Site İçi Arama

kultur-sanat

Pekin’e Gitmeye Değer mi?

Şehir son derece kozmopolit bir yapıya sahiptir. Geziniz esnasında zenginlik ve yoksulluğun birlikte hayatına devam ettiği bir kent görüntüsü hemen dikkatinizi çekecektir. Göze ilk çarpan özellikle çok yüksek gökdelenlerin oldukça fazla sayıda oluşu ve çok lüks otomobillerin inanılmaz derecede yollarda yer almalarıdır.

Beijing (Pekin) şehri Çin’in başkenti olup, yoğun bir nüfusa sahiptir. Halihazırda uzun bir süre sonra Pandemi nedeniyle kapalı olan sınırlarını yurtdışından gelen turistlere yeni açmış durumdadır. Bununla birlikte çok sert kuralları kendi vatandaşlarını bile rahatsız edecek şekilde uygulamaya gerektiğinde devam etmektedir. 

Şehir son derece kozmopolit bir yapıya sahiptir. Geziniz esnasında zenginlik ve yoksulluğun birlikte hayatına devam ettiği bir kent görüntüsü hemen dikkatinizi çekecektir. Göze ilk çarpan özellikle çok yüksek gökdelenlerin oldukça fazla sayıda oluşu ve çok lüks otomobillerin inanılmaz derecede yollarda yer almalarıdır. Bununla birlikte özellikle yan sokaklarda çok sayıda eski bina ve tapınakların birbirleriyle iç içe olması da diğer ilginç bir özelliktir. 

Pekin havalimanı oldukça geniş kapasiteye, uzun pistlere ve oldukça geniş taksi yollarına sahip olarak yolcu ve kargo kapasitesi yüksek rakamlardadır. Olimpiyatların Çin’de yapılması bu kapasitenin artmasına olumlu katkı sağlamıştır. Fakat dünya çapında yaşanan pandemi burayı da dünyanın diğer tarafları gibi olumsuz yönde etkilemiştir. Bununla birlikte kargo uçuşları hız kesmeden hatta yoğunluğunu artırarak kalış yapmadan başka meydanlara iniş yaparak devam etmiştir.

Çin ülkesinin genel özelliği olarak; her yerde çok sayıda farklı amaç ve üniformalar ile görev yapan insanlar sizlere değişik bir atmosfer sunarken maalesef çok saygılı bir yaklaşım sergilemeyebilirler. Yüksek tonda konuşma tarzları ve agresif yaklaşımları dikkatinizi hemen çekecektir. Bu ortam şehirdeki alışveriş esnasında da sıklıkla yaşayacağınız bir tutumdur.

Pekin şehri geniş bir raylı sistem ve metro altyapısına sahip değildir. Bu nedenle havalimanından kalacağınız otel ve şehir merkezine ulaşım için taksi seçeneği çoğu kez zorunlu hale gelecektir. Taksi ücretleri çok yüksek olmayıp makul olmakla birlikte en önemli sorun taksi şoförleri ile anlaşabilmektedir. Çok az taksi şoförü ile İngilizce anlaşabilirsiniz. Bu nedenle tavsiyem kaldığınız otelde gideceğiniz yerlerin isim ve adreslerini kendi dillerinde bir kâğıda yazdırarak şoföre vermektir. Otele dönüş içim ise otelin kartının yanınızda olması işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Özellikle yağışlı havalarda birçok büyük şehirde olduğu gibi taksi bulmak son derece güçtür. 

Genelde otellerin büyük çoğunluğu şehir merkezinin dış çevrelerindedir. Bu nedenle şehir merkezine bazı otellerin shuttle-ring servisleri de diğer bir seçenektir. Genelde anlaşmalı oldukları alışveriş merkezlerine uğrayarak şehir merkezine ulaşırlar. Çoğu sadece tek yön olup, dönüş için yine sizlerin çaba göstermesi gerekecektir.

