Site İçi Arama

kultur-sanat

Narita Tokyo’yu Gezmek İster misiniz?

Narita bölgesi aslında Tokyo şehrine ait küçük bir yerleşim merkezi olup, mütevazi ölçülerde uluslararası bir havalimanına sahiptir. Tokyo’ya ait diğer uluslararası meydan ise Haneda havalimanıdır.

Narita bölgesi aslında Tokyo şehrine ait küçük bir yerleşim merkezi olup, mütevazi ölçülerde uluslararası bir havalimanına sahiptir. Tokyo’ya ait diğer uluslararası meydan ise Haneda havalimanıdır. Ülkemizden uzun yıllar sadece Narita havalimanına ulaşım imkânı var iken, son yıllarda Haneda havalimanına da ulaşım imkânı başlamış durumdadır. Eğer gezinizde sadece Narita’da kalacak olursanız iki gün sonra sıkılabilirsiniz. Bu nedenle son derece kolay ve esnek imkanlar ile Tokyo şehrini de planlamalarına dahil etmeniz, özellikle gezi tarihinizi Nisan ayı içerisindeki “Sakura-Kiraz ağaçlarının açma” dönemine denk getirmeniz halinde hayat boyu unutamayacağınız anlar ve görüntülere sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Ülkeye giriş işlemleri ve görevlilerin sizlere karşı yaklaşımı Osaka bölümünde belirttiğimiz üzere tüm Japonya’da benzerdir. Savaşçı bir ırkın birbirlerine ve özellikle yabancılara karşı aşırı saygılı ve nazik yaklaşımı dikkatinizi burada da çekecektir. Taksi ücretleri oldukça pahalı olup, gelişmiş toplu ulaşım imkanlarını tercih etmeniz her yönü ile pahalı bir ülke olan Japonya’da sizlerin lehine olacaktır. Çünkü bu ülkede toplu ulaşım imkanları son derece gelişmiş ve zaman programlarına uyum üst seviyede gerçekleşmektedir. Son derece temiz ve konforlu ortamda sunulan bu hizmeti görünce taksi seçeneği lüks hale gelebilecektir.

Aslında büyük bir köy büyüklüğünde olan Narita sahip olduğu güzellikler ve farklı kültür özellikleri nedeniyle gezerken keyif alacağınız güzel bir bölgedir. Merkezinde araç trafiğine kapalı olan bölge içerisinde tren istasyonu ve otobüs duraklarının olduğu yerden yokuş aşağı yürüdüğünüzde (yaklaşık 1 km) büyük ve etkileyici tapınaklar bölgesi ile ağaçlar ile bezenmiş geniş yeşil alan ve koru bölgesine ulaşırsınız. Bu bölgede bulunan tapınak ve diğer kolaylıklar eğer bir ritüel zamanına denk gelirseniz daha da etkileyici olarak sizlerde değişik hisler uyandıracaktır. Bu bölgeye giderken yokuşun her iki tarafı değişik kategoride birçok küçük alışveriş mağazaları ile donatılmış durumdadır. Yeme ve içme amaçlı azımsanmayacak sayıda imkân mevcut olup, ağırlıklı olarak Japon mutfağına yöneliktir.

Bizlere değişik gelecek tatlarda birisi olan yılan balığı herkesin gözü önünde canlı olarak kesilir ve pişirilerek servis edilir. Lezzeti bana yavan gelse de ilk deneyen birçok yabancı turiste burada sıklıkla rastlayabilirsiniz. Birbirlerine karşı son derece nazik görünen Japonların buradaki tavırları ve balina avlarına yönelik görüntüler zaman zaman insanın kafasında nezaketleri konusunda soru işareti oluşturabilmektedir.

Ama özellikle bir restoran vardır ki kime sorsanız size gösterirler, buradaki çorbayı denemeden dönerseniz gerçekten pişman olursunuz. Oldukça küçük bir restoran (yaklaşık 3-4 masa) olan burada sadece çorba bulunmakta olup, tavuk suyuna noddle vb. diğer seçenekler ile sunulur ve lezzeti hafızanızdan asla silinmez. Ben yaklaşık 15 yıldır aynı lezzeti her gittiğimde aldığımdan dolayı, benden önce de büyüklerim tarafından denenip bizlere iletildiği için uzun yıllardır bunun devam ettiğini rahatlıkla ifade edebilirim. Her daim içerinin kalabalık olduğunu göreceğiniz buranın önü zaman zaman sıra bekleyen insanlar ile doludur. Fiyatları yaklaşık 4 dolar olan çorba çeşitlerinin ödemesini kasada yaparsınız ve bu sefer burada dünyanın hiçbir yerinde kolay kolay bulamayacağınız şişe açacaklarını görürsünüz. Kutular ile kasanın önünde satılan bu şişe açacakları son derece kullanışlı ve uzun yıllar dayanacak kadar kalitelidir. Reklam gibi sizlere anlattığım bu ürünü ben kendi adıma Çin dahil hiçbir yerde benzerini bulamadığımı özellikle belirtmeliyim.

