Site İçi Arama

kultur-sanat

Paris’te Şatoları/Loire Vadisini Gezelim

Paris’in Güneyinde Loire Vadisi:

Bu hafta sizlere masalsı bir bölgeye yönelik bilgiler vermeye çalışacağım. Paris şehrinin güneyinde yaklaşık 2 saatlik bir araba yolculuğu ile ulaşabileceğiniz “Şatolar Vadisi”, diğer adıyla “Loire Vadisi” insanı çocukken okuduğumuz çizgi romanlar ortamına sokan gerçekten çok farklı bir yerdir. Sadece bu bölge için en az 4-5 gününüzü ayırmanız halinde, buraları tam anlamıyla gezebilecek ve diğer keyif verici aktiviteler ile güzel anılarla buralardan ayrılabileceksiniz. Eğer Paris şehrini de dahil edecek olursanız 10 günlük bir seyahat tam anlamıyla mükemmel olacaktır. Böyle bir gezi için araba kiralamanız en avantajlı tercih olacağı için, özellikle bahar aylarında yapılacak bu tür bir gezi kapsamında önceden rezervasyon yapmak maliyetleri oldukça düşürecektir.

 

Ulaşım Zamanlaması ve Dikkat Edilecek Hususlar:

Paris şehrine ülkemizden düzenli olarak tarifeli sefer düzenleyen havayolu şirketleri, Charles-De-Gaulle ve Orly havalimanlarını kullanmaktadırlar. Her iki havalimanı da son derece geniş ve etkin olarak yolculara hizmet verme özellikleri ile dikkat çekmektedir. Geniş ve büyük havalimanı içerisinde Avrupa Birliği üyesi olmadığımız için, pasaport işlemleri zaman zaman uzun bir süre alabilmektedir. Buna bir de İngilizce bilmelerine rağmen görevlilerin ısrarlı bir şekilde Fransızca konuşmaları ve sorularını bu şekilde yinelemeleri nedeniyle söz konusu süreçler uzayabilmektedir. Ülkeye giriş esnasında vizenizde sorun yok ve gidiş/geliş biletleri ile konaklamanıza yönelik rezervasyonlarınız tam ise bu süre oldukça kısalacaktır. Yaklaşık 3 saatlik uçak yolculuğunu ve 1-2 saat arası söz konusu süreci göz önüne alacak olursanız, gittiğiniz gün dışarıda gezmek ve keşfetmeye bir an önce başlamak istiyor iseniz, günün ilk uçaklarını tercih etmeniz hem maddi olarak hem de etkin zaman kullanımı açısından uygun olacaktır.

Paris şehri Avrupa’nın oldukça yoğun turist çeken bir kenti olması nedeniyle son derece kalabalık olmasının yanı sıra hatırı sayılır bir ölçüde yoğun trafiğe sahiptir. Bu nedenle buraya yapacağınız ziyareti önceden detaylı bir şekilde planlamalı ve konaklayacağınız yerleri bu kapsamda ayrı ayrı değerlendirmeniz son derece önemlidir. Bu yazımda sizleri sadece Şatolar Vadisine götüreceğim için iki bölüm halinde planladığım Paris turunu sizlere aktarmaya çalışacağım.

Terminal çıkışı konaklama yapacağınız bölge için her türlü ulaşım imkânı bulunmaktadır. Kiralık araç bölgesine yönlendiren işaretlemeleri takip etmeniz durumunda, yaklaşık terminal çıkışı 30 dakika içerisinde önceden rezervasyonunu yaptığını aracınızda olabilirsiniz. Yine önceden telefonunuza indirebileceğiniz offline çalışan navigasyon applicationları sayesinde; sorunsuz bir şekilde hem Şatolar vadisini hem de Paris şehrini hem araba ile hem de yaya olarak çok rahat gezebilirsiniz.

Biz bu nedenle sabah ilk uçakla Paris’e gelişi takiben kiralık aracımızla yola çıkarak yaklaşık 13:30 gibi Şatolar Vadisinin başlangıcındaki otelimize ulaştık. İşlemler sonrası dışarı çıkarak keşfetmeye ve keyif almaya hemen başladık. Bu bölge oldukça büyük bir alanı kapsadığı için herkesin kendi zevk alanları çerçevesinde planlı faaliyet gerektirmektedir. Çünkü söz konusu şatolar irili ufaklı olarak son derece fazla sayıdadır. Hepsini tek tek gezmek oldukça uzun bir zaman gerektirmektedir. Buna bir de buraya gelmişken ziyaret edilmesi gerektiğini düşündüğüm ünlü Fransız şaraplarının tadım yerleri ve buradaki ritüelleri ilave ettiğinizde uygun planlama oldukça önem arz etmektedir.

