da karşılaşacaksınız. Hatta Port Louis şehrinde bu amaçla oluşturulmuş Çin Kültür Merkezini de gezebilirsiniz. Çok kalabalık ve köklü bir ülke olan Çin tarih boyunca olduğu gibi, günümüzde de dünyanın her bölgesini etkilemeye devam etmektedir.

Otel ve Konaklama İmkanları:

Buraya geldiğinizde sizi terminalden kalacağınız otele götürecek bir transfer bağlantınız yok ise kiralık araç seçeneği son derece uygun bir hareket tarzı olarak karşınıza çıkacaktır. Zira her ne kadar burada trafik ülkemize göre ters taraftan olsa da herkes kurallara uyduğu ve son derece az bir trafik söz konusu olduğu için araç kullanımı son derece rahattır. Gezilecek yerlere ulaşım ve serbesti açısından oldukça avantajlı ve ekonomik olacaktır. Bunun haricinde taksi kullanımı her zaman mümkün olup, pek ucuz olduğu söylenemez.

Şehir merkezinde ve dışında birçok otel ve hostel tarzı konaklama imkânı mevcut olup, sizlere şehir merkezinde olmayan otelleri tavsiye ederim. Çünkü muhteşem deniz ve kumsallar şehir dışında olup, buralara ulaşım ve gün boyu diğer faaliyetler için zaman açısından da merkez dışı konaklama son derece uygun olacaktır. Otel fiyatları dönemsel olarak değiştiği için erken rezervasyon yapıldığı takdirde 4 yıldızlı bir otelde 2 kişi kahvaltı dahil gecelik 50 dolar civarı konaklama imkânı mümkündür. Bununla birlikte hostel tarzı imkanlardan, çok lüks otellere kadar seçenekler de insanların imkanları ölçüsünde hizmete sunulmuş durumdadır.

Otel kahvaltı seçenekleri genelde açık büfe şeklinde olup, oldukça geniş bir yelpazede konuklara sunulmaktadır. Deniz ürünleri sabah kahvaltısında dahi adanın imkanları nedeniyle misafirlerin tercihine bırakılmış durumdadır. Buralara geldiğinizde tadacağınız deniz ürünlerinin, şu ana kadar denediklerinizin en tazesi olacağını garanti ederim. Bu nedenle özellikle akşam yemekleri için otelde de diğer restoranlarda da yoğun bir şekilde insanların bu yönde tercih yaptıklarına şahit olacaksınız.

Deniz, Kum ve Güneş: Daha Ne Olsun?

Sabah kahvaltısı sonrası bazı otellerin deniz kıyıları ve kumsallarında da tesisleri olduğu için buralara transfer söz konusudur. Bu transfer bazı oteller tarafından shuttle hizmeti olarak sunulabilmekte, bazıları tarafından ise sadece bilgilendirme yapılmakta, misafirler kendi imkanları ile buralara gitmektedir. Bu nedenle kiralık araç seçeneği burada da sizlere avantaj sağlayabilecektir. Zira taksi her zaman istediğiniz zaman ve yerde hazır olamayabilir. Kaldığınız otelden yaklaşık 20 dakikalık bir sürede eşsiz güzelliklerin bulunduğu kumsallara ulaşabilmekte, otelinizin buradaki tesislerini de ücretsiz olarak kullanabilmektesiniz. İsterseniz buralarda bulunan odalarda geceyi de geçirebilirsiniz.

Kumsalda sörf tahtası, palet vb. diğer kolaylıklar otel tarafından sizlere ücretsiz olarak sağlanmakta olup, denizin içerisinde balıklar ile yüzmek ve denizin içini keşfetmek sizlere ayrı bir tecrübe kazandıracaktır. Kumsalların ilerisinde bulunan mercan kayalıkları nedeniyle köpekbalığı tehdidi olmadan, rengarenk balıklar ile birlikte yüzme imkânı sanırım insan hayatında her zaman mümkün olmayacaktır. Deniz, güneş ve kum imkanını sizlere daha fazla anlatmak yerine sunduğum görselleri gördüğünüzde kendinizin de buralara geldiğinizde denemek isteyeceğinizden emin olarak burada kesiyorum.

Gelir Kaynakları: Şeker Kamışı ve Vanilya Ağaçları

Adanın turizm haricinde gelir kaynağı olan şeker kamışı tarlalarına ve vanilya ağaçlarına yol boyu hemen hemen her yerde rastlayabilir, aracınızı uygun bir tarafa park ederek bunlardan toplayabilirsiniz. Bir çoğumuzun daha önce deneyimlemediği bu imkân son derece ilginç olup, gezi sonrası hatıralarınızda güzel bir yer teşkil edecektir. Adanın genelinde bulunan toprak rengi son derece değişik olup, kızılın her tonunu içerisinde barındırmaktadır. Son derece verimli olan toprak adanın hemen hemen tamamında ekili durumda olup, halk tarafından etkin olarak kullanılmaktadır. Hatta bazı bölgelerde uygun parkurlar oluşturulmuş olarak ZIP LINE denilen aktiviteler ve dört çekerli motorlar ile gelen konuklar buralarda eğlenceli zamanlar geçirebilmektedir. Buraya oldukça yakın olan “7 renkli toprak-Terresdes Sept Couleurs” adanın orta bölümünde yer almaktadır. Buraya yukarından baktığınızda açık ve güneşli bir havada, gerçekten toprağın 7 farklı rengi aynı anda görülebilmektedir.

Mutfak Kültürü:

Adanın tamamında hemen hemen her yerde deniz ürünleri imkanının yanı sıra Hint ve Çin mutfağına yönelik seçenekler de mevcuttur. Fiyatlar ortalama seviyede olup, lezzetleri son derece tavsiye edilecek durumdadır. Adayı gezerken hiç ummadığınız bir zaman göl kenarında Budha heykelleri ile de karşılaşabileceğinizi hatırlatmak isterim. Buraya yapılacak gezi balayı kapsamında olacağı gibi, ailece çocuklar ile de mutlaka yapılmalıdır. Zira yıllar sonra buraya yaptığınız geziden anıları birbirinize anlatacağınızdan emin olabilirsiniz. Bir haftalık bir seyahat planlaması yaptığınız takdirde, hiçbir ayrıntıyı atlamadığınız gibi, son derece dinlenmiş ve keyif almış bir şekilde evinize döneceğinizden emin olabilirsiniz.

Keyifli geziler dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 01.05.2022
  • Süre : 4 dk
  • 1063 kez okundu

Google Ads