Merkeze bir durak mesafede bulunan tek alışveriş merkezi ve etrafındaki diğer kategorideki mağazalarda her türlü ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Japonya’nın genel olarak pahalı bir ülke olması nedeniyle buraya özgü ürünler sizlere avantajlı hale gelebilecektir. Görsellerini sizler ile paylaşacağım ürünlerin bazıları beyaz ve yeşil çay çeşitleri, matche çay çeşitleri, buraya özgü olan çikolata, uniqlo ürünü kıyafetler olacaktır.

Zaman zaman nadir de olsa yolda veya kaldırımlarda küçük çaplı onarım faaliyetleri görürsünüz, bununla birlikte yapılan işten daha fazla gayrette emniyet tedbirlerinin alındığına şahit olursunuz. Bana ilginç gelen bilgilerden birisi de bu kapsamda bu tür onarım faaliyetlerinden etkilenecek tarafların izni alınarak bu tür işlemlerin yapılabildiğine yöneliktir. Bun nedenle izin alınmasını takiben yoğun emniyet tedbirleri ile ilgili onarım işlemi en kısa sürede tamamlanır.

Biz pilotlar için de bu bölgeye yapılan uçuşlarda dikkatimizi çeken en önemli özellik uçağı park yerine getirirken uçağımızın her tarafında emniyet maksadıyla görevlendirilmiş “wingman” olarak adlandırılan çok sayıda görevlinin bulunmasıdır. Uçağın etraf kontrolünü sağlayan bu görevliler vasıtasıyla emniyetle park yerine gelişimiz bu şekilde gerçekleşmektedir. Normalde bir çok havalimanında bu tür bir hizmet almadan park yerine gelinerek “guidence” veya görevli tarafından işaretler ile yaklaşma ve uçağı park ediş gerçekleştirilmektedir.

Buralara gelmişken merkezden rahatlıkla ulaşım sağlayabileceğiniz Tokyo’yu görmeden dönmemeniz gerekmektedir. Otobüs hatları ve metro ile ulaşım sağlayabileceğiniz Tokyo için tavsiyem giderken otobüs ile tek yön gidip, dönüş zamanınıza uygun olarak metro ile dönüş yapmanızdır. Çünkü sabah saatlerinde metro ciddi anlamda dolu olduğu için ve etrafı göre göre gitme imkânınız olmayacağı için otobüs ile Tokyo’ya giderken (yaklaşık 50 dakika) etrafı izleyerek daha büyük keyif alabilirsiniz. Şehri gezerken zaman ayarlama imkânınız olamayacağı için tek yön bilet almak, hem daha anlamlı hem de daha ekonomik olacaktır. Dönüşte ise büyük bir ihtimal ile gece şartlarına kalacağınız için metro daha uygun bir seçenek olacaktır.

Şehir merkezine geldiğinizde ilk dikkatinizi çekecek özellik ciddi anlamda yoğun bir kalabalık ortam olacaktır. Gireceğiniz her mekânda, yolda, cadde birleşimlerinde ve trafik ışıklarında çok ciddi bir kalabalık insan güruhu sizleri karşılıyor olacaktır. Narita veya Osaka’da gördüğünüz nezaket ve saygılı yaklaşımın çok az da olsa azaldığını hissedebilirsiniz sanırım bunda büyükşehir kaos ve mücadelesinin etkisi söz konusudur. Merkezde buluna tapınak ve dini eserler büyükşehir içerisinde binalara esir durumda olduğundan Narita’da göreceğiniz kadar aynı hisler uyandırmayabilir. Şehrin en önemli özelliklerinden birisi dünyanın yaya olarak geçilen en büyük ve en kalabalık kavşağıdır. Shibuya’da bulunan bu çok büyük yaya geçidinde tek seferde 2500-3000 kişinin aynı anda geçiş yaptığı belirtilmektedir. Özellikle gençlerin buralarda öz çekim yaparak sosyal medyada paylaşımları son derece popülerdir. Gerçekten de kalabalık bir şehir olan Tokyo’da buraya hâkim olan bir cafe’de mola vermek ve insanları izlemek keyifli olabilir. Diğer yandan küçük ve butik kafelerde değişik motifler ile bezenmiş kahve ve köpük kombinasyonları son derece keyifli ve lezzetlidir. Bunların içerisinde özellikle gençler arasında dünyaca meşhur yerler olup, yoğun bir şekilde talep görmektedir.

Dünyanın her türlü mutfağına sahip restoranların bolca bulunduğu Tokyo’da porsiyonların küçük, fiyatlarının bir hayli yüksek olacağını tekrar hatırlatır keyifli geziler dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 19.12.2021
  • Süre : 4 dk
  • 1607 kez okundu

Google Ads