 

Konaklama Seçenekleri:

Loire bölgesine Paris’den yaklaşırken birçok 3-4 yıldızlı otelde yaklaşık 40 euro ücret ile 2 kişi oda ve kahvaltı konseptinde konaklayabilirsiniz. Eğer bölge içerisinde bulunan şatolarda ve buradaki otellerde konaklamak isterseniz çok daha yüksek ücretler ile 20-30 euroluk araç park ücretlerini de göze almanız gerekmektedir. Kahvaltılı seçeneklerin tercih edilmesi, geziye direkt olarak başlamanız açısından uygun bir tercih olarak önerilmektedir. Aksi takdirde sabahları ilave olarak kahvaltı yeri aramanız ve zaman harcamanız gerekecektir. Biz buraya yaptığımız ziyarette ilk 2 gün bölgeye Paris tarafından geliş yönünde bulunan otellerde, sonraki 2 gün ise bölgenin çıkışındaki otellerde konaklama yaparak zaman açısından daha etkin kullanmaya çalıştık. Bu sayede tümü olmasa bile çok sayıda şatoyu gezme ve görme imkânı ile hemen hemen tüm şarap tadım mahzenlerini gezip deneyimleyerek son derece uygun fiyatlara tadımını yapıp beğendiğimiz Fransız şaraplarını alma imkanını değerlendirdik.

 

Yüzlerce Şato Bir Arada:

Bölgede bulunan şatoların görsellerini sizlerle mecburen sınırlı olarak paylaşabiliyorum. Buralara gidebilir iseniz bunların yüzlercesini görme imkânınız var diye sadece fikir vermesini sağlayabiliyorum. Yazımın başında belirttiğim gibi masalsı bir diyar ve insan buralarda kendinden geçebiliyor. Buna yeme ve içme imkanlarının genişliğini ve çeşitliliğini eklediğinizde sonucu sizler de tahmin edebilirsiniz.

Özellikle ilkbahar döneminde yapacağınız gezide Paris’ten çıkışı takiben sizleri son derece keyifli bir araba yolculuğu beklemektedir. Doğanın kış sonrası uyanışını iliklerinize kadar hissedebileceğiniz güzelliklere bakarak masal diyarına ulaşacaksınız. Eğer geziniz için sürenize bağlı olarak gezeceğiniz şatoları önceden planlar iseniz (internette bunları görebilirsiniz) minimum zaman kaybı ile zamanınızı etkin olarak değerlendirebilirsiniz. Her bir şato için en az 3 saat ayırmanız gerekmektedir. Bazılarının büyüklüğü son derece fazla olduğu ve bazen araba park yerinden şatoya girişin yürüyerek 10-15 dakika olduğunu gördüğünüzde bana hak vereceksiniz. Buna bir de bazı şatoların içerisinde sergilenen birbirinden değerli eserlerin incelenmesini eklediğinizde bazen bu sürelerin yetmediğini göreceksiniz.

 

Yeme-İçme ve Şarap Yapım/Tadım Mekânları:

Şarap tadım yerleri mağara/mahzen şeklinde, son derece otantik tarzda mekanlar olarak sizleri beklemektedir. 4-5 şarap çeşidi ve peynir/kraker eşliğinde kişi başı 4-5 Euro ücret ile sunulmaktadır. Şarap kadehleri her bir çeşit için değiştirilmekte ve miktar olarak da hemen hemen ağzına kadar doldurulmaktadır. Şarap fiyatları da göreceli olarak değişmekle beraber 5-10 euro arasında değişmektedir. Tabii çok daha yüksek ücret talep edilen marka ve çeşit olmakla birlikte, ülkemizde çok yüksek ücret istenen şaraplar, söz konusu üretim ve tadım mekanlarından 5-10 Euro arasında tedarik edilebilmektedir.

Restoranların ve kafelerin çok sayıda olduğu bu bölgede ortalama kahve ücretleri ise 2 Euro civarındadır. Restoranlarda ortalama yemek porsiyon ücretleri, deniz ürünleri dahil 10-12 Euro civarındadır. Buralara gelmişken özellikle dana kırmızı et ürünleri şiddetle tavsiye edilmektedir. Benzer yemekleri Paris merkezde en az 2-3 katına yiyeceğinizi hatırlatırım. Tek sorun benim gibi çok pişmiş yeme özelliğiniz var ise, ne kadar ikaz ederseniz edin, etler genelde orta pişmiş olarak servis edilmektedir. Allah daha büyük keder vermesin diyerek sizlere keyifli geziler dilerim.  

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 29.05.2022
  • Süre : 4 dk
  • 1124 kez okundu

Google Ads