Pekin şehrinde genellikle alışveriş merkezlerinin en üst katlarında çay ritüellerinin yapıldığı özel dükkanlara rastlayacaksınız. Bu dükkanların orta bölümlerinde ağaçtan yapılmış geniş masalarda her türlü çayı (siyah, beyaz, yeşil) tadına bakarak ücretsiz olarak deneyebilirsiniz. Çok küçük fincanlarda sanki çayı yıkar gibi hazırladıkları ürünleri takdim ederler. Bunu denemenizi özellikle tavsiye ederim. Bizdeki yaygın kullanımın aksine buralarda siyah çay çok talep görmemektedir. Bu nedenle ülkemize göre oldukça uygun fiyatlara gelen Beyaz çay ve Yeşil çayları sizlere şiddetle öneririm.

Burada pazarlık son derece kullanımda olan bir usuldür fakat oranlar mekandan mekana farklılık göstermektedir. Yani söylenen rakamın beşte birini teklif etmeniz mantıklı bir yaklaşım olacaktır. Ama unutmamanız gereken husus pazarlık esnasında asla kafanızdaki son rakamı karşı tarafa sonuna kadar telaffuz etmeyin. Aksi takdirde pazarlık sonucu oraya gelirse ve siz telaffuz ettiğiniz rakamında altına bir teklif sunduğunuz anda ortam sözlü münakaşa edercesine bir duruma evrilebilir. 

Bu şehre gelindiğinde özellikle ziyaret edilmesi gereken üç nokta bulunmaktadır. Bunlardan birisi “Yasak Şehir” olup, içine girdiğiniz zaman sizi oldukça etkileyecektir. Çin tarihine yönelik önemli izlerin sergilendiği bölge; Çin Krallarının ikamet ettiği mekân olup, zamanında içeri girişlerin belli kişiler haricinde izin verilmemesi sebebiyle bu isimle anılmaktadır. İçerisinde kralların kullanımı için yapılmış çok sayıda ahşap yapıya sahip olup, zamanında kralların güvenliğini sağlamak amacıyla çok sıkı kontrollerin yapıldığı bir alandır. Genelde ahşap yapıların üzerinde ve önlerinde güçlerini simgeleyen ejderha figürleri yoğun olarak sizleri beklemektedir. 

Diğer önemli nokta ise 1989 yılında meşhur protestoların gerçekleştiği “Tiananmen Meydanıdır”. Çok geniş bir meydan olan bu bölge turistler tarafından yoğun bir şekilde ziyaret edilmektedir. Köşelerdeki giriş yolları hariç araba trafiğine kapalı olan meydanda yayalar rahatça gezebilmektedir. Kuzey girişinde Yasak Şehre giriş yapılan bu meydanın yaz döneminde gezilmesi tavsiye edilmektedir. Soğuk ve yağışlı havalarda bu bölgeyi gezmek, çok geniş bir alana yayılmış olması sebebiyle konforsuz olabilecektir. 

Bu şehrin gezilmesi gereken diğer önemli bir noktası ise tabii ki meşhur “Çin Seddi” olacaktır. Şehir merkezinden yaklaşık 30-40 dakika araba yolculuğu ile bu bölgeye ulaşmak mümkündür. Spor ayakkabısı ve rahat kıyafetler ile burayı gezmek sizlerin alacağı keyfi artıracaktır. Çünkü oldukça yoğun bir aktivasyon sizleri beklemektedir. Buna bir de fotoğraf ve selfi çekimleri ilave ettiğinizde en az 3-4 saatlik bir faaliyet sizleri içine alacaktır. Buraları gezerken Türklerden neden korkarak bu yüksek duvarları ördüklerini öğrenince içimi garip bir şekilde keyif kapladığını itiraf etmeliyim. Kaldığınız otellerin çoğunda bahsettiğim bu üç noktayı kapsayan günübirlik tur seçeneklerini sizlere öneririm. Bu tür turların fiyatları kişi başı yaklaşık 20 dolara özel araba, rehber ve tüm gün buraların gezilmesi, detaylı bilgilerin bizlere aktarılması ve öğle yemeğini içermektedir. Öğle yemekleri genelde Çin usulü olduğu için zaman zaman bizlerin damak tatlarına uygun gelmeyebilir. Bu amaçla yanınızda atıştırmalık ve su bulundurmanız sıkıntı yaşamınızı önleyecektir.

Oldukça değişik tarihi ve kültürel özelliklere sahip bu coğrafyada keyifli gezmeler dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 05.02.2023
  • Süre : 5 dk
  • 964 kez okundu

Google Ads